UniCredit Bank v ČR a SR klesl zisk, kvůli koronakrizi má horší výsledky i ČSOB

Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala za pololetí čistý zisk zhruba 2,5 miliardy korun (95 milionů eur), což je meziroční pokles o polovinu. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnila mateřská společnost banky. Také dalším velkým bankám zisky negativně ovlivnila opatření kvůli koronavirové pandemii.

UniCredit Bank
doporučujeme

Objem vkladů UniCredit Bank klesl meziročně o desetinu na 417 miliard Kč. Naopak objem poskytnutých úvěrů stoupl o pět procent na 448 miliard korun.

Čisté výnosy z poplatků a provizí meziročně klesly o 12,5 procenta na 1,7 miliardy korun, čisté úrokové výnosy se snížily meziročně o 13,6 procenta na 6,3 miliardy korun. Provozní zisk banky se propadl o 23,1 procenta na 5,7 miliardy Kč.

UniCredit Bank zahájila činnost na českém trhu v listopadu 2007. Vznikla integrací HVB Bank a Živnostenské banky. UniCredit Bank má v Česku a na Slovensku více než 750.000 klientů.

Komerční bance klesl v prvním pololetí čistý zisk meziročně o 38,5 procenta na 4,4 miliardy korun. České spořitelně v letošním prvním pololetí klesl čistý zisk meziročně o 47,1 procenta na 4,6 miliardy korun. 

Čistý zisk skupiny ČSOB v letošním 1. pololetí klesl v meziročním srovnání o 68 procent na 3,5 miliardy Kč. Objem úvěrů i vkladů se však meziročně zvýšil. ČSOB posílila kapitálovou pozici kvůli zadržení výplaty dividendy za loňský rok. ČSOB, která patří mezi největší tuzemské banky, to dnes sdělila ČTK. Pokles zisku zaznamenaly kvůli pandemii koronaviru i ostatní velké banky.

"V prvním pololetí jsme museli reagovat na bezprecedentní situaci způsobenou pandemií covid-19. Prvořadé pro nás bylo a stále je chránit zdraví klientů i našich zaměstnanců a zároveň zajistit dostupnost finančních služeb. Výhodou je, že díky investicím do digitalizace a inovacím je většina našich služeb dostupná bezpečně a pohodlně online. Od prvních projevů koronaviru také intenzivně pomáháme s odklady splátek těm, kteří to potřebují," uvedl generální ředitel ČSOB John Hollows.

Objem úvěrů ČSOB stoupl do konce června o pět procent na 791 miliard Kč, objem vkladů o devět procent na 1,064 bilionu Kč. Objem aktiv pod správou vzrostl meziročně o sedm procent na 244 miliard Kč. Provozní výnosy banky klesly o 15 procent na 18,7 miliardy Kč. Provozní náklady vzrostly o tři procenta na 9,7 miliardy Kč.

Čistý zisk skupiny ČSOB se meziročně snížil kvůli růstu opravných položek k úvěrům a nižším provozním výnosům. Meziročně se negativně projevila i vyšší základna z prvního čtvrtletí roku 2019, které ovlivnil prodej ČSOB Asset Management. "Bez těchto mimořádných faktorů a bez dopadu konsolidace ČMSS by byl čistý zisk meziročně nižší o 59 procent," uvedla banka.

V případě mobilního bankovnictví počet aktivních uživatelů stoupl meziročně o 31 procent a počet transakcí narostl o 42 procent. "V těchto časech se ukazuje, že digitální řešení jsou nejen jednoduchá a rychlá, ale také velmi bezpečná a užitečná pro všechny skupiny klientů včetně konzervativnějších," uvedl člen představenstva ČSOB Jan Sadil.

Do skupiny patří ČSOB, Hypoteční banka, Českomoravská stavební spořitelna, ČSOB Penzijní společnost, ČSOB Leasing, ČSOB Factoring a Patria. ČSOB patří do mezinárodní bankovní a pojišťovací skupiny KBC, která aktivně působí v Belgii a zemích střední a východní Evropy.

KBC přitom hospodařila v samotném druhém čtvrtletí s čistým ziskem 210 milionů eur (5,5 miliardy Kč), což je meziroční propad skoro o 72 procent.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Firemní pronájmy elektroniky na Alze rostou

17.09.2020 19:21 Firmy stále častěji upřednostňují pronájem elektroniky před jejím zakoupením. Svědčí o tom růst…

Škoda Auto ve výrobě motorů zavádí plazmové nanášení povrchové vrstvy válců

16.09.2020 18:45 Společnost Škoda uvedla do provozu novou linku pro plazmové nanášení povrchové vrstvy válců motoru.…

Ceny jablek v srpnu stouply o 66 procent na rekordních téměř 50 Kč/kg

16.09.2020 15:59 Ceny jablek, která jsou ovocem s nejvyšší spotřebou v zemi, v srpnu v obchodech vzrostly na…

ČEZ začíná hledat zájemce o svých pět polských firem

16.09.2020 11:27 Energetická skupina ČEZ začala hledat zájemce o svých pět polských firem. Jsou mezi nimi i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama