Škoda Transportation staví zázemí a zkušebnu, investuje přes 800 milionů

Strojírenská skupina Škoda Transportation začala v Plzni stavět zázemí pro výrobu podvozků a zkušebnu pro testování vozidel. Letos a v příštím roce investuje do areálu více než 800 milionů korun a přijme postupně více než tisíc zaměstnanců. Hledá především konstruktéry, projektanty a elektromechaniky.

Designová studie vlakových souprav Škody Transportation pro německé dráhy Deutsche Bahn.
doporučujeme

Společnost to uvedla v tiskové zprávě. Firma nyní v Česku zaměstnává téměř 5000 lidí, před dvěma lety ji stoprocentně ovládla skupina PPF. Firma investuje do rozšíření výroby, protože se jí daří získávat významné zakázky.

Plzeňskou výrobní základnu čeká rozšíření o nové zázemí pro výrobu podvozků. "Škoda bude moci využívat nové prostory pro svařování, lakovnu či tryskací boxy. Vybavení bude skutečně na vysoké technologické úrovni - vybudujeme například nové moderní robotické pracoviště pro svařování," uvedl viceprezident pro investice a správu majetku společnosti Pavel Novák. Kapacitu výroby posílí i počítačově řízené obráběcí stroje za zhruba 80 milionů korun.

Plzeňská Škoda investuje také do výstavby zkušebny, kde bude možné testovat všechna vozidla nebo jejich části z produkce firmy. Zkoušky a testování vozidel a komponentů je podle Nováka v dnešním dopravním průmyslu jedním z klíčových faktorů. Součástí zkušebního zázemí bude prototypové pracoviště k testování nových typů vozidel. Jde o investici za zhruba 320 milionů, firma s tím vybuduje dopravní systém, ten zahrne nové propojení zkušebních kolejí k výrobnímu zázemí či místní železniční trati.

"V souvislosti s nárůstem výroby plánujeme během letošního a příštího roku navýšit počet zaměstnanců o více než tisíc. Hledáme kvalifikované zaměstnance z technických oborů, především konstruktéry, projektanty a z dělnických pozic elektromechaniky," uvedl viceprezident pro lidské zdroje společnosti Lumír Tesař. V Plzeňském kraji nezaměstnanost v červnu zůstala na 3,2 procentech, bez práce bylo 13.171 lidí. Nabídka volných pracovních míst v regionu proti květnu výrazně ubyla. Kraj se v nezaměstnanosti drží pod celostátním průměrem, který v červnu stoupl na 3,7 procenta.

Škoda Transportation vyrábí vlaky, lokomotivy, tramvaje, trolejbusy a vozy metra, ale i řídicí a pohonné systémy pro dopravu. V Česku má několik dceřiných společností, například Škoda Electric, Škoda Vagonka nebo Pars nova. Další firmy jsou v Německu, Finsku, Maďarsku a Rusku. Škoda Transportation se loni propadla do ztráty téměř 380 milionů korun, o rok dříve vykázala zisk 327 milionů korun. Konsolidované tržby loni klesly meziročně o 16 procent na 9,9 miliardy korun. Do výzkumu a vývoje společnosti investovala v posledních třech letech před tři miliardy korun.

V dubnu 2018 firmu stoprocentně ovládla skupina PPF miliardáře Petra Kellnera. Loni v únoru od ní desetiprocentní podíl odkoupil jeden z původních akcionářů Škodovky Michal Korecký, člen dozorčí rady.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie postavila Raiffeisenbank do bezprecedentní situace, zisk klesl o…

11.08.2020 11:08 Aktualizováno Raiffeisenbank v prvním pololetí klesl čistý zisk meziročně o 52,3 procenta na 1,3 miliardy korun.…

Čistý zisk ČEZ vzrostl o devět procent, analytici jsou překvapeni

11.08.2020 11:00 Aktualizováno Čistý zisk energetické společnosti ČEZ vzrostl v prvním pololetí meziročně o devět procent na 14,7…

Babiš se ve středu setká s Pompeem. Hlavními tématy budou obchod a…

11.08.2020 10:03 Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za prioritu svého středečního jednání s americkým ministrem…

Priority rozpočtu 2021: Růst důchodů, investice a konec superhrubé mzdy,…

11.08.2020 09:49 Za priority rozpočtu na příští rok, o kterém dnes bude jednat s ministryní financí Alenou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama