Stavebnictví letos klesne o tři procenta, odhadují ředitelé firem

Stavebnictví v Česku letos meziročně klesne o tři procenta, příští rok o 1,5 procenta. Vyplývá to z průzkumu společnosti CEEC Research, jehož výsledky má ČTK k dispozici. V červenci v něm oslovila více než stovku ředitelů stavebních firem v Česku. V polovině března očekávali letošní pokles oboru v průměru o 10,1 procenta.

Stavebnictví, ilustrační foto
doporučujeme

"Stavebnictví trpí nedostatkem pracovní síly. Aktuální verze programů pracovní migrace na stavebnictví příliš nemyslely, což má za následek to, že na trhu chybí řada pracovníků těchto profesí. V extrémním případě by to mohlo ohrozit dodržení harmonogramu některých zakázek a projektů," uvedl předseda představenstva společnosti Trigema Marcel Soural.

O něco optimističtější jsou ředitelé firem, které se specializují převážně na inženýrské stavitelství, tedy hlavně výstavbu dopravní infrastruktury. Pro letošek očekávají pokles o 1,8 procenta. Firmy, které se specializují na pozemní stavitelství, tedy výstavbu bytů, kanceláří, průmyslových hal a skladů, počítají s poklesem v průměru o 3,9 procenta.

Tržby stavebních firem letos podle průzkumu meziročně poklesnou o 0,2 procenta, v příštím roce ředitelé očekávají růst v průměru o jedno procento.

Stavební firmy mají aktuálně zakázky v průměru na deset měsíců dopředu. U 42 procent z nich je to meziročně méně. Zhruba pětině objem zakázek vzrosty, u zbytku stagnoval.

Za prvních sedm měsíců letošního roku stavebnictví v Česku meziročně kleslo o 5,7 procenta. Pozemní stavitelství se snížilo o 8,3 procenta, inženýrské stavitelství o 2,3 procenta vzrostlo.

"Na začátku letošního roku 2020 stavební produkce rostla. Jejím tahounem bylo inženýrské stavitelství. Od dubna se ale v datech začaly projevovat důsledky epidemie a s ní spojeného nouzového stavu. Zpočátku šlo spíše o menší firmy, kde zaměstnanci čerpali nemocenskou, ošetřovné nebo neplacené volno," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví ČSÚ Petra Cuřínová. Některé společnosti podle ní postihl odliv zahraničních pracovníků.

Ještě v březnu stavebnictví meziročně stagnovalo. V dubnu kleslo o 5,1 procenta. Například průmyslová výroba v tomto měsíci meziročně propadla více než o třetinu. Někteří analytici tehdy uváděli, že stavebnictví by mohlo být tahounem růstu HDP po odeznění koronavirové krize. V květnu, červnu a červenci však stavebnictví každý měsíc meziročně kleslo přibližně o desetinu. V červenci se snížilo o 10,4 procenta.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu, daňové sazby mají být 15 a 23 procent

26.10.2020 18:22 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho…

Firmy bojují o přežití. Vláda prodloužila program Antivirus B do konce roku

26.10.2020 17:24 Aktualizováno Vláda prodloužila do konce roku vyplácení příspěvků na náhrady mezd z programu Antivirus firmám,…

Stravenkové firmy vyslyšely výzvu a podpoří restaurace. Teď je na tahu stát

26.10.2020 15:22 Stravenkové firmy reagovaly na výzvu zástupců podnikatelů na podporu restaurací a dočasně jim…

Vývojáři slaví 28. říjen, nabídnou české a slovenské pc hry se slevou

26.10.2020 14:23 Zájemci si budou moci od dnešního večera kupovat české a slovenské počítačové hry na digitální…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama