Poukazy do lázní mohou čerpat i cizinci ze zemí EU. Nikdo neví, jak velký zájem mají

Státem dotované lázeňské poukazy, určené na podporu koronavirovou krizí postižených tuzemských lázní, mohou z internetu stahovat a následně uplatňovat i cizinci z členských zemí Evropské unie. Vyplývá to z nutné notifikace, tedy schválení tohoto českého dotačního programu Evropskou komisí.

Klára Dostálová
doporučujeme

"Systém bude otevřen i pro občany EU," řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) pro Lidové noviny. Nikdo ale neví, jak velký zájem cizinci mají. Ministerstvo nesleduje, které vouchery si stáhli cizinci. O tom mohou mít povědomí spíš jednotlivé lázeňské firmy, když u nich žadatel poukaz registruje. Čísla ale podle LN nemá ani prezident Svazu léčebných lázní a šéf Lázní Jáchymov a Lázní Luhačovice Eduard Bláha. "Zda tuzemec nebo cizinec, není pro nás podstatné," uvedl.

Nutnost notifikace v EU podle něj ale přináší velké komplikace kvůli limitu peněz, které můžou firmy v lázeňství přijmout v rámci EU pravidel veřejné podpory. Svaz proto žádá, aby program nepodléhal unijní regulaci a nebyl omezen počet dotovaných poukazů, jež mohou lázně přijmout, píše list.

Program COVID lázně, který má pomoci částečně zaplnit ztrátu kvůli výpadku zahraničních hostů, byl oficiálně spuštěn 1. července. Voucher na slevu 4000 korun na pobyt alespoň na šest nocí a minimálně pět procedur s platností od 1. července do 31. prosince si lidé mohou stáhnout na portálu Kudyznudy.cz nebo ho mohou vygenerovat přímo v lázeňských zařízeních. Zájemci si jich stáhli více než 115.000, rezervovali si však zatím asi pětinu pobytů.

Lázeňská zařízení jsou limitována počtem přijatých poukazů. Program COVID lázně zatím nedostal notifikaci Evropské komise. Po jejím udělení se na programu bude vztahovat dočasný rámec, tedy maximální suma, kterou mohou žadatelé čerpat z programů veřejné podpory. Na jednoho žadatele činí 800.000 eur (asi 21,3 milionu Kč). Zatím se podniky musejí držet limitu 200.000 eur (asi 5,3 milionu Kč). Podle Dostálové to představuje zhruba 1250 voucherů.

"Už máme přednotifikační souhlas, takže každým dnem přijde notifikační souhlas," řekla LN Dostálová. Pak se podle ní navýší limit u jedněch lázní na 800.000 eur, což znamená zhruba 5200 voucherů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za co Česko utratí miliardy z EU? NERV předložil návrh, chce i změnu…

03.08.2020 13:14 Evropské peníze by se v příštím programovacím období měly investovat do digitalizace, silnic a…

Nezaměstnanost v ČR stoupá. Práci si ve 2. čtvrtletí hledalo o čtvrtinu…

03.08.2020 13:01 Ve druhém čtvrtletí letošního roku si aktivně hledalo práci 126.300 lidí, což bylo o 23,3 procenta…

Novým šéfem Škoda Auto se stal Thomas Schäfer. Podle Povšíka je "králíkem…

03.08.2020 12:51 Aktualizováno Novým předsedou představenstva automobilky Škoda Auto byl dnes podle očekávání zvolen Thomas…

Zisk Komerční banky se propadl o 38,5 procenta, koronakrize zasáhla i…

03.08.2020 10:37 Aktualizováno Komerční bance klesl v prvním pololetí čistý zisk meziročně o 38,5 procenta na 4,4 miliardy korun.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama