Průzkum: Velikonoce letos nebude slavit polovina Čechů, většina kvůli nákaze

Velikonoce letos nebude slavit 52 procent Čechů, z nich necelé dvě třetiny svátek nechce řešit kvůli současné situaci kolem koronaviru a omezení volného pohybu. Z lidí, kteří svátky jara přesto oslaví, bude 70 procent barvit vejce. Vyplývá to z dubnového průzkumu obchodů Albert.

Přidejte svůj názor

Velikonoce
doporučujeme

Češi budou letos slavit Velikonoce jen se členy domácnosti. Volný čas věnují malování vajec, 47 procent lidí použije koupené barvy. "O velikonoční zdobení, i přes peripetie s omezeným pohybem lidí, je letos dobrý zájem," sdělil ČTK marketingový manažer společnosti Druchema, vyrábějící produkty značky OVO, Daniel Hartl. Klasika jsou podle něj práškové barvy. "Krásný výsledek udělají barvy s mramorovým, zlatým a stříbrným efektem. Jsou rychle hotové a velmi působivé," dodal.

Z průzkumu Albertu vyplývá, že 36 procent Čechů upřednostňuje přírodní barviva. Podle manažerky projektu Zdravá 5 Aleny Paldusové je možné použít slupky z cibule, kurkumu, červenou řepu, špenát nebo borůvky. Voskem bude vejce zdobit 13 procent respondentů.

Češi plánují použít také nálepky s velikonočními motivy, na zdobení s nimi se chystá 26 procent lidí. "Pro rychlé jednoduché nazdobení máme připravenou širokou škálu smršťovacích košilek s původními českými motivy včetně imitace krakování nebo kreseb jarních zvyků," řekl dále Hartl. Foliové košilky použije na vejce 13 procent Čechů.

Prodejci nabízejí také již nabarvená a uvařená vejce. Zákazníci mají podle manažerky obchodů Albert Petry Zenáhlíkové největší zájem o sady balené po čtyřech kusech, dále pak o mramorové, stříbrné a třpytivé barvy, uvedla.

Při nákupu vajec se bezmála polovina lidí stále nejčastěji řídí cenou. Druh chovu řeší více než čtvrtina Čechů, odchov nosnic v klecích podle průzkumu Albert řeší nejvíce lidé v Praze, a to rovná třetina.

Současná vládní opatření přiměla lidi, aby více vařili a pekli doma. Vzrostla tak spotřeba vajec, chovatelé slepic mají prázdné sklady, řekla ČTK tento týden předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá. Zájem o vejce kvůli Velikonocům je podle ní zřejmě nižší než v předchozích letech.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Doba uhelná má v ČR skončit. Komise stanoví postup útlumu těžby uhlí

05.06.2020 16:20 Uhelná komise do konce letošního roku stanoví postup útlumu těžby uhlí. Řekl to dnes po jejím…

"Uhlí patří pod zem." Ekologičtí aktivisté demonstrovali před elektrárnou…

05.06.2020 15:59 Před elektrárnou Prunéřov II na Chomutovsku se dnes sešli aktivisté, kteří žádají co nejrychlejší…

Záchrana Smartwings? Firma požádá stát o půjčku nebo garanci za 900 milionů

05.06.2020 15:56 Letecká skupina Smartwings požádá stát o půjčku ve výši 900 milionů korun. Další zhruba miliardu…

Elektrárna Prunéřov I. ukončí provoz k 30. červnu. Co bude se zaměstnanci?

05.06.2020 14:08 Hnědouhelná Elektrárna Prunéřov I. na Chomutovaku ukončí provoz k 30. červnu, postavená byla před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy