Trh práce v ČR je našponovaný. Nezaměstnanost zůstává na minimu, tipují analytici

Nezaměstnanost v září zůstala na srpnových 2,7 procenta, vyplývá z odhadů většiny analytiků. Nezaměstnanost se tak díky přetrvávajícímu dobrému výkonu ekonomiky a napjatému trhu práce udrží v blízkosti svého minima, uvedli ekonomové. V dalších měsících by měla mírně růst kvůli postupnému ukončování sezonních prací.

Přidejte svůj názor 1 komentář

firmy
doporučujeme

Úřad práce ČR zveřejní údaje o zářijové nezaměstnanosti v úterý 8. října.

"Nezaměstnanost by se měla udržet na stávající úrovni 2,7 procenta, a to třetí měsíc v řadě," uvedla analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková.

Pracovní trh se přitom v současnosti podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka pohybuje na svých limitech. "Nezaměstnanost vyjádřená podílem nezaměstnaných je rekordně nízká a možnost jejího dalšího poklesu je již velmi omezená. Navíc se ze strany firem začínají objevovat signály slabší poptávky po nových zaměstnancích," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák, podle kterého nezaměstnanost v září mírně klesla na 2,6 procenta. Do konce letošního roku ale žádný výraznější pokles už nečeká a v souhrnu za celý letošní rok očekává podíl nezaměstnaných na 2,8 procenta.

"V září skončilo období dovolených a vrcholné období letních brigád a sezonního zaměstnávání a firmy naplno rozjely výrobu. Trh práce absorboval převážnou část zbývajících čerstvých absolventů. Působení těchto faktorů způsobilo právě stagnaci míry nezaměstnanosti na srpnové úrovni," uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Ekonom Komerční banky Michla Brožka upozornil, že v příštích měsících by se míra nezaměstnanosti měla pomalu zvyšovat, ale jen ze sezonních důvodů.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Agentura Moody's zhoršila výhled českého bankovnictví, ekonomika zpomaluje

14.10.2019 10:32 Aktualizováno Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service zhoršila výhled českého bankovního sektoru…

Přípravy na brexit vrcholí. Eurokomise v inzerátu radí firmám, co je třeba…

14.10.2019 10:07 Evropská komise upozorňuje podniky, které obchodují s Británii či přes ni zboží přepravují, že je…

Inflace na Slovensku v září zrychlila, zdražují hlavně potraviny

14.10.2019 09:55 Inflace na Slovensku v září zrychlila tempo meziročního růstu na 2,9 procenta, v srpnu růst činil 2…

Padělaných bankovek a mincí v Česku rapidně ubylo

13.10.2019 12:51 Česká národní banka za tři čtvrtletí zadržela 985 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. To je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama