Příjmy většiny domácností podle průzkumu během covidu zůstaly stejné

V době epidemie koronaviru se příjmy dvou třetin domácností nezměnily, pokles zaznamenala zhruba čtvrtina lidí a osmi procentům Čechů se příjem zvýšil. Údaje se během trvání protiepidemických omezení v zemi příliš nemění, vyplývá z dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Největší propad příjmů pociťují osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a také nezaměstnaní. Po první vlně epidemie v červnu, stejně jako v prosinci a únoru, byla situace obdobná, konstatovali autoři průzkumu.

Téměř tři pětiny domácností by podle vyjádření respondentů za současné situace dovedly vycházet s financemi více než půl roku. Pět procent domácností už teď s financemi nevychází a stejný podíl by vydržel nejdéle měsíc. Počet domácností, kterým stabilně nestačí peníze na pokrytí výdajů, se podle CVVM stabilně pohybuje okolo pěti procent. Doba, po kterou domácnost dokáže vycházet s příjmy, je logicky výrazně ovlivněna stávající příjmovou situací domácností a tím, zda se jí snížily příjmy, dodali sociologové.

CVVM zjišťoval i názory veřejnosti na uzavření všech škol, s nímž minulý měsíc souhlasila třetina dotázaných, zatímco dvě třetiny s tímto opatřením proti šíření koronaviru v dubnu nesouhlasily. Nesouhlas s případným zavřením škol při zhoršení epidemické situace v zářijovém průzkumu uvedla jen přibližně polovina lidí, což i při odlišné situaci podle analytiků svědčí o výrazném posunu veřejného mínění.

Distanční výuku podle svého vyjádření zvládá více než polovina rodičů snadno, dvě pětiny obtížně, zbytek neuměl situaci posoudit. Proti září minulého roku se hodnocení mírně změnilo - o šest procentních bodů přibylo rodičů, kteří hodnotí zajištění výuky jako 'velmi snadné' a o sedm procentních bodů se snížil podíl rodičů, kteří uvedli odpověď 'spíše obtížné'.

Průzkum CVVM se uskutečnil na přelomu března a dubna a zúčastnilo se ho 1025 lidí.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Příjem žádostí z COVID Nepokryté náklady za duben a květen MPO začne 28.…

11.06.2021 20:21 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zveřejnilo druhou výzvu programu COVID Nepokryté náklady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama