Tržby maloobchodu v květnu ovlivnila odložená spotřeba

Výsledky maloobchodu za květen podle analytiků pozitivně překvapily. Velmi dobře si vedly zejména prodeje potřeb pro domácnost. Byly ovšem ovlivněny odloženou spotřebou. V dalších měsících kvůli nejistotě a vyšší nezaměstnanosti budou lidé spíše šetřit.

Opatření obchodních domů proti Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Nárůst maloobchodních tržeb bude proto dále pravděpodobně pozvolný. Na podzim by mělo být jasnější, zda se spotřeba domácností vrátí na předkrizovou úroveň, nebo zůstane utlumena. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které dnes oslovila ČTK.

Maloobchodní tržby, bez motoristického segmentu, v meziměsíčním srovnání po očištění vzrostly o 11,6 procenta. Podle analytika Petra Dufka z ČSOB k tomu přispělo především otevírání provozoven včetně nákupních center. "A tak po zohlednění rozdílného počtu pracovních dnů se dokonce maloobchodní tržby meziročně zvýšily o dvě procenta. Bez očištění, což je v našem případě nejčastěji používané číslo, se snížily o necelé jedno procento," uvedl.

Prodeje výrobků pro domácnost v květnu vzrostly o 15,2 procenta. Tržby tradičně rostly i internetovým a zásilkovým obchodům. "Oproti dubnovému růstu o 49 procent ale prodeje přes internet a zásilkové služby v květnu vykázaly zpomalení meziroční dynamiky, což souvisí s tím, jak se zákazníci mohli vrátit do kamenných prodejen," upozornil hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Lidé naopak v květnu méně utráceli za oděvy a obuv, farmaceutické a kosmetické zboží a výrobky určené pro kulturu, sport a rekreaci. Propad pokračoval u prodejů aut. "Některé segmenty sice trpí poklesem poptávky po zboží zbytného charakteru, celkový objem tržeb v květnu ale naznačuje, že propad poptávky by nemusel být dramatický. Další měsíce napoví, zda je mírný optimismus oprávněný," řekl ekonom David Marek z Deloitte.

Květnová úroveň tržeb podle analytika Luboše Růžičky z Raiffeisenbank v mnoha odvětvích vymazala ztrátu z předchozích dvou měsíců. "Přehnaný optimismus ovšem není na místě. Sentiment spotřebitelů je silně zasažen, lidí bez práce bude přibývat a značně zpomalí i mzdová dynamika. To vše bude omezovat výdaje zejména na zbytné věci, tedy především na cestování, rekreaci a kulturu," uvedl.

Domácnosti budou v utrácení opatrné také podle ekonoma UniCredit Bank Jiřího Poura. Na podzim by měl být jasnější vývoj poptávky. "Pro celý letošní rok očekáváme reálný pokles spotřeby domácností o necelá čtyři procenta," uvedl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V červenci přibylo v Česku 3347 podnikatelů

13.08.2020 15:09 V červenci přibylo v ČR 3347 fyzických osob podnikatelů, což je nejvyšší počet od ledna roku 2012.…

Inflace v červenci mírně zrychlila růst na 3,4 procenta

13.08.2020 12:49 Aktualizováno Spotřebitelské ceny v Česku v červenci mírně zrychlily růst na 3,4 procenta z červnových 3,3…

Analytici: očekávané zpomalení inflace se může oddálit

13.08.2020 12:25 Inflace letos překvapuje vyšším růstem, její očekávané zpomalení se může oddálit až do příštího…

Třetina domácností v době pandemie přišla o část příjmu

13.08.2020 10:49 Pandemie koronaviru a s ní spojená vládní omezení zasáhla celou tuzemskou ekonomiku. Každá třetí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama