Slovenská ekonomika zpomalila tempo poklesu na 2,4 procenta

Slovenská ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila tempo meziročního poklesu na 2,4 procenta z propadu o 12,1 procenta ve druhém kvartálu, kdy hospodářství citelně ovlivnily dopady pandemie nemoci covid-19. Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad, který tak potvrdil svůj listopadový odhad. Mezičtvrtletně hrubý domácí produkt (HDP) ve třetím kvartálu vzrostl o 11,6 procenta, zatímco v předběžné zprávě v listopadu statistici odhadovali růst na 11,7 procenta.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Pod mírnější ekonomický pokles se výraznou měrou podepsal prudký růst zahraniční poptávky, export vykázal dokonce meziroční růst 0,7 procenta," uvedl statistický úřad k meziročnímu srovnání vývoje HDP. Import naopak zaostal za loňskem o šest procent.

Spotřeba domácností po předchozím poklesu stoupla ve třetím čtvrtletí oproti stejnému období loňska o jedno procento. Objem investic se znovu snížil, tempo poklesu dosáhlo 8,2 procenta oproti dvoucifernému propadu ve druhém čtvrtletí.

Slovensko zaznamenalo ve třetím čtvrtletí lepší vývoj ekonomiky než Česká republika - její HDP meziročně kleslo o pět procent, mezičtvrtletně pak vykázalo vzestup o 6,9 procenta.

Míra nezaměstnanosti na Slovensku podle metodiky místního statistického úřadu vystoupila ve třetím čtvrtletí na 7,2 procenta ze 6,6 procenta ve druhém čtvrtletí. Byla tak nejvyšší od posledního kvartálu 2017.

Průměrná měsíční mzda na Slovensku se ve třetím čtvrtletí v meziročním srovnání zvýšila o 4,2 procenta na 1113 eur (29.380 Kč) po poklesu o 1,2 procenta ve druhém čtvrtletí. Platy na Slovensku jsou dlouhodobě nižší než v Česku, kde průměrná mzda ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 5,1 procenta na 35.402 korun.

Slovenská centrální banka (NBS)v září odhadla, že HDP letos klesne o 8,2 procenta. To by byl proti dřívější prognóze lepší výsledek. Současně ale centrální banka snížila odhad tempa růstu slovenské ekonomiky na příští rok, a to na 5,6 z předchozích 8,4 procenta.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko patří k zemím s nízkým podílem žen ve vedení firem

21.01.2021 14:05 Česko patří v Evropě k zemím s nízkým podílem žen ve vedení velkých firem. Na žebříčku 18 států…

Kvóty na potraviny mám za brutální útok na peněženky. Agrobaroni zcela…

20.01.2021 22:03 Aktualizováno Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza ostře kritizuje, že Poslanecká sněmovna…

České obchody Pietro Filipi chtějí propustit všechny pracovníky

20.01.2021 09:13 Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny pracovníky svých 23 obchodů. Uvedl to dnes…

V OKD skončí na konci února 1770 lidí, už absolvovali pohovory

19.01.2021 15:33 Aktualizováno Zaměstnanci těžební společnosti OKD, kteří ke konci února budou přecházet pod státní podnik Diamo,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama