Unipetrol ve 3. čtvrtletí snížil tržby a vykázal provozní ztrátu

Petrochemickému holdingu Unipetrol v letošním třetím čtvrtletí meziročně klesly tržby o 35 procent na 22,6 miliardy korun. Firma se propadla do provozní ztráty 600 milionů korun, zatímco ve stejném období loňského roku vykázala provozní zisk 2,5 miliardy korun.

Unipetrol

Vyplývá to z údajů z dnešní tiskové zprávy společnosti, které ČTK porovnala s výsledky prezentované firmou před rokem. Údaje za tři čtvrtletí roku dohromady firma neuvedla.

"Stejně jako v předchozích měsících, i nadále sledujeme významný dopad nepříznivé makroekonomické situace, kvůli které jsou naše marže nízké. Aktuálně jsme v období kolapsu trhu s leteckými palivy a přebytku nabídky nafty na globálních trzích," řekl dnes generální ředitel Unipetrolu Tomasz Wiatrak.

"Ve třetím čtvrtletí jsme zaznamenali negativní makroekonomický efekt ve výši více než jedné miliardy Kč. Interně nyní musíme pracovat se scénářem, který předpokládal kolaps v oblasti nabídek a delší návrat na úroveň poptávky před koronavirem," dodal.

Objem zpracované ropy Unipetrolem činil ve třetím čtvrtletí 1,914 milionu tun. Investice činily 1,2 miliardy korun, o 200 milionů korun méně než před rokem. Mluvčí firmy Pavel Kaidl však dnes ČTK řekl, že celoroční investice firmy letos budou přes současnou situaci dosud nejvyšší. "I přes nelehkou situaci pokračujeme v mohutných investicích do modernizace našich výrobních areálů, do výzkumných a vývojových projektů a do rozvoje čerpacích stanic Benzina v Česku a na Slovensku. Letos celkově proinvestujeme rekordní částku přesahující deset miliard korun," uvedl.

Na konci září Unipetrol oznámil, že převzal ve svém areálu v Záluží u Litvínova na Mostecku od dodavatele druhou část nové polyetylenové jednotky a dokončil tak největší investici v českém chemickém průmyslu. Na jaře uvedl do provozu první část jednotky, zařízení vyrábějící přírodní polyetylen. V září spustil i druhou výrobní část, kde vzniká černý polyetylen. Celkové investiční náklady byly 9,6 miliardy korun, start projektu oznámil Unipetrol na podzim 2015.

V maloobchodním segmentu Unipetrol v Česku pod značkou Benzina provozoval ve třetím čtvrtletí letošního roku 416 čerpacích stanic. Bistrem Stop Cafe vybavil další dvě čerpací stanice, tento koncept občerstvení je tak aktuálně dostupný na 310 stanicích. Tržní podíl z maloobchodního prodeje pohonných hmot v České republice má firma čtvrtinový, je dlouhodobým lídrem trhu. Na Slovensku Benzina ve třetím čtvrtletí letošního roku otevřela další dvě čerpací stanice, celkově jich tam má nyní 13.

Skupina Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů - zejména plastů a hnojiv. Od roku 2005 je Unipetrol součástí polské skupiny PKN Orlen, která je od předloňska jediným vlastníkem firmy.

S dodávkami energií končí také firmy Kolibřík energie a A-PLUS Energie

16.10.2021 07:42 Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. Dnes konec dodávek…

Bohemia Energy se hájí: Závazkům dostojíme, pouze jsme ukončili činnost

15.10.2021 12:17 Aktualizováno Končící energetická skupina Bohemia Energy dostojí všem svým závazkům vůči zákazníkům, zaměstnancům…

Většina Čechů má zkušenosti s tíživou finanční situací

14.10.2021 10:40 Tři čtvrtiny Čechů se během života dostaly do jedné nebo vícero tíživých životních situací, kam…

Babiš poslal peníze na nemovitostí ve Francii z české banky

13.10.2021 16:57 Premiér Andrej Babiš (ANO) poslal v minulosti peníze do zahraničí na nákup nemovitostí na…

Největší dodavatel plynu innogy zvýší cenu, u základního produktu o 10,6…

13.10.2021 12:57 Aktualizováno Největší dodavatel plynu v ČR innogy Energie zvýší od 20. listopadu ceny plynu, u základního…

Končí Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií

13.10.2021 12:30 Aktualizováno Končí Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku. Skupina se…

Průměrná úroková sazba hypoték je nejvyšší od začátku letošního roku

12.10.2021 11:54 Průměrná úroková sazba hypoték v září stoupla o 0,15 bodu na 2,57 procenta a je nejvyšší od začátku…

Benzín, bydlení i potraviny. Co vše v Česku zdražuje?

11.10.2021 17:20 Na téměř pětiprocentní inflaci se v září kromě zdražování pohonných hmot a bydlení podílel nárůst…

Někteří výrobci potravin v Česku se chystají zdražit až o desetinu

11.10.2021 17:11 Někteří výrobci potravin v Česku se chystají zdražit své zboží až o desetinu nebo o tom uvažují.…

Agrofert zřejmě zdraží potraviny, zatím neví o kolik

11.10.2021 15:03 Skokově zdražují ceny elektřiny a pohonných hmot, Agrofert tak pravděpodobně bude zdražovat. ČTK to…

Související:

Právě se děje

reklama