Tržby za lihoviny v Česku klesly o 40 procent. Důvodem není pouze koronavirus

Tržby výrobců a dovozců lihovin v České republice v letošním prvním pololetí meziročně klesly o 40 procent. Důvodem je jarní uzavření restaurací kvůli šíření nemoci covid-19 a také lednový nárůst spotřební daně. Obchodníci se totiž na konci loňska předzásobili výrobky se starou sazbou spotřební daně, které dosud nestihli vyprodat.

Alkohol, ilustrační foto
doporučujeme

Sdělila to Unie výrobců a dovozců lihovin ČR, objem tržeb neuvedla. Za celý rok zatím očekává pokles tržeb o pětinu. Unie sdružuje 17 firem reprezentujících více než 80 procent trhu.

"Koronavirová pandemie nepříznivě ovlivnila export a na domácím prodeji se kromě uzavření restaurací a barů významně odrazilo uzavření hranic, a tím nepřítomnost turistů i zahraničních pracovníků, kteří spotřebovávají významnou část alkoholických nápojů," uvedl výkonný ředitel unie výrobců a dovozců Vladimír Darebník.

Unie očekává, že loňských čísel odvětví nedosáhne ani za celý rok. Letní měsíce jsou v prodejích lihovin tradičně slabé, letos se navíc kvůli koronavirovým omezením neuskuteční velké hudební festivaly, uvedla. Odbyt zpomaluje také pokračující doprodej zásob, které si obchodníci udělali před lednovým zvýšením spotřební daně. Celoroční pokles tržeb svých členů předpokládá unie kolem 20 procent za předpokladu, že se ve druhém pololetí nebudou opakovat omezení zavedená proti šíření nového typu koronaviru.

Podle agentury Nielsen klesl v prvním pololetí v Česku prodej lihovin v gastronomii meziročně o 1,6 miliardy korun, prodej v obchodech se přitom zvýšil jen o 100 milionů Kč. "Se zavřením gastronomických zařízení ztratili výrobci lihovin hlavní odbytiště produktů. Zatímco konzumenti piva začali nakupovat svůj mok hojně v maloobchodě, u lihovin tomu tak nebylo," podotkl Darebník.

Unie opakovaně vystupovala proti zvýšení spotřební daně z lihovin o 13,2 procenta od letošního ledna. Mezi alkoholickými výrobky jsou lihoviny nejvíce zatížené spotřební daní, přestože jejich spotřeba činí pouze 27 procent z celkové spotřeby alkoholu v ČR, uvedla. Poukázala na to, že kvůli propadu prodeje lihovin stát v březnu až červnu na spotřební dani vybral ve srovnání se stejným obdobím loni o 1,2 miliardy korun méně.

Změny v prodeji se vzhledem k 55denní splatnosti spotřební daně projevují na jejím výběru se zpožděním. Zatímco v únoru překročila suma spotřební daně z lihovin 1,5 miliardy korun, což ukazuje nákupy do zásoby v prosinci 2019 před zvýšením spotřební daně, v březnu to bylo zhruba 225 milionů korun.

Podle průzkumu pro Zdravotní pojišťovnu Ministerstva vnitra ČR v době koronavirového nouzového stavu více pila alkohol téměř pětina lidí. Častěji větší spotřebu přiznali muži než ženy a mladší lidé od 18 do 35 let. Nouzový stav byl vyhlášen kvůli epidemii 19. března a skončil 18. května.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč průměrná mzda tak vyrostla? Analytici vysvětlili, co za tím stojí

08.03.2021 11:35 Růst průměrné mzdy v loňském čtvrtém čtvrtletí ukázal podle analytiků oslovených ČTK na velmi…

Loni bylo 522.312 plátců DPH, meziročně o 1,2 procent více

08.03.2021 11:18 Ke konci loňského roku bylo v ČR registrováno 522.312 plátců DPH, což je meziročně o 6065, tedy o 1…

ČEZ dostal od SÚJB povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech

08.03.2021 11:02 Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ dnes získala od Státního úřadu pro jadernou…

Průměrná mzda loni vzrostla na 38.525 korun

08.03.2021 10:02 Průměrná mzda v Česku vzrostla v posledním čtvrtletí loňského roku o 6,5 procenta na 38.525 korun.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama