Sněmovna schválila dočasné vyšší daňové zvýhodnění dárců, novela míří do Senátu

Dárci z řad jednotlivců i firem, kteří posílají peníze na dobročinné účely, se zřejmě dočkají pro letošní i příští rok vyššího daňového zvýhodnění. Budou si moci vzhledem k poskytnutým darům snížit základ daně z příjmů až o 30 procent.

Daně, ilustrační foto
doporučujeme

Předpokládá to daňová novela z pera poslanců ODS, ke které se připojili i poslanci STAN, KDU-ČSL a TOP 09 a kterou dnes hladce schválila Sněmovna. Hlasovalo pro ni všech 101 přítomných poslanců. Předlohu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident.

V současné době si fyzická osoba může při daru alespoň 1000 korun nebo vyšším než dvě procenta daňového základu snížit základ daně o 15 procent. Firmy si mohou snížit daňový základ o desetinu v případě minimálně dvoutisícového daru.

Zvýhodnění má platit pro letošní a příští rok. Má podnítit dárce, aby i v obtížné ekonomické situaci způsobené pandemií koronaviru dávali nadále peníze neziskovému sektoru.

Zástupce předkladatelů Jan Bauer (ODS) uvedl s odkazem na čerstvé údaje Fóra dárců, že 52 procent dobročinných organizací hlásí snížení darů od veřejnosti. Vedle toho 39 procent organizací hlásí rušení slíbené dárcovské podpory a zároveň 50 procent organizací eviduje snížení výnosu z hlavní činnosti.

Vláda s návrhem již dříve nesouhlasila. Namítala, že není jisté, zda by vyšší daňové zvýhodnění tento cíl pomohlo naplnit. Pokud se ochota poplatníků daní z příjmů přispívat na veřejně prospěšné účely snížila z důvodu jejich aktuálních ekonomických problémů, zvýšení limitu daňové uznatelnosti darů tento problém nevyřeší, uvedl kabinet v zamítavém stanovisku. Rozpočtový výbor k předloze nevydal žádné doporučení.

Sněmovna schválila návrh v předložené podobě bez pozměňovacích návrhů. Poslanecká většina nepřijala například návrhy poslanců SPD, kteří chtěli zrušit daňovou uznatelnost u darů určených organizacím, které se zabývají podporou rovných příležitostí, problematikou sexuálních menšin nebo prací se žadateli o azyl. Neuspěl ani Mikuláš Ferjenčík (Piráti), který chtěl stanovit strop pro odečitatelnost darů na úrovni z předchozího roku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko patří k zemím s nízkým podílem žen ve vedení firem

21.01.2021 14:05 Česko patří v Evropě k zemím s nízkým podílem žen ve vedení velkých firem. Na žebříčku 18 států…

Kvóty na potraviny mám za brutální útok na peněženky. Agrobaroni zcela…

20.01.2021 22:03 Aktualizováno Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza ostře kritizuje, že Poslanecká sněmovna…

České obchody Pietro Filipi chtějí propustit všechny pracovníky

20.01.2021 09:13 Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny pracovníky svých 23 obchodů. Uvedl to dnes…

V OKD skončí na konci února 1770 lidí, už absolvovali pohovory

19.01.2021 15:33 Aktualizováno Zaměstnanci těžební společnosti OKD, kteří ke konci února budou přecházet pod státní podnik Diamo,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama