Prahu a Hanoj propojí letecká linka, Bamboo Airways nasadí Dreamliner

Vietnamský letecký dopravce Bamboo Airways začne pravděpodobně od konce března létat z Prahy do Hanoje. Linka bude fungovat dvakrát týdně a měla by pomoci obchodu i turistice mezi ČR a Vietnamem. Zástupci dopravce to dnes oznámili na slavnostním představení linky. Vietnamci jsou třetí nejpočetnější menšina cizinců v Česku, podle Českého statistického úřadu jich zde žije více než 61.000.

Bamboo Airways

První let chce společnost uskutečnit v jednom z posledních březnových dnů. Konkrétní datum však zatím ještě stanoveno není, záležet bude na rychlosti udělení nutných povolení.

Bamboo Airways na trase nasadí Boeing 787-9 Dreamliner pro 298 cestujících a cesta by měla trvat kolem 11 hodin. V případě zájmu je společnost připravena rozšířit spojení o třetí spoj v týdnu. Dosud bylo možné z Česka do Vietnamu cestovat pouze s přestupem v některých evropských městech a cesta trvala přes 18 hodin.

První přímé spojení z Česka do Vietnamu bude zároveň také první pravidelnou linkou dopravce do Evropy. Vietnamská společnost tak očekává, že Praha se stane tranzitní zemí pro cestující z Evropy do Vietnamu. Společnost Bamboo Airways, která svůj první let uskutečnila vloni v lednu, zároveň otevře vlastní obchodní zastoupení v Česku, které by mělo podporovat další ekonomickou i společenskou spolupráci mezi oběma zeměmi.

Podle předního prodejce letenek v Česku společnosti Student Agency zájem o lety do Vietnamu v posledních letech prudce roste. "Od roku 2015 jsme zaznamenali růst zájmu o letenky do Vietnamu o 100 procent a očekáváme, že tento zájem teď ještě vzroste," řekla obchodní ředitelka letenek firmy Věra Janičinová. Vedle českých turistů tvoří velkou část cestujících i velká vietnamská menšina žijící v Česku.

Dohoda o nové lince byla součástí vloni uzavřeného memoranda mezi českými a vietnamskými podnikateli. Od nového spoje si slibují zejména posílení obchodní spolupráce. Podle tuzemských statistik v roce 2017 Česko do Vietnamu vyvezlo zboží za 106 milionů dolarů. Opačným směrem putovalo zboží za 913,9 milionu dolarů, což znamená záporné saldo 807,9 milionu dolarů (18,35 miliardy korun). Na letošní rok zároveň vychází 70. výročí vzniku diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi.

Posílení hospodářské spolupráce mezi ČR a Vietnamem si od nové linky slibuje také viceprezident Svazu průmyslu a obchodu ČR František Chaloupecký. Zároveň podotkl, že svaz bude podporovat i zrušení nebo zmírnění vízové povinnosti do Vietnamu.

Hanoj je šestou metropolí Dálného východu, do které vede z Prahy přímá linka. V současnosti se z Prahy létá do čtyř čínských měst. Do Pekingu létá od roku 2015 Hainan Airlines, o rok později začal Sichuan Airlines létat do Čcheng-tu a v roce 2017 pak China Eastern Airlines spustily linku do Šanghaje, která na některých spojích počítá s mezipřistáním v Si-anu. Celkem jde o 12 spojení týdně. Do jihokorejského Soulu pak létají Korean Airlines a České aerolinie.

Nová přímá linka do Vietnamu nebude jedinou novou dálkovou linkou, která v Praze začne letos nově fungovat. Od května by z tuzemského hlavního města měly American Airlines létat do Chicaga. Pražské letiště mělo vloni v letovém řádu 16 dálkových linek, zejména do Asie a Severní Ameriky.

ČNB podle analytiků zahájí proces zvyšování úrokových sazeb

20.06.2021 08:58 Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se…

Čechy táhne pivo a melouny. Tropické teploty přiměly lidi k větším nákupům…

18.06.2021 16:51 Tropické teploty, které momentálně v České republice panují, podle potravinářských řetězců přiměly…

Do dozorčí rady ČEZ míří bývalý ministr dopravy Dan Ťok

18.06.2021 14:27 Do dozorčí rady energetické společnosti ČEZ míří bývalý ministr dopravy Dan Ťok. Upozornil na to…

Vznikl Brno Space Cluster: První klastr v Česku orientovaný na komerční…

17.06.2021 15:07 Vesmírný průmysl je v České republice spojený hlavně s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Trendem…

Podnikatelé chtějí po státu 12 miliard odškodnění za protiepidemická…

17.06.2021 09:07 Podnikatelé žádají od státu přes 12 miliard korun jako odškodnění za vládní omezení podnikání kvůli…

Část české ekonomiky se v 1. čtvrtletí začala zotavovat, ukazuje analýza

16.06.2021 11:43 V letošním prvním čtvrtletí se již část české ekonomiky, především průmysl a na něj navázaný…

Průměrná sazba hypoték se vrátila nad dvě procenta

16.06.2021 10:19 Průměrná úroková sazba hypoték v květnu stoupla na 2,06 procenta z dubnových 1,98 procenta. Sazba…

Firmy se během krize přeorientovaly na okolní země, teď plánují expanzi

15.06.2021 11:26 České malé a střední podniky se během pandemie koronaviru ve vývozu přeorientovaly na okolní země,…

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Související:

Právě se děje