Potravinové banky dostanou víc peněz. Obrat zboží roste, dochází trvanlivé jídlo

Potravinové banky letos dostanou od ministerstva zemědělství zhruba 75 milionů korun, dříve ministerstvo plánovalo dát o 11,7 milionu korun méně. Dnes to uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo. I tak jde proti loňsku o pokles o zhruba 41 milionů korun. Podle ředitelky České federace potravinových bank Veroniky Láchové tak ministerstvo přispívá na provoz, zmenšily se ale peníze na investice.

Potraviny
doporučujeme

Ministerstvo vyplácí peníze bankám od roku 2016. Loni banky shromáždily 5000 tun potravin, což bylo o 800 tun více než předloni.

Podle Láchové je zájmem federace i ministerstva zachovat maximální provoz potravinových bank, ty se tak dočkají provozních dotací. "Na polovinu se snížila investiční část dotace," řekla dnes ředitelka ČTK. Podle ní tak budou letos možné jenom nejnutnější investice jako jsou drobné opravy skladů nebo do malého množství techniky. Federace pak dále jedná s ministerstvem životního prostředí o investičních dotacích a s ministerstvem práce a sociálních věcí o rozšíření provozních dotací, pokud by se rozšiřovaly služby, které banky provozují.

Letos očekávají banky nárůst zachráněných potravin, přestože se neuskutečnila jarní část sbírky potravin. Za celý rok by mohlo jít o nárůst o 15 procent, v posledních měsících se podle poboček zvýšil obrat zboží o 20 až 200 procent, dodala. Nyní už znovu chybí trvanlivé potraviny, v některých regionech je poptávka po potravinách větší než co banky mají.

Nárůst množství zboží byl také mimo jiné způsobený tím, že banky přerozdělovaly mléko, ovoce a zeleninu jinak určené pro školní programy ministerstva. "Díky naší dobré spolupráci s nimi se tak i v této nelehké době podařilo zachránit značné množství potravin. Chci provozovatele potravinových bank ujistit, že mají naši podporu," uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Po začátku koronavirové krize také bankám darovaly jídlo restaurace, které musely zavřít své provozy.

Ministerstvo práce dnes oznámilo, že za potravinovou pomoc pro potřebné by se měly utratit i peníze, které se kvůli zavřeným školním jídelnám nemohou využít na obědy zdarma pro žáky z chudých rodin. Základní potraviny, hygienické a domácí potřeby či ošacení lidem v tísni poskytnou potravinové banky a vybrané charitativní organizace v celé ČR.

Obědy do škol se platí především z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám (FEAD), který hradí 85 procent nákladů. Zbývajících 15 procent dává český rozpočet. Ministerstvo práce na začátku roku uvedlo, že plánuje v tomto školním roce na školní obědy zdarma vydat sto milionů korun. Jídlo dostávalo téměř 8800 chlapců a děvčat ze škol a školek ve všech krajích. Plánovaná částka byla pro tento školní rok vyšší než v minulých letech. Výdaje se zvedly s rozšířením projektu do celé ČR.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Beneš dál povede ČEZ, dozorčí rada mu prodloužila mandát o čtyři roky

26.11.2020 17:16 Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ dnes prodloužila předsedovi představenstva a generálnímu…

Pozor na phishing. Počet hackerských útoků před Black Friday stoupl…

26.11.2020 16:11 Počet phishingových útoků se speciálními nabídkami a slevami se za posledních šest týdnů zvýšil…

Koronavirus stál Českou poštu 750 milionů, Hamáček požádá o státní…

26.11.2020 15:28 Českou poštu stálo zajištění služeb během epidemie koronaviru 750 milionů korun navíc. Ministr…

Hrozí zdražování potravin. Svaz žádá, aby Evropská komise zveřejnila…

26.11.2020 14:04 Evropská komise by měla co nejdříve zveřejnit dopadové studie nových zemědělských strategií. Vyzval…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama