Povinnost štítu a roušky bude komplikací v práci, shodují se kadeřníci

Povinnost nasazené roušky a štítu bude kadeřníkům komplikovat práci. Shodují se v tom, že se v této kombinaci bude velmi špatně dýchat. Někteří se obávají toho, že štít bude odrážet světlo a zkreslovat vidění například při střihu. Naopak nedostupnost štítů podle většiny není problém. Potíže kadeřníci nevidí ani v povinných dvoumetrových rozestupech.

Ilustrační foto
doporučujeme

Udělat i běžný střih vlasů s nasazeným štítem, který odráží světlo, bude problém podle manažera pražského kadeřnického studia Ten pocit Milana Straky.

"Další věcí je vysoušení, kulmování nebo žehlení vlasů. Při těchto tepelných úpravách se kadeřník pod štítem jen velmi těžko nadechne čerstvého vzduchu. Byl bych nerad, kdyby nám na pracovišti někdo omdlel. Vytížení, kterým budou muset kadeřníci projít v souvislosti s velkým množstvím klientek, bude hodně těžká zkouška a štíty jsou pro ně reálná překážka v práci," uvedl.

Také kadeřnice Marcela Nováková z Chrudimi považuje podmínky pro znovuotevření provozovny za velmi komplikované. "Je to na mrtvici. Už v roušce se špatně pracuje, zvlášť v létě, když je horko. A ještě k tomu ochranný štít, přes který je špatně vidět a všechno se v něm leskne," řekla ČTK. S rozestupy mezi zákaznicemi problém nemá, bude si je zvát postupně a v kadeřnictví pracuje sama.

Zbytečná a nepohodlná připadá dvojitá ochrana kadeřnici ze Sokolova Kateřině Vilhelmové. Podle ní bude obtížné tyto ochranné pomůcky sehnat. Není si také jistá, jak bude schopna dodržovat povinnost dezinfikovat po každé zákaznici místo i použité pomůcky, není na to podle ní prostor. "To jsem vůbec zvědavá, jak za těch 11 dní otevřu," řekla.

Naopak majitelka salonu Spell v centru Prahy Barbora Bajerová není ke štítům tolik skeptická. "Štíty nemám v praxi vyzkoušené, ale uvažovala jsem o tom, že bych je zvolila místo roušek. Když stříháme, vlasy máme všude a dostávaly by se na roušku, štít by tomu mohl zamezit," vysvětlila. Ocenila, že vláda určila jen povinné rozestupy, obávala se totiž toho, že by v salonu směla pracovat třeba jen jedna nebo dvě kadeřnice.

Štíty zvlášť při foukání a horkých úpravách vlasů podle kadeřníka Jana Špilara z brněnského salonu Střihoruký Edward způsobí, že budou kadeřníci vyřízení a zpocení. Od vlády postrádá také některé informace. "Vůbec třeba neřekli, jestli zákazníkům můžeme sundat při mytí nebo barvení roušku. Ty pokyny jsou neúplné a zmatené," uvedl.

Kadeřnice Lenka Šimarová z Lípy na Zlínsku si neumí představit, jak bude moci pracovat v roušce a s ochranným štítem. "Se štítem se bude pracovat špatně, to si nikdo nedovede představit. A ještě když pustíte fén, to se nedá. Navíc když zákaznice budou mít roušku za ušima, nepůjde je ostříhat. To samé pány, když přijdou na stříhání. Určitě to nebude fungovat," uvedla Šimarová.

Mezi zákazníky musejí podle ministra zůstat také dvoumetrové rozestupy, což platí i pro čekací zóny. Doporučil také zavedení objednávkového systému na konkrétní čas, aby se lidé v místech neshlukovali. "Tak jak já jsem byla zvyklá, že třeba udělám ob jednu zákaznici, vždycky si jednu nabarvím a mezitím mám třeba stříhání, tak teď to rozhodně nepůjde. Takže zákaznice si samozřejmě budou stěžovat, že jich tolik nepokryji," řekla kadeřnice. Běžně zvládne za den obsloužit pět nebo šest zákaznic, záleží na tom, jakou péči si objednají.

Kadeřnictví musela Šimarová kvůli pandemii nového typu koronaviru a souvisejícím opatřením vlády uzavřít 14. března. Všechny rezervace, které u ní měly zákaznice zamluvené, zrušila. "Objednávky mám často i na tři měsíce dopředu. Zákaznice si s tím musely poradit. Zatím čekám, za jakých podmínek budeme moci pracovat. Objednávky začnu přijímat až 11. května, protože vláda může ještě podmínky zase změnit," uvedla Šimarová.

Jako osoba samostatně výdělečně činná si kvůli nucenému uzavření kadeřnictví zažádala o příspěvek od státu. "Přišlo mi 24.000 korun. Za skoro dva měsíce, kdy musím mít zavřeno, budu mít na tržbách ztrátu řádově v desítkách tisíc korun," doplnila kadeřnice.

Kadeřnictví, holičství i barber shopy se budou moci po nucené pauze znovu otevřít 11. května. Holiči a kadeřníci si musejí před začátkem poskytování služby a po jejím ukončení dezinfikovat ruce, rukavice však povinně používat nemusejí. Po každém zákazníkovi bude nutné dezinfikovat dané místo, včetně všech použitých pomůcek.

Pravidelně by se měly dezinfikovat a čistit i další povrchy. Podlaha by se měla dezinfikovat alespoň jednou denně. Pro zákazníky by měla být v provozovnách k dispozici dezinfekce, na toaletách musí být antibakteriální mýdla, dezinfekční prostředky a jednorázové ručníky. Mezi zákazníky budou muset být dvoumetrové rozestupy, což platí i pro čekací zóny.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Testy na covid-19 musí zlevnit. Výsledek by měl být do 24 hodin, žádají…

12.08.2020 14:15 Aktualizováno Testy na covid-19 se musejí podle Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK) zlevnit. Jejich cena by se…

Návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti se vrací poslancům, Senát chce…

12.08.2020 14:07 Aktualizováno Vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti se vrací ze Senátu do Sněmovny. Senát v něm chce…

Pompeo se setkal se zástupci technologických firem

12.08.2020 11:11 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo se dnes dopoledne setkal se zástupci pěti českých a…

Prognóza: Propad české ekonomiky má být nejhlubší od transformace, restart…

12.08.2020 11:01 Propad české ekonomiky bude letos sice nejhlubší od ekonomické transformace, ale nebude dvouciferný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama