Stavební výroba v Česku v červnu zpomalila meziroční růst

Stavební výroba v Česku v červnu dál zpomalila meziroční růst, když reálně stoupla o 0,8 procenta z květnových 3,3 procenta. Produkce byla mírně vyšší díky pozemnímu stavitelství, tedy stavbám budov, které se proti loňskému červnu zvýšilo o 3,1 procenta. Naopak produkce inženýrského stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, byla meziročně nižší o 4,2 procenta. Vyplynulo to z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

V meziměsíčním srovnání bylo stavebnictví nižší o 0,7 procenta. "Stavební produkce byla v červnu meziročně mírně vyšší zásluhou pozemního stavitelství. Loňská základna byla přitom poměrně vysoko, byl dokonce zaznamenán druhý nejvyšší růst v roce 2021. Meziměsíční pokles jde za inženýrským stavitelstvím," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Úřady vydaly v šestém měsíci 7411 stavebních povolení, meziročně o deset procent méně. Orientační hodnota těchto staveb ale stoupla o 14 procent na 51,4 miliardy Kč.

Bytů, které se v daném měsíci začaly stavět, bylo meziročně o téměř třetinu méně, 3018. Dokončených bytů meziročně přibylo o 4,7 procenta na 2368. Podle ředitele odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky Radka Matějky se počet dokončených bytů zvýšil díky bytovým domům, zatímco dokončování rodinných domů vázlo mimo jiné kvůli zdražování materiálů a nedostatku stavebních kapacit.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se meziročně zvýšil o 0,4 procenta, jejich průměrná hrubá měsíční mzda byla proti loňskému červnu o 8,6 procenta vyšší.

Analytici: Stavebnictví bude ovlivňovat hlavně růst cen materiálů nebo prací

Meziroční zpomalení stavební výroby způsobil hlavně růst cen stavebních materiálů, stavebních prací a také nedostupnost hypoték. Podle analytiků budou stavebnictví nadále ovlivňovat hlavně rostoucí náklady. Stavební výroba v Česku v červnu podle Českého statistického úřadu dál zpomalila meziroční růst, když reálně stoupla o 0,8 procenta z květnových 3,3 procenta. Pozemní stavitelství meziročně vzrostlo o 3,1 procenta, inženýrské stavitelství bylo naopak o 4,2 procenta nižší.

Hlavní ekonom banky Creditas Petr Dufek poznamenal, že inženýrskému stavitelství pozvolna dochází dech, i když jsou jeho výsledky příznivější než v případě pozemní výstavby. "Důvodem aktuálního zpomalování výstavby infrastruktury lze hledat v nákladech a lidech. Růst cen stavebních materiálů totiž výrazně změnil rentabilitu veřejných zakázek, které se často staly neprůchodnými," doplnil. Inženýrské stavitelství tvoří z velké části dopravní infrastruktura, do pozemního stavitelství pak spadá stavba bytů, kanceláří nebo skladů.

Ekonom Komerční banky Kevin Tran Nguyen očekává, že vývoj stavebnictví budou ovlivňovat růst cen materiálů a jejich nedostatek, což brzdí hlavně dokončování rodinných domů. "K ochlazení poptávky a cenového vývoje na nemovitostním trhu by měly také přispět dražší financování a slabší kupní síla domácností vlivem vysoké inflace," doplnil.

Generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec upozornil na to, že přestože v červnu stavební produkce meziročně mírně vzrostla, úroveň výstavby zůstává hluboko pod průměrem před vypuknutím pandemie koronaviru.

Poznamenal, že Jihomoravský kraj v bytové výstavbě již dotáhl dříve dominantní Prahu. Na jihu Moravy se letos začalo 2693 nových bytů a podíl nových bytů se blíží k polovičnímu podílu na celkové bytové výstavbě v kraji. "Výstavba bytových domů byla vždy doménou Prahy, v ostatních krajích se staví hlavně rodinné domy. Rostoucí ceny stavebních prací i materiálů a stále méně dostupné hypotéky nejspíš i tento zvyk mění. Jestli jde o změnu dlouhodobého trendu, uvidíme až v dalších měsících," dodal Korec.

Výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková upozornila na to, že v Praze se v červu povolilo jen 125 nových bytů v bytových domech a od začátku roku zatím 2315. Město přitom potřebuje každoročně povolit a stavět nejméně deset tisíc nových bytů, uvedla.

Společnost Xella, která v Česku vyrábí stavební materiály očekává, že trh s bydlením budou táhnout hlavně rekonstrukce a investice do nich letos meziročně vzrostou o 20 procent na více než 80 miliard korun. Společnost vychází z dat evropské stavební asociace Euroconstruct. "Nové bydlení se kvůli vyšším cenám, drahým energiím i růstu úrokových sazeb hypoték stává stále nedostupnějším. České domácnosti ale chtějí bydlet lépe," uvedl generální ředitel společnosti Peter Markovič. Dodal, že český bytový fond je velmi zastaralý a průměrné stáří bytu či rodinného domu je téměř 40 let.

Související

Více souvisejících

Stavebnictví

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Aktualizováno před 51 minutami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 59 minutami

před 1 hodinou

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

Policie v pátek uspořádá další Speed Marathon. Víme, kde bude měřit rychlost

Už tento pátek, tedy 19. dubna 2024, bude probíhat měření rychlostních limitů. Policejní akce známé pod názvem Speed Marathon se již tradičně zúčastní stovky policistů a měření bude probíhat po celé republice.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy