Úřady zjistily častější porušování cenových pravidel, prohřešky jsou i u značení zboží

Úřady, které mají ve své pravomoci kontrolovat dodržování cenových předpisů, loni zjistily víc případů jejich porušování. Ačkoli uskutečnily zhruba stejně kontrol jako v roce 2018, počet zjištěných porušení se meziročně zvýšil o víc než polovinu. Týkala se hlavně značení zboží nebo zdravotnictví.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo financí
doporučujeme

Uvádí to pravidelná zpráva o činnosti cenových kontrolních orgánů za loňský rok, kterou vláda předložila Sněmovně.

Počet ukončených kontrol loni vzrostl meziročně o 31 akcí na 2613. Celkový objem uložených pokut ale meziročně klesl o 210 milionů korun na téměř 135 milionů korun. Na pokutách se však vybral proti roku 2018 víc než dvojnásobek peněz. Zatímco v roce 2018 zaplatili potrestaní celkem 6,3 milionu korun, loni už to bylo víc než 15 milionů.

Kontrolovat dodržování cen může v Česku například ministerstvo financí, celní správa, Specializovaný finanční úřad, Energetický regulační úřad, Státní úřad pro kontrolu léčiv nebo obce a kraje. Porušení cenových předpisů může znamenat nejen prodej za vyšší než maximální nebo nižší než minimální stanovenou cenu, ale třeba i nesplnění povinnosti při označování zboží cenami. Porušením je i stav, kdy třeba poskytovatel služby neuchová cenovou evidenci nebo když firma zneužije své výhodnější postavení při sjednávání ceny.

Nejvíc prohřešků, celkem 130, zjistily úřady u značení zboží a cenové evidence. Na druhém místě v počtu porušení bylo zdravotnictví se 126 případy. Pohřebnictví, kam kontroly míří každoročně, zaznamenalo 26 porušení, což bylo méně než třeba v energetice nebo vodárenství.

Správného značení zboží cenami se loni týkalo 1070 kontrol a úřady našly 130 porušení předpisů. Padly za to pokuty v celkovém objemu 671.500 korun. Nejčastějším prohřeškem bylo nevedení cenové evidence, neoznačování zboží cenami nebo nepromítnutí avizované slevy do ceny, jíž je zboží označeno.

Stejně jako v předchozích letech tak i loni kontroloři prověřovali dodržování cen v pohřebnictví. Týkalo se ho 60 kontrol, porušení předpisů zjistily úřady v téměř polovině případů a uložily pokuty v celkovém objemu téměř 732.000 korun. Většinu kontrol podnikl Specializovaný finanční úřad. Mezi zjištěná pochybení patřilo opět zahrnutí ekonomicky neoprávněných nebo účetně nedoložených nákladů do kalkulované ceny.

Specializovaný finanční úřad se také zabýval dodržováním cen mléčných výrobků pro žáky v rámci programu Mléko do škol. Žádné pochybení nezjistil.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Data v evidenci účtů by se mohla rozšířit. Zákon nahrává Babišovi, tvrdí TI

31.05.2020 11:31 Data shromažďovaná v centrální evidenci účtů se rozšíří o údaje o bezpečnostních schránkách a…

Ve stísněných podmínkách bydlí 16 procent Čechů. Následky jsou závažné

31.05.2020 09:19 Ve stísněných podmínkách, které omezují možnost efektivní práce z domova nebo domácího vzdělávání,…

Hazard se zdravím. Opalovací krém na dovolené v ČR nepoužije 40 procent…

30.05.2020 20:51 Aktualizováno Opalovací přípravek na dovolené v tuzemsku nepoužije bezmála 40 procent Čechů. Pokud už lidé…

V Česku přibylo zahájených oddlužení. Podívejte se na mapu bankrotů

30.05.2020 09:23 V Česku za poslední rok přibylo oddlužení. Od loňského června začalo 37.890 oddlužovacích řízení.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy