Spotřeba elektřiny naznačuje, že ekonomika tolik neklesne

Spotřeba elektřiny především ve druhé polovině loňského roku naznačuje, že českou ekonomiku nepostihne tak velký pokles, jak signalizuje například meziroční porovnání hrubého domácího produktu (HDP). ČTK to dnes sdělila společnost Amper Meteo, jejíž odborníci spotřebu a výrobu elektřiny v Česku dlouhodobě sledují.

Energetika
doporučujeme

"Například meziroční propad HDP o pět procent ve třetím čtvrtletí je mnohem vyšší než pokles spotřeby elektřiny, který proti stejnému období roku 2019 činil pouhých 1,8 procenta," řekl dnes Jan Palaščák, šéf skupiny Amper, které je Amper Meteo součástí.

Připustil, že na spotřebě elektřiny se v tomto období mimo jiné zřejmě projevilo mírně chladnější počasí s vyšší oblačností. "To však nemohlo způsobit tak výrazný rozdíl. Je zde tak solidní pravděpodobnost, že se česká ekonomika přes všechny komplikace prozatím vyhne recesi, tedy mezikvartálnímu poklesu HDP dvě čtvrtletí po sobě," dodal Palaščák.

Firma uvedla, že nejvýrazněji klesla spotřeba elektřiny v Česku během jarní vlny pandemie ve druhém čtvrtletí loňského roku. Proti prvnímu čtvrtletí roku tehdy spotřeba klesla o 9,9 procenta, což podle společnosti nepochybně odráží výrazný hospodářský propad.

"Situace se začala měnit až na začátku prázdnin, kdy meziroční rozdíl činil asi tři procenta. Od té doby nabrala spotřeba vzestupný trend a odchylka se postupně zmenšovala. Ve třetím kvartálu činil průměrný rozdíl minus 1,8 procenta a v posledním kvartálu již jen minus jedno procento," uvedla Amper Meteo.

Firma Amper Meteo dodává předpovědi počasí a z nich odvozené specializované produkty pro energetiku a zemědělství. Zaměřuje se hlavně na predikce výkonů solárních a větrných elektráren. Dále zpřesňuje předpovědi teploty vzduchu pro teplárenství a je schopna s ohledem na predikované meteorologické prvky předpovídat spotřebu energie. Pro zemědělství zajišťuje předpovědi počasí s hlavním důrazem na srážkové a teplotní poměry následujícího období.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V OKD skončí na konci února 1770 lidí, už absolvovali pohovory

19.01.2021 15:33 Aktualizováno Zaměstnanci těžební společnosti OKD, kteří ke konci února budou přecházet pod státní podnik Diamo,…

Zima nedopadla, v létě už ale Češi do ciziny chtějí. O zájezdy je již nyní…

19.01.2021 09:30 Ke koronavirem zasaženým oblastem podnikání patří také cestovní kanceláře. Probíhající zimní sezóna…

Vláda schválila návrh na příspěvek pro podnikatele v úpadku

18.01.2021 17:25 Podnikatelé v úpadku budou moci čerpat příspěvek, tzv. kompenzační bonus, 500 korun denně, a to…

Velké tuzemské firmy mají o očkování zájem, ale nemají vakcíny

18.01.2021 17:01 Významné české firmy mají zájem o očkování svých zaměstnanců proti koronaviru, ale vlastní očkovací…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama