Rychlý růst mezd skončil, ukazuje sondáž. Pandemie snížila českým firmám zisky i zakázky

Pandemie koronaviru snížila firmám příjmy, zisky i zakázky a zvýšila ekonomickou nejistotu. Rychlý růst mezd se již zastavil. Vyplývá to z výsledků šetření za druhé čtvrtletí roku 2020, které Svaz průmyslu a dopravy ČR již devět let provádí společně s Českou národní bankou.

Průmysl, ilustrační foto
doporučujeme

Respondenty jsou firmy, které reprezentují strukturu české ekonomiky. Jejich očekávání a pohled na vývoj tak odráží relevantní trendy v ekonomice.

"Pandemie zastihla českou ekonomiku ve specifické situaci postupně oslabujícího růstu. Jeho tempo se snižovalo i u našich hlavních ekonomických partnerů a zároveň se zvyšovaly mzdy na maximum a zdražovaly vstupy. Do vypuknutí pandemie a přijetí mimořádných opatření ale ekonomika stále celkově mírně rostla. Krize firmám jednoznačně snížila příjmy, zisky i zakázky a zvýšila ekonomickou nejistotu," uvedl ředitel sekce hospodářské politiky svazu Bohuslav Čížek.

Z šetření plyne, že se u firem zhoršilo hodnocení domácí i zahraniční poptávky a obdobně se u nich zhoršuje i očekávání zakázek pro následující měsíce. "Odraz aktuální situace vidíme i ve výraznějším poklesu očekávaných firemních investic. Po vypuknutí pandemie podniky svými investicemi rychle reagovaly na zhoršení aktuální situace. Kvůli krizi se ale firmám snížily zisky a teď už jsou s investicemi opatrné," upozornil Čížek.

Přestože přetrvávají silné inflační tlaky a například ceny materiálů a surovin se zatím nezačaly snižovat, situace na trhu práce se oproti předchozím čtvrtletím zklidňuje. "Mzdový růst již dosáhl svého stropu v prvním čtvrtletí a jeho tempo oslabuje. Tento trend očekáváme i v následujících čtvrtletích," uvedl analytik sekce hospodářské politiky svazu Vladimír Štípek.

Firmy podle šetření nechtějí riskovat a snaží se zajišťovat svůj export proti kurzovému riziku. "Podíl zajištěného exportu se blíží 60 procentům, tato eliminace rizika samozřejmě vyžaduje náklady. Firmy se proti riziku zajišťují přirozeným využíváním eura i v domácích transakcích. Logickým krokem by tak při silné provázanosti se zeměmi používajícími euro bylo přijetí společné měny. Podle závěrů šetření ji firmy používají v Česku i pro tuzemské transakce v 15 až 20 procentech případů," dodal Čížek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi těžce pociťují dopad pandemie: Téměř polovina lidí musela sáhnout do…

28.09.2020 10:53 První vlna koronavirové pandemie a související omezení v návaznosti na nouzový stav se podepsaly na…

Výrobci autodílů Schlote-Automotive se loni dařilo, zisk vzrostl na 9,7…

28.09.2020 09:52 Uherskohradišťskému výrobci automobilových dílů Schlote-Automotive Czech loni meziročně vzrostl…

České stavebnictví si mezi státy EU polepšilo. Výsledek je přesto…

28.09.2020 09:39 České stavebnictví bylo v letošním prvním pololetí s meziročním poklesem o 4,6 procenta mezi 26…

Lesy ČR jsou v pololetí ve ztrátě 480 milionů. Kvůli kůrovci a nízkým…

28.09.2020 09:35 Státní podnik Lesy České republiky (LČR) vykázal v prvním pololetí kvůli kůrovci a nízkým cenám…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama