Škodě Auto klesl provozní zisk o 60 procent, Povšík kritizuje vyznamenání pro Prymulu

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi.

Ilustrační foto
doporučujeme

Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Škoda Auto provozuje v České republice tři výrobní závody, vyrábí ale i v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Působí na více než 100 trzích.

V automobilce Škoda Auto se kvůli současné epidemické situaci zpřísňují hygienická opatření. Uvedl to dnes týdeník Škodovácký odborář.

Výjimku z nošení roušek v areálu mají pouze lidé, kteří se zrovna nacházejí sami v uzavřené místnosti, a zaměstnanci na pracovištích s tepelnou zátěží stupně tři a čtyři, což je například slévárna nebo kovárna. Roušku nemusí mít také pracovníci, kteří zrovna jedí nebo pijí.

"Nově také platí absolutní zákaz kouření ve všech vnitřních i venkovních prostorách areálů společnosti Škoda Auto, včetně kuřáckých koutů bez výjimky," uvedl dnes týdeník. Důvodem je, že v uzavřených kuřárnách se lidé pohybovali bez roušky a často nebylo možné dodržet rozestupy. "Riziko nákazy bylo velmi vysoké," uvedly odbory.

Odbory tlačí na zastavení přesčasové práce. Předák Jaroslav Povšík poslal dopis s touto žádostí všem členům představenstva. "Uděláme vše pro to, abychom mohli vyrábět tak, jak o tom snily generace zaměstnanců před námi, tedy v normální nebo ve zkrácené pracovní době a s plnou ochranou našeho fyzického i duševního zdraví, s přesahem do našich rodin," uvedl Povšík.

Povšík zároveň zkritizoval schůzku ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) s předsedou poslanců ANO Jaroslavem Faltýnkem, kteří se minulý týden setkali v uzavřené restauraci na pražském Vyšehradě. Prumulu stála tato schůzka ztrátu funkce. "Neskutečný políček zasadili všem našim zaměstnancům politici, kteří se minulý týden pokoutně sešli v uzavřené restauraci na Vyšehradě," uvedl Povšík. Neví, jak takové jednání vysvětlit zaměstnancům.

Povšík vyjádřil také pochybnosti nad státním vyznamenáním, které prezident Miloš Zeman udělil Prymulovi za zvládnutí koronavirové epidemie. "Zároveň musím, jako jeden z nedávných laureátů, příjemců státního vyznamenání, přemýšlet, jak lze v této situaci v Den české státnosti Romanu Prymulovi předat Řád Bílého lva. Asi za to 'zvládnutí epidemie' - kolik je dnes nakažených, kolik tisíc lidí zemřelo, kolik jich leží na ARO a JIP, případně je napojeno na plicní ventilaci," uvedl Povšík.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Objem stavebních zakázek byl na konci roku 2020 nejvyšší od roku 2008

28.02.2021 09:48 Stavební firmy v Česku měly na konci loňského roku 18.286 zakázek za 199,8 miliardy korun,…

Omezení maloobchodu bez adekvátních náhrad není podle CBRE možné

27.02.2021 18:27 Aktuální omezení maloobchodu je podle realitně-poradenské společnosti CBRE, která mimo jiné…

Ztráty kvůli opatřením budou nižší než před rokem, míní experti

27.02.2021 17:37 Dosavadní opatření proti šíření pandemie stojí ekonomiku zhruba 1,6 až 1,7 miliardy korun denně.…

Situace je vážná, ale průmysl jen tak zastavit nejde, brání se svaz

27.02.2021 16:06 Svaz průmysl a dopravy ČR si uvědomuje, že koronavirová situace v Česku je vážná. Průmysl ale jen…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama