Smlouvy mezi podnikateli lze výjimečně zkoumat i z hlediska dobrých mravů, rozhodl soud

Takzvaný korektiv dobrých mravů lze výjimečně uplatnit i na vztahy mezi podnikateli, rozhodl Nejvyšší soud (NS). Zabýval se konkrétně úvěrem, který podnikateli - fyzické osobě poskytla nebankovní společnost. Podmínky asi patnáctinásobně převyšovaly běžnou úrokovou sazbu. Rozhodnutí je dostupné na webu NS.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

"Jsou-li právním jednáním porušeny principy dobrých mravů, uplatní se tento korektiv i ve vztazích mezi podnikateli. Porušení korektivu dobrých mravů má za následek absolutní neplatnost právního jednání," stojí v rozhodnutí.

Zároveň ale soud zdůraznil, že případný závěr o absolutní neplatnosti smluvních ujednání bude výjimečným zásahem. Vždy musí být odůvodněn mimořádnými okolnostmi konkrétního případu.

Konkrétním sporem, který dospěl k nejvyšší instanci, se původně zabýval Krajský soud v Ústí nad Labem. Úroková sazba podle něj byla v rozporu s dobrými mravy. Odvolací Vrchní soud v Praze ale dospěl k závěru, že korektiv dobrých mravů nelze uplatňovat u smluv uzavřených v rámci podnikání. Podle NS to však vyloučit nelze, vrchní soud tak musí spor znovu otevřít.

Současně je třeba zkoumat, zda dlužník smlouvu neuzavřel v postavení spotřebitele a zda se neuplatní i právní úprava zákona o spotřebitelském úvěru, případně zda dlužník neuzavřel smlouvu jako podnikatel v postavení slabší strany.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Meziroční inflace v březnu podle odhadů kvůli dražší ropě stoupla

11.04.2021 09:24 Meziroční inflace v březnu stoupla podle odhadů analytiků oslovených ČTK v průměru na 2,4 procenta…

E-shop vytváří tržby jen jedné kamenné prodejny, tvrdí provozovatel obuvi

10.04.2021 10:24 Maloobchodní síť s dětskou obuví BotaBota, která má v Praze šest prodejen, čelí kvůli vládním…

Obchodníci se připravují na pondělí, v obuvi čekají nápor

09.04.2021 16:16 Aktualizováno Obchodníci, kteří mohou v pondělí obnovit provoz, jsou na příchod zákazníků připraveni. Často nyní…

V Česku vzniklo letos o sedm procent více firem než před rokem

09.04.2021 10:19 Letos bylo v ČR zaregistrováno 8025 nových firem. což je zhruba stejně jako ve srovnatelném období…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama