Svaz obchodu vybízí lidi, aby sdíleli zkušenosti s "energošmejdy". Spustil speciální web

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) vybízí lidi, aby sdíleli zkušenosti s podvodníky v oblasti energetiky, takzvanými energetickými šmejdy.

Energetika, ilustrační fotografie
doporučujeme

Vytvořil proto nový web smejdumzmar.cz, jenž obsahuje i hlavní argumenty pro přijetí novely energetického zákona, která má situaci řešit. Sněmovna ji v prvním čtení má projednat v úterý 29. září. 

"Každý podvedený spotřebitel může společně s námi podpořit rychlé přijetí novely energetického zákona tím, že na tomto webu zveřejní svůj příběh. Na příkladech reálných podvedených zákazníků upozorňujeme na smysl jednotlivých ustanovení novely a na důvody pro posílení spotřebitelských práv," uvedl dnes prezident SOCR ČR a viceprezident Hospodářské komory ČR Tomáš Prouza. "O novele se už dva roky bez výsledku hovoří. Přitom kdyby platila, žádný z těchto nešťastných příběhů by se nestal," dodal.

Vláda návrh novely zákona přijala v polovině března. Svaz dnes připomněl, že úprava mimo jiné přichází s vymezením pojmů zprostředkovatel a zprostředkovatelská činnost, které nyní nejsou v legislativě blíže definovány a regulovány. Nejzásadnější novinkou je pak z pohledu SOCR ČR zavedení povinné registrace těchto podnikatelů v elektronickém registru, který bude spravovat Energetický regulační úřad (ERÚ).

"Ten tak získá nově možnost a pravomoc trestat nepoctivé zprostředkovatele. Mezi další důležitá ustanovení patří i snadnější vypovídaní nově uzavřených smluv bez sankce, pokud byly uzavřeny distančním způsobem, nebo zákaz uzavírání smluv na dobu delší než tři roky," sdělil svaz. "Přestože se energetičtí šmejdi dostali na billboardy jako součást předvolební kampaně již několikrát, teprve nyní mají poslanci reálnou možnost rozhodnout o jejich osudu," uvedl.

Podle SOCR ČR je nepřípustné, aby takzvaní energošmejdi ve své činnosti beztrestně pokračovali. "Vyvíjíme proto společně s řadou slušných dodavatelů, ministerstvem průmyslu a obchodu a ERÚ tlak na zákonodárce, aby problémy s energošmejdy vyřešili. I díky aktivnímu zapojení Patrika Nachera (za ANO), který je zpravodajem zákona, stále existuje šance, že při rychlém projednání může novela platit už od začátku příštího roku," dodal Prouza.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Havlíček: Obchody s dušičkovým zbožím mohou prodávat i v neděli

30.10.2020 20:49 Aktualizováno Stánky i obchody prodávající pietní zboží, jako jsou věnce či svíčky, a provozovny na zpracování…

Poslanci dostali návrh státního rozpočtu, vláda počítá s deficitem 320…

30.10.2020 16:39 Aktualizováno Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Dnešek byl podle zákona posledním…

Cena masa v ČR klesla. Důvodem jsou i slevové akce řetězců, tvrdí Agrární…

30.10.2020 15:10 Aktualizováno Výroba masa do budoucna klesne na úkor produkce rostlinných komodit. ČTK to sdělili zástupci…

EET se odkládá do konce roku 2022, program COVID III prodloužen. Zeman…

30.10.2020 14:58 Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama