Prodejci chtěli otevřít, e-shop a částečný provoz ztráty nekryje

Prodejci byli připraveni v pondělí znovu všechny své obchody otevřít. Nakoupili respirátory pro personál, doplnili zásoby, naplánovali směny, řekli dnes zástupci obchodních řetězců ČTK. S ohledem na špatnou epidemickou situaci vláda obnovení provozu maloobchodu odložila. Mnoho obchodníků tak může zboží nabízet jen přes internet. Ti, kteří mají z vládních opatření výjimku, smějí prodávat jen vybraný sortiment. Takový provoz podle obchodníků ztráty nepokryje.

Češi nakupují v obchodech
doporučujeme

Většina předběžných pokynů k případnému otevření byla podle mluvčí knihkupectví Kanzelsberger Jany Kmuníčkové stejná jako pro otevření v prosinci. Investovala tak jen do respirátorů pro personál. Knihy podle Kmuníčkové leží stále přichystané v prodejnách. "My i nakladatelé se těšíme, až se kolem nich zase budou moct procházet lidé a vybírat si, jak jsou zvyklí. Teď je mohou jen zdálky pozorovat, pokud si jdou vyzvednout e-shopovou objednávku, a internetové prodeje bohužel za normálním provozem velmi pokulhávají," řekla.

Na otevření se připravila i oděvní síť C&A, přestože nebylo jisté, zda ho vláda dnes schválí. "Vzhledem k tomu, že naše prodejny jsou zčásti otevřeny, jednalo se spíše o úpravy prodejní plochy. Tato situace s sebou bohužel nese organizační problémy v našich prodejnách, neboť neustále musíme měnit systém plánování našich zaměstnanců," uvedl regionální ředitel společnosti Miroslav Naňko. Doplnil, že rostoucí počet nových případů nákazy vyžaduje větší opatrnost, ale doufá, že brzy se najde řešení přijatelné pro všechny strany.

C&A v současné době může prodávat jen dětské zboží, o které je podle ředitele sítě pro region CEE Norberta Scheeleho velký zájem. Uzavření obchodů v obratově silném období výprodejů a následné otevření dětského oddělení nemůže podle něj ale už výsledné ztráty nahradit.

Řetězec Knihy Dobrovský zvýšil počty respirátorů, zajistil na pondělí ochranné a hygienické prostředky, doplnil zásoby v obchodech. Podle jeho marketingového ředitele Adama Pýchy to vše představuje náklady, které jsou v této době zásadní. "Chápeme, že je situace vážná a predikce se mohou měnit ze dne na den. Jsme tedy stále připraveni v rámci našeho e-shopu," dodal.

S návrhem na otevření obchodů od pondělí přišel ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Po dnešním jednání vlády uvedl, že respektuje, že situace v nemocnicích není dobrá a je třeba být obezřetný. K tématu se chce vrátit příští týden a s ohledem na aktuální data šíření nákazy navrhnout další kroky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ztráty lyžařských areálů se pohybují v milionech

04.03.2021 13:50 Ztráty lyžařských areálů v Jihomoravském kraji za letošní sezonu jsou v milionech korun. Sezona…

Podnikání ukončilo nebo přerušilo o 2500 lidí méně než před rokem

04.03.2021 10:38 Své podnikání za posledních 12 měsíců, které byly v ČR ovlivněny řadou opatření proti šíření…

Británie více než zdvojnásobila limit pro bezkontaktní platby

03.03.2021 13:46 Británie více než zdvojnásobila limit pro bezkontaktní platby, nově činí 100 liber (3000 Kč) proti…

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů

03.03.2021 09:18 V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama