Průměrná sazba hypoték letos stoupla. Březen přinesl dramatické změny, říká analytik

V březnu se průměrná sazba hypotečního úvěru dále zvyšovala na 2,66 procenta. Od konce loňského roku to je nárůst o 0,15 procentního bodu. Průměrná hypotéka dosáhla v březnu 2,462.418 korun. Vyplývá to z Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů za březen 2020.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

"Březen přinesl dramatické změny, a to nejenom na tuzemském hypotečním trhu. Kvůli zavedeným omezením se česká ekonomika může dostat do recese. Pro takovou ekonomiku jsou typické celkový pokles ekonomické aktivity, zvyšování nezaměstnanosti, úpadky firem a s tím související růst nesplácených úvěrů. Česká národní banka proto přišla s dvojím snížením úrokových sazeb a uvolněním hodnocení bonity žadatelů o úvěr," uvedl analytik Broker Consulting Martin Novák.

Za běžné situace by po krocích ČNB očekával rozvolnění úvěrové politiky jednotlivých poskytovatelů hypotečních úvěrů a snížení úrokových sazeb. "V roce 2020 je ale situace jiná, tudíž můžeme sledovat jen velmi mírnou nebo žádnou korekci oficiálních úrokových sazeb a spíše zpřísnění podmínek v hodnocení bonity klientů," podotkl.

Je podle něj patrné, že jednotlivé bankovní domy a poskytovatelé úvěrů vyčkávají na další ekonomický vývoj a s ním související vývoj nezaměstnanosti. Situaci na českém trhu také komplikuje vládní návrh na možnost odložení splátek, které banky a poskytovatelé úvěrů musí schválit jen na základě podané žádosti.

V nejbližší době proto neočekává výrazné změny u úrokových sazeb u hlavních hráčů na trhu ani žádné přetahování o klienty. Tento stav podle něj vydrží do doby uvolnění ekonomických opatření. Poté bude záležet na tom, jak velké ekonomické dopady budou a jaká bude nezaměstnanost. "Pokud se opravdu česká ekonomika propadne do recese a bude výrazně růst nezaměstnanost, můžeme se dočkat i zvyšování úrokových sazeb, jako tomu bylo v roce 2008," odhadl.

Broker Consulting Index hypotečních úvěrů sleduje vývoj hypotečních úvěrů od ledna 2015, kdy průměrná sazba byla na 2,45 procenta. Nejnižší hodnotu vykázal index v prosinci 2016, kdy sazby klesly pod dvě procenta na 1,77 procenta ročně.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko čeká vlna zdražování. Nepůjde jen o potraviny

29.05.2020 14:23 Česko se může v následujících měsících potýkat se zdražováním potravin, elektroniky, ale i…

Mohutný výpadek operátora Vodafone. Co bylo příčinou?

29.05.2020 14:22 Rozsáhlý výpadek služeb mobilního operátora Vodafone ve čtvrtek způsobily technické chyby. Mobilní…

Sněmovna zřejmě omezí možnost zpětného uplatnění daňové ztráty

29.05.2020 13:37 Sněmovna dnes zřejmě při schvalování vládního daňového protikrizového balíčku omezí navrhovanou…

Solární panely na střeše se stávají standardem. ČEZ jich letos zapojil o…

29.05.2020 13:25 Energetická společnost ČEZ během pěti měsíců letošního roku zapojila na českých střechách 238…

Související:

Právě se děje

Další zprávy