Stavebnictví letos klesne o tři procenta, odhadují ředitelé firem

Stavebnictví v Česku letos meziročně klesne o tři procenta, příští rok o 1,5 procenta. Vyplývá to z průzkumu společnosti CEEC Research, jehož výsledky má ČTK k dispozici. V červenci v něm oslovila více než stovku ředitelů stavebních firem v Česku. V polovině března očekávali letošní pokles oboru v průměru o 10,1 procenta.

Stavebnictví, ilustrační foto
doporučujeme

"Stavebnictví trpí nedostatkem pracovní síly. Aktuální verze programů pracovní migrace na stavebnictví příliš nemyslely, což má za následek to, že na trhu chybí řada pracovníků těchto profesí. V extrémním případě by to mohlo ohrozit dodržení harmonogramu některých zakázek a projektů," uvedl předseda představenstva společnosti Trigema Marcel Soural.

O něco optimističtější jsou ředitelé firem, které se specializují převážně na inženýrské stavitelství, tedy hlavně výstavbu dopravní infrastruktury. Pro letošek očekávají pokles o 1,8 procenta. Firmy, které se specializují na pozemní stavitelství, tedy výstavbu bytů, kanceláří, průmyslových hal a skladů, počítají s poklesem v průměru o 3,9 procenta.

Tržby stavebních firem letos podle průzkumu meziročně poklesnou o 0,2 procenta, v příštím roce ředitelé očekávají růst v průměru o jedno procento.

Stavební firmy mají aktuálně zakázky v průměru na deset měsíců dopředu. U 42 procent z nich je to meziročně méně. Zhruba pětině objem zakázek vzrosty, u zbytku stagnoval.

Za prvních sedm měsíců letošního roku stavebnictví v Česku meziročně kleslo o 5,7 procenta. Pozemní stavitelství se snížilo o 8,3 procenta, inženýrské stavitelství o 2,3 procenta vzrostlo.

"Na začátku letošního roku 2020 stavební produkce rostla. Jejím tahounem bylo inženýrské stavitelství. Od dubna se ale v datech začaly projevovat důsledky epidemie a s ní spojeného nouzového stavu. Zpočátku šlo spíše o menší firmy, kde zaměstnanci čerpali nemocenskou, ošetřovné nebo neplacené volno," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví ČSÚ Petra Cuřínová. Některé společnosti podle ní postihl odliv zahraničních pracovníků.

Ještě v březnu stavebnictví meziročně stagnovalo. V dubnu kleslo o 5,1 procenta. Například průmyslová výroba v tomto měsíci meziročně propadla více než o třetinu. Někteří analytici tehdy uváděli, že stavebnictví by mohlo být tahounem růstu HDP po odeznění koronavirové krize. V květnu, červnu a červenci však stavebnictví každý měsíc meziročně kleslo přibližně o desetinu. V červenci se snížilo o 10,4 procenta.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přehledně: Které obchody a služby budou od čtvrtka fungovat?

21.10.2020 22:05 Aktualizováno Kvůli vývoji koronavirové epidemie bude od čtvrtka 06:00 do konce nouzového stavu, který je…

Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více

21.10.2020 18:28 Kvůli novým opatřením vlády proti šíření koronaviru lze letos očekávat propad ekonomiky o zhruba 8…

HDP může kvůli opatřením klesnout až o 12 procent, odhaduje svaz průmyslu

21.10.2020 17:29 Aktualizováno Kvůli dalším restriktivním opatřením proti šíření koronaviru může být celkový propad české…

Pobočky bank zůstanou otevřeně, ujistila asociace

21.10.2020 17:21 Pobočky bank zůstanou otevřené i po čtvrtečním zavedení dalších restriktivních opatření proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama