Skiareály a hotely jsou na dně. Po Krkonoších pojede rakev jako protest proti vládě

Ubytovatelé a další podnikatelé v Krkonoších chystají na neděli pod názvem Poslední hřebíček protest proti vládnímu uzavření lyžařských areálů a dalšímu podnikání na horách. Po největších krkonošských střediscích povezou symbolickou rakev, do které si každý bude moci zatlouci hřebíček. ČTK to dnes řekl iniciátor akce a spolumajitel krkonošské Lysečinské boudy Karel Chotek.

Krkonoše - Chata Jitřenka
doporučujeme

Vláda od neděle 27. prosince zpřísnila protikoronavirová opatření, aby odpovídala nejvyššímu, pátému stupni protiepidemického systému PES. Zastaví se tak i provoz lyžařských vleků. Hotely a penziony jsou uzavřené již od 18. prosince. Platnost přísnějších opatření je zatím nastavena do 10. ledna.

"Nouzový stav je schválený až do 22. ledna, proto datu 10. ledna nevěříme, že bude konečný. Další chaotické nařízení vlády není podložené faktem, že by se v našich horách nakazili lidé a šířili odtud nákazu nemoci covid-19. Novým nařízením zhasíná světlo naděje pro celé hory," uvedl Chotek. Situace na horách je podle něj dramatická a vláda mnoho podnikatelů na horách postavila do likvidační situace.

Uvedl, že výpadkem silvestrovských pobytů vzniká vlekařům, ubytovatelům, stravovacím zařízením a dalším službám nenávratná škoda, kterou nelze nahradit žádnou finanční kompenzací od státu. Období kolem vánočních svátků a silvestra tvoří u většiny horských podnikatelů ze zimy až 40 procent tržeb, jde o nejsilnější část roku.

Organizátoři akce Poslední hřebíček povezou skutečnou dřevěnou rakev, a to buďto na přívěsu za autem, nebo v pohřebním voze. Trasa povede z Harrachova přes Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou, Malou Úpu, Horní Maršov, Janské Lázně a Černý Důl do Vrchlabí. Na akci s rakví budou organizátoři sbírat podpisy pod petici Za normální svět - otevřeme Česko, s níž přišli autoři iniciativy za zachování provozu restaurací Chcípl pes. Lidé by si měli přinést vlastní propisovací tužku k podpisu petice, případně i vlastní kladívko na zatlučení hřebíčku do rakve.

Krkonošští podnikatelé už uspořádali protest proti uzavření podnikání na horách 18. prosince. Tehdy do centra Prahy přijeli s dvěma rolbami předat na ministerstvu obchodu a průmyslu v ulici Politických vězňů petici s názvem Neničte hotely a hospody.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká ekonomika se loni propadla o sedm procent, letos by měla růst

16.01.2021 11:31 Česká ekonomika se za rok 2020 propadla o sedm procent, v roce 2021 by ale měla již růst o 2,8…

Stát zvýšil věk pro půjčku na bydlení na 40 let, stoupnou i limity

15.01.2021 12:51 Státní fond podpory investic (SFPI) zvýšil věk pro poskytnutí půjčky na bydlení pro mladé lidi ze…

Kompenzační bonus mají dostat i drobní podnikatelé v úpadku, návrh…

15.01.2021 12:01 Podnikatelé v úpadku zřejmě také budou moci čerpat kompenzační bonus 500 korun denně, a to zpětně.…

Prodej letenek loni klesl o 85 procent, pandemie změnila i chování…

15.01.2021 11:00 Koronavirová krize loni drtivě zasáhla leteckou dopravu. Zájem o letenky meziročně klesl o více než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama