Švagr: Část zakázek na ochranné pomůcky do SSHR je před podpisem

První část zakázek na dodání ochranných zdravotnických pomůcek do státních rezerv je před podpisem mezi Správou státních hmotných rezerv (SSHR) a firmami, které uspěly v tendrech. Konkrétně jde o dodání 2800 filtrů do respirátorů FFP3, zhruba 356.000 návleků na obuv, 200.000 výtěrových setů a část dodávky vyšetřovacích rukavic - asi 2,4 milionu kusů. ČTK to řekl předseda SSHR Pavel Švagr.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Některá další výběrová řízení se podle něj ale musí opakovat, a to kvůli tomu, že zájemci nesplnili zadávací podmínky. Dnešní MF DNES uvedla, že SSHR nemá ve skladu ani jednu ochrannou zdravotní pomůcku.

Správa rezerv vypsala podle Švagra v polovině června tendry na dodání 11 typů ochranných pomůcek. Celkem šlo o 35 dílčích části, na které přišlo zhruba 190 nabídek. "Až na výjimky jde o firmy se sídlem v ČR. Zájem byl enormní, větší než jsem předpokládal," uvedl Švagr. Tendry správa vypsala mimo jiné na dodávky respirátorů typu FFP2 a FFP3, filtrů do respirátorů FFP3, roušek, ochranných brýlí, štítů, návleků na obuv, rukavic nebo čepic.

Vítězné firmy předseda SSHR neuvedl, podle informací ČTK například zakázku na dodávku filtrů do respirátorů FFP3 vyhrála firma Sigma Výzkumný a vývojový ústav. Část tendrů se podle Švagra ale bude muset opakovat. Jde například o pět zbývajících dílčích částí zakázky na zhruba 12 milionů vyšetřovacích rukavic. Správa je opětovně vypsala ve čtvrtek, protože zájemci nesložili jistinu v souladu se zákonem o veřejných zakázkách.

U roušek pak firma, která u dvou částí zakázky podala nejnižší nabídku a nabídla také jejich plnou obměnu, musela být vyloučena. "Nedodala totiž při podání nabídky originál bankovní záruky, ale jen její kopii. Přitom podle zákona o veřejných zakázkách nelze tento materiál doložit zpětně. Ukazuje se, že nakoupit ochranné pomůcky v otevřeném výběrovém řízení není vůbec snadné," uvedl Švagr.

Velká část uchazečů z oboru podle něj neměla s tendry pro stát zkušenosti. "Nevím, nakolik by situaci řešila výjimka, aby správa mohla těsně po krizi nebo těsně před krizí rychle doplnit zásoby. Takhle sice všechno provedeme transparentně, ale jestli stihneme naplnit sklady před druhou vlnou pandemie, to vám teď neřeknu. Stačí, aby se někdo odvolal k antimonopolnímu úřadu, a my nebudeme moci ty smlouvy podepsat," řekl.

Vláda v polovině května oznámila, že prostřednictvím SSHR koupí do strategických zásob státu pro další možnou krizi miliony ochranných zdravotnických pomůcek za 3,7 miliardy korun. Zásoby by ministerstvům, jejich podřízeným a organizačním složkám a také krajům měly vydržet na dva měsíce.

Nákup rozdělila na dvě fáze, v první fázi měla být koupena polovina požadovaného množství v hodnotě až 1,85 miliardy korun. Detaily druhé části by kabinet měl podle informací ČTK projednat v nejbližší době.

Kromě SSHR vypsalo tendry na nákup ochranných pomůcek do rezerv také ministerstvo vnitra (MV). Také ony jsou nyní ve fázi vyhodnocování. Ve skladech správy jsou pak podle Švagra zásoby z první vlny pandemie. Patří ale ministerstvu zdravotnictví a do státních rezerv se tak nepočítají. "Veškeré naše zásoby byly vyčerpány v koronavirové krizi," dodal.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ceny dovolených jsou na úrovni loňského roku, Čechům nastanou starosti…

14.08.2020 17:34 Ceny dovolených jsou podle zástupců cestovních kanceláří na úrovni loňského roku. Například podle…

Czech Top 100: Největší tržby měla loni Škoda Auto, následují EPH a ČEZ

14.08.2020 14:54 Největší tržby z firem působících v Česku měla v roce 2019 opět automobilka Škoda Auto (459,1…

Nadějná vakcína proti koronaviru: Novavax chce její klíčovou složku…

14.08.2020 14:26 Výroba klíčové složky vakcíny proti covidu-19 americké společnosti Novavax, která zakončila první…

Česká pošta opět ve finančních potížích, chce si půjčit až pět miliard

14.08.2020 14:07 Česká pošta si chce od bank nebo od státu půjčit až pět miliard korun. Půjčkou chce překlenout…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama