Škoda Auto zrušila kvůli pandemii koronaviru šesté noční směny

Automobilka Škoda Auto zrušila kvůli pandemii koronaviru šesté noční směny, takzvaná flexikonta. Žádaly o to odbory kvůli upevnění zdraví zaměstnanců, uvedl dnes týdeník Škodovácký odborář. Firma tak nebude vyrábět na plnou kapacitu. Už dřív oznámila, že počítá s výrobními omezeními.

Logo Škoda Auto
doporučujeme

Směny navíc jsou zrušené zatím do konce listopadu. "Flexikonta zabíjejí volný čas zaměstnanců, kteří unavení po noční směně nemají ani dva dny v týdnu pro rodinu. To způsobuje dlouhodobou přepracovanost, únavu a samozřejmě to oslabuje i jejich imunitu," uvedl týdeník.

Odbory se chtěly zrušením flexikont vyhnout dalšímu šíření nákazy mezi zaměstnanci. "A hrozbě zastavení výroby, které by pro všechny bylo katastrofou," uvedl týdeník.

Flexikonta představují šestou noční směnu navíc v patnáctisměnném systému. "Ve vícesměnných systémech, jako je například osmnáctisměnný v Kvasinách, takový problém odpadá, byť samozřejmě práce v něm není nijak příjemná," uvedly odbory.

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dodala za první tři čtvrtletí letošního roku svým zákazníkům 721.900 vozů. Jde o meziroční pokles o 21 procent. Důvodem poklesu bylo výrazné narušení trhů společně s výpadky ve výrobě, způsobené uzavřením českých výrobních závodů na 39 dní ve druhém kvartálu, a to kvůli pandemii koronaviru. Tyto výpadky se v České republice již do konce roku nepodaří nahradit, uvedla už dřív automobilka.

Škodě Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty.

Škoda Auto loni dodala celosvětově 1,24 milionu aut. Provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Je aktivní na více než 100 trzích. Zaměstnává téměř 39.000 lidí, z toho v ČR téměř 34.000.

Témata: Škoda | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průměrná mzda v ČR se po zohlednění inflace vrátila k růstu, odhadují…

29.11.2020 14:42 Průměrná mzda po zohlednění inflace pravděpodobně ve třetím čtvrtletí mírně stoupla, zatímco v…

Všechny obchody a služby se otevřou ve čtvrtek. Jaká budou pravidla?

29.11.2020 14:29 Aktualizováno Všechny obchody a nákupní centra se budou moci znovu otevřít ve čtvrtek. Bude platit omezení plochy…

Neoprávněná dotace pro Penam? Vláda ji bude chtít od Agrofertu zpět, řekl…

29.11.2020 14:22 Pokud se definitivně ukáže, že evropská dotace 100 milionů korun na stavbu linky na výrobu…

Bál jsem se, že k otevření dojde později. Obchodníci mohou před Vánocemi…

29.11.2020 14:10 Viditelně si oddychl, že obchody, restaurace i služby od čtvrtka zase ožijí. Prezident Svazu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama