Schodek agrárního obchodu se zlepšil, odhaduje svaz. Kolik zboží se dovezlo a vyvezlo?

Schodek agrárního zahraničního obchodu v pololetí meziročně klesl zhruba o 15,5 procenta na 20,6 miliardy Kč. Do ČR se přivezlo zboží za 124,3 miliardy Kč, vyvezlo se za 103,7 miliardy. Zemědělský svaz ČR podle odhadu, který má ČTK k dispozici, soudí, že i letos celoroční saldo překoná 40 miliard korun. Loňské výsledky byly zatím z hlediska schodku nejhorší, šlo o 47,2 miliardy Kč.

jídlo
doporučujeme

"Agrární saldo ze zahraničního obchodu ČR za rok 2017 přesáhlo mínus 32 miliard Kč, v roce 2018 mínus 41 miliard Kč a v roce 2019 rekordních mínus 47 miliard Kč. V některých obdobích se krátkodobě objevovalo zlepšení. A bylo tomu tak i za letošní leden až červen, jehož záporné agrární saldo se meziročně o necelé čtyři miliardy snížilo. Ale na zásadní zlepšení za celý rok 2020 to nevypadá - záporné agrární saldo podle našeho odhadu znovu přesáhne 40 miliard korun," píše svaz ve své analýze.

Od března pak koronavirová krize podle svazu začala světově utlumovat mezinárodní obchod. Hlavní příčina záporného salda je v ČR stále stejná. "Více jak polovinu záporného agrárního salda ČR tvoří vysoké záporné saldo u masa. U této komodity dlouhodobě zůstává absolutně nejvyšší záporné saldo ze všech agrárních komoditních skupin," uvádí svaz. V loňském roce tvořilo saldo na mase 54 procent celkového schodku, letos to podle svazu může být i 62 procent.

"Agrární saldo nám po léta zachraňuje několik komoditních skupin s tradičně vysokým kladným saldem: obilí, mléko, živá zvířata a také tabák. Co říci na první místo obilí a vůbec na výsledky celého agrárního zahraničního obchodu ČR? Vyvážíme suroviny, dovážíme práci," dodává analýza. Obilí tvořilo v pololetí kladné saldo 5,7 miliardy Kč, tabák pak 5,6 miliardy, nezahuštěné mléko 4,2 miliardy a živá zvířata 3,15 miliardy korun.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ECB kvůli koronaviru zvažuje změnu dosavadní politiky

30.09.2020 16:41 Evropská centrální banka (ECB) začala zvažovat, že kvůli dopadům koronavirové krize na ekonomiku…

Firmě Philip Morris ČR klesl zisk. Navzdory pandemii jsou výsledky slušné,…

30.09.2020 12:57 Aktualizováno Společnosti Philip Morris ČR, která je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v zemi,…

Slovenská centrální banka zlepšila ekonomickou prognózu

30.09.2020 11:02 Slovenská centrální banka (NBS) zlepšila odhad vývoje domácí ekonomiky na letošní rok. V nové…

Češi na napůjčovali další miliardy. Dluhy domácností vzrostly na 1,819…

30.09.2020 10:58 Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v srpnu podle České národní banky (ČNB)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama