Těžební firma dodá tantal tchajwanskému investorovi, kontraktu pomohla Vystrčilova mise

Společnost Overax Technologies se na Tchaj-wanu domluvila na dodávkách tantalu pro jednoho z největších výrobců pasivních tantalových součástek. Ročně mu prodá tento kov až za 350 milionů korun. ČTK to řekl ředitel společnosti Richard Ficek. Desetiletou smlouvu by s firmou, která patří jednomu z nejbohatších Tchajwanců, chtěl uzavřít v nejbližší době. Jméno partnera do té doby nechce uvádět.

Tchaj-Wan
doporučujeme

Kontraktu podle něj výrazně pomohl předseda Senátu Miloš Vystrčil, který se během své návštěvy Tchaj-wanu s majitelem firmy sešel.

Těžební a technologická společnost Overax Technologies těží tantal v africké Sieře Leone. Tantal je velmi vzácný tvrdý kov, který se mimo jiné používá v elektrotechnickém průmyslu na výrobu tantalových kondenzátorů. Overax Technologies rudu prodává americké firmě. Už před koronavirovou krizí se snažil oslovit dalšího amerického výrobce, rizika dodávek pouze pro jednoho partnera podle Ficka ještě zvýraznila pandemie koronaviru. "Bojovali jsme o kontakt dva roky, ale jako malá firma neúspěšně," poznamenal Ficek.

V době, kdy Vystrčil oznámil svou cestu na Tchaj-wan, oslovenou americkou společnost koupil tchajwanský investor. Ficek se proto přihlásil do senátní delegace na Tchaj-wan jako podnikatelský doprovod pod podmínkou, že bude mít možnost s tímto tchajwanským investorem jednat, což se podařilo. "Vlastní ji šestý nejbohatší Tchajwanec," poznamenal.

V úterý se v Tchaj-peji se zástupci firmy sešel, další schůzku měl přímo s majitelem. Závěrečné jednání s vlastníkem firmy se uskutečnilo v pátek, zúčastnil se ho i Vystrčil. Podle Ficka se schůzka přímo s majitelem mohla uskutečnit jen díky návštěvě Vystrčila na Tchaj-wanu. "Bez něj bych se k někomu takovému nikdy nedostal. Je to jako když se chce mravenec podívat do očí slonovi," poznamenal s odkazem na velikost firem. Vystrčil podle něj výrazně pomohl i dokončení kontraktu, když souhlasil se setkáním s majitelem. "Nesmírně si toho cením. Byla to alfa a omega všeho," řekl Ficek.

Podle zatím ústní dohody by Overax Technologies měla deset let dodávat ročně 350 tun tantalu, což představuje rudu v objemu asi 350 milionů korun ročně. Podle Ficka bude množství dodávaného tantalu růst, očekává, že na 350 tun se dostane asi za tři roky.

Overax Technologies chce zároveň firmě nabídnout technologii tzv. materiálového DNA. Těžaři mají podle Ficka povinnost dokládat, odkud vytěžený kov pochází. Tato opatření mají zamezit obchodu s nelegálně získanou surovinou, jsou ale často obcházena. Overax Technologies chce nabídnout firmám možnost, jak zákazníkům dokázat, že obchodují s legálním materiálem. Využít k tomu chce skutečnost, že složení vytěženého kovu je v každé oblasti specifické. "Rudu nasbíráme přímo v dolu. Uděláme její DNA a ve výrobním procesu, kde se již z natěženého materiálu stává čistý prvek, ověříme, že se složení shoduje," řekl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČNB nechala úrokové sazby beze změny, hlasování bylo jednomyslné

23.09.2020 16:58 Pro ponechání úrokových sazeb beze změny dnes hlasovalo všech sedm členů Bankovní rady ČNB. Na…

Vláda projedná kurzarbeit v pátek, koalice našla shodu. Bude se řešit i…

23.09.2020 15:53 Aktualizováno Vláda bude v pátek znovu projednávat pravidla kurzarbeitu. Koaliční strany se dnes dohodly na jeho…

ČEZ a E.ON sníží cenu elektřiny pro domácnosti

23.09.2020 15:27 Aktualizováno Největší dodavatel elektřiny v Česku, skupina ČEZ, sníží od října cenu elektřiny pro domácnosti…

TOP 09 navrhuje nový zákon. Má stanovit pravidla odškodňování za opatření…

23.09.2020 12:47 TOP 09 navrhuje zákonem do budoucna upravit odškodňování podnikatelů postižených vládními…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama