Propad cen ropy je bezprecedentní. Trh se stabilizuje v létě, odhadují čeští analytici

Bezprecedentní. Tak označují analytici pondělní stav, kdy cena americké lehké ropy WTI klesla o 306 procent a uzavřela na minus 37,63 dolaru za barel. Znamená to, že prodávající v rámci kontraktu s květnovým dodáním nejenže za svou ropu nic nedostane, ale kupujícímu ještě musí za každý odebraný barel zaplatit.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Těžba ropy
doporučujeme

Odborníci, které dnes ČTK oslovila, stav vysvětlují mimo jiné tím, že na trhu je tolik ropy, že byly naplněny lokální skladovací zásobníky v USA. 

Analytik ČSOB Dominik Rusinko dnes ČTK řekl, že ropa WTI zakončila obchodování v záporných číslech poprvé. "Předpokládám, že v nejbližších několika týdnech zůstane ropný dále trh pod enormním tlakem. Ani rekordní dohoda aliance OPEC+ (Organizace zemí vyvážejících ropu a další přední světoví těžaři) na produkčních škrtech v rozsahu 9,7 milionu barelů denně totiž nebude s to vykompenzovat bezprecedentní výpadek ropné poptávky, který se odhaduje až na 30 milionů barelů denně," uvedl Rusinko.

Ropný trh podle něj bude nadále tížit nevídaný přebytek ropy, což bude tlačit k hranici 20 dolarů za barel a pravděpodobně i dále pod ní také cenu severomořské ropy Brent. "Severoamerická ropa WTI pak zůstane ještě pod větším tlakem než ropa Brent, a to z důvodu relativně omezenějších skladovacích kapacit ve Spojených státech," dodal analytik.

Manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler míní, že současné cenové pohyby ropy souvisí zejména s technickými faktory. "Dnes je poslední den, kdy lze obchodovat květnový kontrakt. Od středy se již kupující kontraktu zavazuje k fyzickému vypořádání, což znamená, že musí být napojený na ropovody v Cushingu v Oklahomě. Vzhledem k rychlému vyčerpávání skladovací kapacity, je však prakticky nemožné surovinu odebrat. Očekává se, že se skladovací kapacita v Cushingu naplní první týden v květnu," uvedl Pfeiler.

Upozornil, že červnový kontrakt ropy WTI se nyní obchoduje za 21,4 dolaru za barel. "Cena ropy Brent je vyšší hlavně proto, že na tomto typu ropy se nyní již obchoduje červnový kontrakt. Ten aktuálně stojí přes 25 dolarů. Rozdíl v cenách je tedy přes čtyři dolary, nikoliv 24 dolarů. V případě Brentu nehrozí bezprostřední vyčerpání skladovací kapacity, což vyšší cena zohledňuje," sdělil Pfeiler.

Cena ropy by se podle něj mohla stabilizovat v létě. "Do té doby zřejmě budou některé firmy nuceny produkci za jakoukoliv cenu ukončit. Zároveň dojde k částečnému návratu poptávky, jelikož globálně nastane uvolnění současných tvrdých restriktivních opatření kvůli covid-19," dodal Pfeiler.

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda dnes uvedl, že zprávy o tom, že ropa ztratila všechnu svoji hodnotu nebo že kupující ropy dostává ještě navrch zaplaceno za to, že ji vůbec odebere, jsou poněkud nadnesené. "V současnosti se s danou ropou obchoduje prostřednictvím 130 kontraktů, z nichž nejzazší vyprchává v lednu 2031. A pouze na jediném z nich včera byla záporná cena. Byl to právě kontrakt s dodáním v květnu 2020," uvedl.

Dnes ráno kolem 08:30 středoevropského času si kontrakt na WTI s dodáním v květnu připisoval zhruba 104 procent na 1,36 dolaru za barel. Červnový kontrakt na WTI, který lépe odráží realitu na trhu s ropou, si připisuje 3,5 procenta na 21,15 dolaru za barel. Červnový kontrakt na severomořskou ropu Brent naopak 2,7 procenta ztrácí a prodává se za 24,88 dolaru.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi bez práce. Čtvrtina firem kvůli pandemii propouští zaměstnance

28.05.2020 17:29 Zhruba čtvrtina českých firem už přistoupila v souvislosti s epidemií covidu-19 a omezujícími…

Pravidla pro veletrhy by měla být do konce května, pořadatelé hlásí…

28.05.2020 16:32 Pravidla pro konání veletrhů by měla být na ministerstvu zdravotnictví (MZd) vypracována do konce…

EET bude přerušena do konce roku, Zeman podepsal zákon

28.05.2020 16:21 Elektronická evidence tržeb (EET) bude pro všechna odvětví přerušena do konce letošního roku, aby…

Smartwings obnoví lety do Středomoří, ČSA zavedou novou linku do Londýna

28.05.2020 15:57 České aerolinky plánují obnovit během června a července další letecká spojení. Smartwings spustí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy