Mlsna potvrdil pokutu 40,8 milionu pro Baby Direkt. Velkoobchod chystá žalobu

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil pokutu 40,8 milionu korun, kterou úřad loni uložil velkoobchodu s dětským zbožím Baby Direkt. Důvodem pro uložení pokuty bylo stanovování minimálních cen, které dodavatel vymáhal na svých odběratelích. Úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Firma se chystá podat žalobu ke Krajskému soudu v Brně.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)
doporučujeme

Brněnská společnost Baby Direkt se provinila tím, že v letech 2011 až 2018 uzavírala s koncovými prodejci svého zboží dohody o tom, jaký má být minimální cena zboží pro zákazníka. Za nedodržování těchto dohod hrozila obchodníkům sankcemi a formou nedodání zboží je pak za nedodržení dohody skutečně postihovala.

"Protisoutěžní jednání bylo dlouhodobé a mělo negativní dopad nejen na maloobchodní prodejce, kteří si nemohli cenově konkurovat, ale v podobě vyšších cen dětského zboží také na rodiny a samoživitele s dětmi," uvedl předseda úřadu Petr Mlsna. Baby Direkt nabízí například kočárky, autosedačky, dětský nábytek nebo vozítka.

Mluvčí společnosti uvedla ve vyjádření pro ČTK, že se rozhodnutí předsedy bude bránit podáním správní žaloby ke Krajskému soudu v Brně. "Společnost Baby Direkt s rozhodnutím předsedy Úřadu zásadně nesouhlasí a považuje je za nesprávné. Úřad chyboval nejen v právním posouzení domnělého deliktu, ale zejména také v hodnocení podkladů ve správním spisu. Například zcela opominul zohlednit to, že prakticky všichni zákazníci společnosti Baby Direkt podpořili argumentaci naší společnosti a popřeli, že by došlo k tvrzenému protiprávnímu jednání, jak dovozuje úřad. Navíc úřad v průběhu řízení porušoval i procesní předpisy, což je dalším důvodem nezákonnosti jeho rozhodnutí," uvedla za pokutovanou firmu mluvčí Michaela Čejková.

Úřad svým rozhodnutím plnění těchto dohod zakázal a uložil Baby Direktu, aby o neplatnosti těchto dohod informovala své odběratele. Výše pokuty byla stanovena na 40,793 milionu korun, i když vzhledem k dlouhodobosti a závažnosti prohřešku by měla být vyšší. Podle zákona ale nesmí překročit deset procent z obratu firmy.

Předseda úřadu svým rozhodnutím sice potvrdil výši pokuty, konečné rozhodnutí ale částečně změnil. V řízení o rozkladu konstatoval, že nebyl dostatečně doložen dopad na obchod mezi členskými státy a tedy ani porušení Smlouvy o fungování Evropské unie, jak bylo obsaženo v prvostupňovém rozhodnutí.

Pokuta pro brněnský velkoobchod s dětským zbožím je pravomocná a firma ji tak musí zaplatit. Podání žaloby ke Krajskému soudu v Brně neodkládá povinnost pokutu zaplatit.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda schválila návrh na příspěvek pro podnikatele v úpadku

18.01.2021 17:25 Podnikatelé v úpadku budou moci čerpat příspěvek, tzv. kompenzační bonus, 500 korun denně, a to…

Velké tuzemské firmy mají o očkování zájem, ale nemají vakcíny

18.01.2021 17:01 Významné české firmy mají zájem o očkování svých zaměstnanců proti koronaviru, ale vlastní očkovací…

Situace maloobchodních prodejců s obuví je prý kritická

18.01.2021 16:53 Situace maloobchodních prodejců s obuví a koženou galanterií je podle České obuvnické a kožedělné…

Finanční správa vyplatila na příspěvku OSVČ a malým firmám 3,2 miliardy

18.01.2021 15:37 Finanční správa eviduje k dnešku 407.235 žádostí o příspěvek, takzvaný kompenzační bonus, v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama