Rok 2020 nezačal pro české výrobce dobře. Index PMI je stále nízko

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykazují nadále zhoršení, byť méně výrazné než v předchozích měsících. Index PMI, který sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby, stoupl v lednu na 45,2 bodu z prosincových 43,6 bodu. Provozní podmínky se zhoršují nejpomalejším tempem od června 2019, informovala dnes společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená zlepšení sektoru.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Průmysl
doporučujeme

"Rok 2020 nezačal pro české výrobce pozitivně. Výroba i zákaznická poptávka v lednu silně klesly. Pokles nicméně od prosince evidentně zpomalil, což by po náročném období ve zpracovatelském sektoru mohlo signalizovat změnu. Výrobci však zůstali ve svých výhledech pesimističtí," uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jones.

Na jejich očekávání podle ní těžce dopadá nejistota vývoje v dodavatelských řetězcích automobilového průmyslu a přetrvávající pokles nových zakázek. Zaměstnanost klesla nejrychleji od září 2009 a propouštění nadbytečných sil přitom vzrostlo.

Po silné inflaci, kterou česká ekonomika registrovala na konci roku 2019, ceny výrobních vstupů i účtované ceny na začátku roku 2020 klesly. Firmy to běžně spojovaly s nižší poptávkou po vstupech a se snahou udržet si konkurenceschopnost. "Přesto očekáváme, že Česká národní banka tento týden mírně zvýší úrokové sazby," dodala.

K oslabení indexu přispěl zejména pomalejší pokles výroby. Byl sice stále silný, ale nejnižší za poslední tři měsíce. Objemy produkce podle firem klesly kvůli soustavnému poklesu domácí i zahraniční poptávky. Nové zakázky v lednu klesly patnáctý měsíc v řadě a výrazným tempem, ač nejslabším od loňského dubna. Výrobci následně propouštěli rychlejším tempem. Zaměstnanost klesla do největší míry za více než deset let, firmy redukci sil zdůvodňovaly nižšími objemy zakázek a výrazným poklesem rozpracovanosti.

"Do nového roku index vstupuje pod úrovní 50 bodů. Je ale naděje, že svítá na lepší časy. Mnoho zahraničních a zejména německých ukazatelů sentimentu naznačuje mírné zlepšení," řekla ČTK analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková.

Politické nejistoty, jako byly loni brexit či obchodní války mezi USA a Čínou, byly se začátkem roku nahrazeny novou várkou, způsobenou čínskou nákazou. Vládne obava z šíření viru napříč světem, i o dopad na trhy a ekonomiky. "Samotné riziko výraznějšího zpomalení asijské supervelmoci bude mít opět negativní dopad na vývoj indexu PMI, který by v následujících měsících mohl zaznamenat opět propad," podotkla.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Piráti píšou do USA. Žádají kongresmany o prošetření prodeje CME Kellnerovi

24.02.2020 12:34 Pirátský senátor Lukáš Wagenknecht a poslanec této strany Jan Lipavský požádali členy amerického…

Vláda schválila přesun státních agentur na jedno místo

24.02.2020 11:54 Agentury CzechTrade a CzechTourism se přestěhují do státní budovy ve Štěpánské ulici v Praze, kde…

Ceny v průmyslu stouply v lednu meziměsíčně nejrychleji za 9 let

24.02.2020 11:05 Ceny v průmyslu stouply v lednu meziročně o 2,4 procenta, tempo zrychlilo z prosincových 2,1…

Důvěra v českou ekonomiku klesla, skeptičtější jsou spotřebitelé i firmy

24.02.2020 10:52 Aktualizováno Důvěra v českou ekonomiku v únoru druhý měsíc za sebou klesla, snížila se na 97,6 bodu z lednových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama