PwC: Češky si v zaměstnání polepšily nejvíce ze všech zemí OECD

Češky si na trhu práce polepšily nejvíce ze všech žen zemí OECD a posunuly se z 23. na 19. místo žebříčku Women in Work Index, který vydala poradenská společnost PwC. Nejlépe jsou na tom dlouhodobě obyvatelky Islandu, Švédky a Slovinky. Změny v uplatnění i ohodnocení žen na českém trhu práce PwC hodnotí jako velmi drobné.

Posunem o čtyři příčky se ČR stala skokanem letošního průzkumu. Češky tak v žebříčku předběhly ženy ze Spojených států, Izraele a Německa.

Vzhůru v žebříčku Česky táhla především nízká nezaměstnanost. Se 2,8 procenta žen na úřadech práce se umístily na třetí příčce za Islanďankami a Japonkami. Aktivních je na trhu práce v ČR ale jen necelých 70 procent žen. Téměř 30 procent tvoří dobrovolná nezaměstnanost, studentky a matky na mateřské a rodičovské dovolené. K pozitivnímu výsledku nakonec přispěl i fakt, že pokud Češky pracují, pak obvykle na plný úvazek. I v tomto srovnání obsadily třetí místo.

Naopak rozdíl mezi platy mužů a žen je faktorem, který k úspěchu ČR v hodnocení nepřispěl. Češi průměrně získávají o pětinu vyšší příjem než jejich ženské kolegyně. Jde tak o šestý nejhorší výsledek zemí OECD. A pomyslný skleněný strop Češky neprolomily ani v zastoupení žen v představenstvech firem. Tvoří jen osm procent českých představenstev.

"Analýza Češky posouvá díky velmi nepatrným posunům v oblastech, jako například nízká nezaměstnanost, do které se však systémová opatření nemají možnost promítnout. K lepšímu skóre by nám pomohlo zavedení systémových změn, třeba cílená podpora rovného odměňování na pracovním trhu. Jde však o dlouhodobý proces spojený i se změnou legislativy," uvedla Andrea Linhartová Palánová z PwC.

V letošním srovnání si nejvíce pohoršily Estonky a občanky Irska. Zatímco v Estonsku se snížila zaměstnanost žen na plný úvazek, v případě Irska stojí za horším umístěním růst rozdílu mezi průměrným platovým ohodnocením obou pohlaví.

Ženy zůstávají nevyužitou ekonomickou příležitostí v hodnotě šesti bilionů dolarů. Právě o tolik by podle PwC vzrostlo HDP členských zemí OECD, pokud by všechny dosáhly stejné míry zaměstnanosti žen, jakou vykazuje Švédsko, kde pracuje téměř 80 procent žen.

Nejvyšší zaměstnanost obou pohlaví vykazuje Island, kde pracuje 84,5 procenta žen a 89,9 procenta mužů starších 16 let. Naopak na nejnižší příčce uplatnění žen na trhu práce se umístilo Turecko, kde je zaměstnaná pouze každá třetí žena.

Související

Peníze, ilustrační fotografie.

Česko čeká mírná recese a vysoká inflace, stojí ve zprávě OECD

Česko letos čeká mírná recese, hrubý domácí produkt (HDP) klesne o 0,1 procenta a země se bude potýkat s vysokou inflací, která bude činit 13 procent. Uvádí to zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), kterou dnes představili premiér Petr Fiala (ODS) a generální tajemník OECD Mathias Cormann na tiskové konferenci v Praze. 
Ministerstvo financí

Česko mělo v roce 2021 nejvyšší povinné odvody ze zemí OECD

Česko mělo v roce 2021 nejvyšší odvody na sociální a zdravotní pojištění ze zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Zároveň ale byla složená daňová kvóta, kterou tvoří daňové zatížení společně s povinnými odvody, pod průměrem OECD. Uvádí to aktuální brožura ministerstva financí Státní rozpočet v kostce, jejímž cílem je přiblížit problematiku státního rozpočtu široké veřejnosti.

Více souvisejících

oecd češi práce Ekonomika ženy firmy

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy