Průzkum: Češi letos plánují kupovat méně dárků než loni. Projevil se vliv pandemie

Češi letos kvůli pandemii plánují kupovat méně dárků než loni. I tak si na ně část z nich půjčí. Jedním z důvodů je také dočasný výpadek příjmů v důsledku koronavirové pandemie. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos mezi 826 respondenty.

Češi nakupují v obchodech
doporučujeme

Na 21 procent dotázaných plánuje kupovat kvůli koronavirové krizi méně dárků než minulý rok. Nehledě na pandemii bude méně dárků kupovat téměř 17 procent lidí. Přibližně stejný počet dárků má v plánu pořídit 53 procent Čechů, více pak pět procent. Zbytek respondentů uvedl, že letos nebude na Vánoce kupovat žádné dárky.

Vliv pandemie se projevil i v důvodech, proč si Češi na Vánoce letos plánují půjčit. Data ukazují, že letos se k tomuto kroku plánují uchýlit přes tři procenta Čechů. Kvůli dočasnému výpadku příjmů v důsledku koronaviru si plánuje vzít půjčku sedm procent z nich. Doplňují tak ty, jejichž důvodem pro vánoční půjčku je dlouhodobý nedostatek peněz (52 procent) nebo nedostatečná finanční rezerva (41 procent).

Proti minulému roku, kdy se k vánoční půjčce plánovalo uchýlit přes osm procent Čechů, představuje letošní číslo pokles o pět procentních bodů. Výsledky také ukazují, že na Vánoce si nikdy nepůjčilo více než 94 procent dotázaných a že přes dvě procenta Čechů si na Vánoce bude letos půjčovat poprvé. Ostatní dotázaní uvedli, že si na dárky v minulosti půjčili více než jednou.

"Půjčka by měla vždy dávat smysl. Dárky na splátky do naší filozofie rozhodně nespadají," uvedl šéf marketingu Zonky Jakub Strýček. Malé půjčky na vánoční dárky v řádech několika tisíců korun mívají často vysoké úroky a ještě vyšší RPSN (roční procentní sazbu nákladů), což pro lidi s napjatými rozpočty, kteří se k vánočním půjčkám běžně uchylují, představuje na zbytek roku velkou zátěž. Půjčky totiž většinou mají na 12 měsíců a mohou je ve výsledku i několikanásobně přeplatit, vysvětlil.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fitch potvrzuje Česku rating AA-. Rizikem je déletrvající nestřídmá…

24.01.2021 05:16 Světově významná ratingová agentura Fitch Ratings včera opět potvrdila hodnocení úvěrové…

Portál pro žádosti podnikatelů o podporu po selhání serveru opět funguje

23.01.2021 15:22 Po opakovaných problémech a výpadku se dnes ráno znovu spustil portál AIS MPO, kde mohou podávat…

Asociace: Situace skiareálů je neúnosná, vláda je musí otevřít

22.01.2021 21:59 Vláda podle Asociace horských středisek (AHS) bere skiareály jako rukojmí. Situace se již stává…

Strategie: Česko má být ekonomikou založenou na inovacích

22.01.2021 15:18 Národní výzkumná a inovační strategie pro inteligentní specializaci ČR chce cílit na to, aby Česko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama