Těžební firma dodá tantal tchajwanskému investorovi, kontraktu pomohla Vystrčilova mise

Společnost Overax Technologies se na Tchaj-wanu domluvila na dodávkách tantalu pro jednoho z největších výrobců pasivních tantalových součástek. Ročně mu prodá tento kov až za 350 milionů korun. ČTK to řekl ředitel společnosti Richard Ficek. Desetiletou smlouvu by s firmou, která patří jednomu z nejbohatších Tchajwanců, chtěl uzavřít v nejbližší době. Jméno partnera do té doby nechce uvádět.

Tchaj-Wan
doporučujeme

Kontraktu podle něj výrazně pomohl předseda Senátu Miloš Vystrčil, který se během své návštěvy Tchaj-wanu s majitelem firmy sešel.

Těžební a technologická společnost Overax Technologies těží tantal v africké Sieře Leone. Tantal je velmi vzácný tvrdý kov, který se mimo jiné používá v elektrotechnickém průmyslu na výrobu tantalových kondenzátorů. Overax Technologies rudu prodává americké firmě. Už před koronavirovou krizí se snažil oslovit dalšího amerického výrobce, rizika dodávek pouze pro jednoho partnera podle Ficka ještě zvýraznila pandemie koronaviru. "Bojovali jsme o kontakt dva roky, ale jako malá firma neúspěšně," poznamenal Ficek.

V době, kdy Vystrčil oznámil svou cestu na Tchaj-wan, oslovenou americkou společnost koupil tchajwanský investor. Ficek se proto přihlásil do senátní delegace na Tchaj-wan jako podnikatelský doprovod pod podmínkou, že bude mít možnost s tímto tchajwanským investorem jednat, což se podařilo. "Vlastní ji šestý nejbohatší Tchajwanec," poznamenal.

V úterý se v Tchaj-peji se zástupci firmy sešel, další schůzku měl přímo s majitelem. Závěrečné jednání s vlastníkem firmy se uskutečnilo v pátek, zúčastnil se ho i Vystrčil. Podle Ficka se schůzka přímo s majitelem mohla uskutečnit jen díky návštěvě Vystrčila na Tchaj-wanu. "Bez něj bych se k někomu takovému nikdy nedostal. Je to jako když se chce mravenec podívat do očí slonovi," poznamenal s odkazem na velikost firem. Vystrčil podle něj výrazně pomohl i dokončení kontraktu, když souhlasil se setkáním s majitelem. "Nesmírně si toho cením. Byla to alfa a omega všeho," řekl Ficek.

Podle zatím ústní dohody by Overax Technologies měla deset let dodávat ročně 350 tun tantalu, což představuje rudu v objemu asi 350 milionů korun ročně. Podle Ficka bude množství dodávaného tantalu růst, očekává, že na 350 tun se dostane asi za tři roky.

Overax Technologies chce zároveň firmě nabídnout technologii tzv. materiálového DNA. Těžaři mají podle Ficka povinnost dokládat, odkud vytěžený kov pochází. Tato opatření mají zamezit obchodu s nelegálně získanou surovinou, jsou ale často obcházena. Overax Technologies chce nabídnout firmám možnost, jak zákazníkům dokázat, že obchodují s legálním materiálem. Využít k tomu chce skutečnost, že složení vytěženého kovu je v každé oblasti specifické. "Rudu nasbíráme přímo v dolu. Uděláme její DNA a ve výrobním procesu, kde se již z natěženého materiálu stává čistý prvek, ověříme, že se složení shoduje," řekl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

IKEA letos otevře v Praze první projekční studio v ČR

26.01.2021 11:14 Nábytkářský řetězec IKEA letos chce v Praze otevřít své první projekční studio v regionu České…

V roce 2020 zaniklo v Česku 16.111 firem, dosud nejvíce

26.01.2021 10:12 V roce 2020 zaniklo v ČR 16.111 firem, o 353 více než předloni a zároveň dosud nejvíce. Vzniklo 27…

Snižte, nebo zrušte DPH na ochranné pomůcky, vyzývají čeští výrobci

25.01.2021 11:23 Výrobci respirátorů v Česku vyzývají vládu, aby snížila, nebo zrušila daň z přidané hodnoty (DPH)…

Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

25.01.2021 10:10 Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama