Situace v maloobchodě se bude podle analytiků nadále zlepšovat díky rozvolnění

Situace v maloobchodě se bude podle analytiků oslovených ČTK nadále zlepšovat díky rozvolnění vládních opatření, růstu důvěry spotřebitelů a dobré situaci na trhu práce. K samotnému růstu tržeb v dubnu pomohl efekt meziroční srovnávací základny. Ten zároveň vedl ke zpomalení růstu tržeb u prodejů přes internet a zásilkové služby, uvedli ekonomové. Někteří také ale upozornili, že dubnové tržby zaostaly za očekáváním trhu.

Eurozpravy.cz

Tržby v maloobchodě bez prodejů motorových vozidel letos v dubnu meziročně stouply po očištění o sezonní vlivy o 7,4 procenta. Předtím tržby v březnu rostly podle revidovaných údajů o 7,5 procenta. Nejvíce si oproti loňskému dubnu polepšily obchody s oděvy a obuví, kterým tržby stouply o 80 procent. Loni na jaře bylo fungování obchodů kvůli protiepidemickým opatřením značně omezeno. Letos v dubnu mohly otevřít obchody s dětským oblečením a obuví a podle ČSÚ pomohlo obchodům také rozšiřování on-line prodeje. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel stouply meziročně o 67,1 procenta.

"V dalších měsících lze očekávat postupné zlepšování situace v maloobchodu. Silná spotřebitelská důvěra, velmi slušná situace na pracovním trhu a postupné rozvolňování úspor domácností do spotřeby budou hrát důležitou roli pro oživení maloobchodu jak v nejbližších měsících, tak i ve druhé polovině letošního roku," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

I podle analytika České spořitelny Jiřího Polanského by silný růst maloobchodních tržeb měl v následujících čtvrtletích pokračovat. "Navíc domácnosti mají z loňského roku silné úspory, jejichž část pravděpodobně během letošního roku použijí na odložené nákupy," uvedl.

"Dubnová statistika maloobchodu se stala stejně jako například v případě Německa i některých dalších evropských zemích pro trh mírným zklamáním," upozornil analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht. Maloobchodní tržby nicméně i podle něj budou v následujících měsících dále sílit díky rozvolňování restrikcí i vysokým úsporám obyvatel. Ty podle Vagenknechta měli uspořeno kvůli pandemii nad běžný standard zhruba 170 miliard korun.

Ve znamení růstu tržeb budou další měsíce i podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče. "Čistě z pohledu statistiky celkového vývoje maloobchodních tržeb bude letos jejich loňský pokles více než vykompenzován," uvedl. Dále upozornil, že za zmínku z dnešních statistik stojí zpomalení růstu prodejů přes internet. "I zde hraje roli efekt srovnávací základny, ten je ale v případě internetových prodejů nepříznivý, neboť s příchodem pandemie, tedy od loňského března, tyto prodeje silně rostly a letošní duben byl již meziročně porovnáván s hodně vysokou základnou," dodal.

"Vzhledem k vysokému tempu rozvolňování epidemických opatření lze očekávat silnou expanzi maloobchodních tržeb i v nejbližších měsících. Kromě samotného rozvolňování opatření tomu nasvědčuje i růst spotřebitelské důvěry," uvedl také ekonom Komerční banky Michla Brožka.

Maloobchodní tržby v dubnu ale zaostaly za očekáváním, upozornil hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Jedním z důvodu je podle něj právě poměrně slabý meziroční růst nakupování před internet. Podle něj tak boom tohoto způsobu nakupování skončil a růst tržeb v kamenných obchodech to nevykompenzuje.

"Zákazníci se v dubnu ještě do všech prodejen nevrátili, protože nemohli. Nesmíme zapomenout, že opatření o uzavření velké části provozoven maloobchodu platilo až do 10. května. Výsledek meziročního růstu tak jenom ukazuje, jak jsme se s pandemií a zavřenými obchody naučili žít," uvedla ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková.

Témata: EZ

Česko je bohatší než Itálie nebo Španělsko, Češi jsou spokojenější než…

21.06.2021 01:36 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Už od konce 50. let bylo mnoha tuzemským ekonomům zřejmé, že centrální…

Výhodnost investic do rezidenčních nemovitostí je stále téměř nulová

20.06.2021 20:49 Výhodnost investic do rezidenčních nemovitostí v červnu nepatrně vzrostla. Vyplývá to z ukazatele,…

ČNB podle analytiků zahájí proces zvyšování úrokových sazeb

20.06.2021 08:58 Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se…

Čechy táhne pivo a melouny. Tropické teploty přiměly lidi k větším nákupům…

18.06.2021 16:51 Tropické teploty, které momentálně v České republice panují, podle potravinářských řetězců přiměly…

Do dozorčí rady ČEZ míří bývalý ministr dopravy Dan Ťok

18.06.2021 14:27 Do dozorčí rady energetické společnosti ČEZ míří bývalý ministr dopravy Dan Ťok. Upozornil na to…

Vznikl Brno Space Cluster: První klastr v Česku orientovaný na komerční…

17.06.2021 15:07 Vesmírný průmysl je v České republice spojený hlavně s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Trendem…

Podnikatelé chtějí po státu 12 miliard odškodnění za protiepidemická…

17.06.2021 09:07 Podnikatelé žádají od státu přes 12 miliard korun jako odškodnění za vládní omezení podnikání kvůli…

Část české ekonomiky se v 1. čtvrtletí začala zotavovat, ukazuje analýza

16.06.2021 11:43 V letošním prvním čtvrtletí se již část české ekonomiky, především průmysl a na něj navázaný…

Průměrná sazba hypoték se vrátila nad dvě procenta

16.06.2021 10:19 Průměrná úroková sazba hypoték v květnu stoupla na 2,06 procenta z dubnových 1,98 procenta. Sazba…

Firmy se během krize přeorientovaly na okolní země, teď plánují expanzi

15.06.2021 11:26 České malé a střední podniky se během pandemie koronaviru ve vývozu přeorientovaly na okolní země,…

Související:

Právě se děje