Škoda Auto by měla zastavit kvůli koronaviru výrobu, navrhuje náměstek MPSV

Automobilka Škoda Auto i další firmy v Česku by měly podle náměstka ministryně práce Robina Povšíka (ČSSD) zastavit kvůli šíření koronaviru výrobu a nechat pracovníky doma.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Robin Povšík
doporučujeme

Povšík to uvedl dnes na svém twitteru.

Škodovácké odbory požadují dvoutýdenní karanténu pro všechny zaměstnance a zastavení výroby. Premiér Andrej Babiš (ANO) nesouhlasí, mladoboleslavskou firmu označil za klíčovou část české ekonomiky.

"Škodovka by měla zastavit linky a nechat lidi doma. A přidat by se měly další firmy! Lidé mají logicky strach. A navíc oprávněný pocit nespravedlnosti. Mnozí z kanceláří pracují z bezpečí domova, zvládnou za sto procent mzdy zajistit svoje děti. Není to fér," uvedl Povšík, který je politickým námětkem ministryně práce, ale také lídrem středočeské kandidátky ČSSD do podzimních krajských voleb. Dodal, že "lidi jsou víc než byznys".

Německá automobilová skupina Volkswagen, do níž Škoda Auto spadá, uzavře na dva až tři týdny své evropské závody. Poslední směna bude tento pátek. Vedení koncernu to dnes oznámilo. Rozhodlo tak kvůli pandemii COVID-19 a s ní spojenými potížemi s odbytem. Automobilka Škoda Auto se k situaci zatím oficiálně nevyjádřila. O její vyjádření ČTK požádala.

Škodovka má pracovníka, u něhož se nákaza prokázala. Odbory chtějí z obavy před šířením koronaviru vyjednat dvoutýdenní karanténu pro všechny zaměstnance. Obstarat je potřeba i dostatek dezinfekčních prostředků pro pracovníky a pracoviště závodu by se vydezinfikovala, uvedl odborový předák Jaroslav Povšík. Podle něj nynější situace dopadne i na pracovní místa.

Podle premiéra by lidé i v nynějším nouzovém stavu s omezením pohybu měli dál chodit do práce, aby se české hospodářství udrželo v chodu. Ochranné pomůcky ale zatím v Česku chybí. Vláda nařídila centrální nákupy, stát požadovaný počet respirátorů a roušek ještě nedodal nemocnicím a záchranářům. Pomůcky chtějí také pracovníci obchodů a další profese. Lidé si začali roušky vyrábět sami. Vláda proto v pondělí rozhodla o otevření obchodů s látkami.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stát nechal otestovat pečivo, zda na něm není koronavirus

02.04.2020 16:20 Stát si nechal udělat test pečiva na koronavirus, virus v něm jihlavská veterinární laboratoř…

NKÚ: Stát opět nevyužil ekonomický růst pro lepší státní rozpočet

02.04.2020 15:59 Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré…

Hyundai v Nošovicích pojede po obnovení výroby na dvě směny

02.04.2020 10:55 Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku bude po opětovném spuštění výroby fungovat…

"Koronavirová opona" spuštěna. Zavřené hranice budou mít ekonomické dopady…

02.04.2020 10:01 Před 30 lety padla mezi jižní Moravou a Dolními Rakousy železná opona, nyní oba regiony znovu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy