Útlum těžby uhlí v OKD by měl začít v březnu

Útlum těžby na dolech OKD na Karvinsku by měl v souladu s návrhem vlády začít od 1. března příštího roku. Výjimkou bude důl ČSM. Vzniknout má rovněž analýza, která by měla řešit dopad útlumu těžby uhlí na region. Zpracována bude ve spolupráci Moravskoslezského kraje, ministerstev a OKD. Novinářům to dnes sdělila mluvčí kraje Nikola Birklenová.

Ilustrační foto
doporučujeme

Hejtman Ivo Vondrák (ANO) se v pátek setkal se zástupci ministerstev financí a průmyslu a obchodu, s nimiž řešil zmírnění negativních dopadů útlumu těžby černého uhlí v kraji.

"Rok 2021 se tak pro celý Moravskoslezský kraj stane zásadním milníkem. Útlum těžby bude mít vliv na ekonomickou výkonnost dodavatelských firem, na zaměstnanost, na bezpečnost centrálního zásobování teplem pro obyvatele kraje a na dodávky koksovatelného uhlí pro potřeby ocelářství a návazně strojírenství," uvedl Vondrák.

Analýza dopadů útlumu těžby, na jejímž vzniku se hejtman se zástupci ministerstev dohodl, má brát v potaz, jak útlum dopadne na dodavatelské firmy, zaměstnanost, bezpečnost centrálního zásobování teplem pro obyvatele kraje či na dodávky koksovatelného uhlí pro potřeby ocelářství a návazně strojírenství.

Náměstek hejtmana Jakub Unucka (ODS) poukázal na to, že kraj bude uhlí potřebovat nejméně do roku 2030, zejména pro centrální vytápění domácností a výrobu oceli. "Proto urychlený útlum těžby černého uhlí považujeme za rizikový," míní Unucka.

OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Uhlí těží na Karvinsku v dolech ČSA, Darkov, ČSM-Sever a ČSM-Jih. V dolech pracuje celkem okolo 8000 lidí. Vlastníkem OKD je prostřednictvím společnosti Prisko stát. Firma loni skončila ve ztrátě, která podle srpnových informací deníku MF Dnes byla 861 milionů korun. Společnost už dříve kvůli špatné hospodářské situaci požádala Prisko o 1,2 miliardy korun, na což Prisko zareagovalo navýšením základního jmění o 600 milionů korun.

Z materiálu o navýšení základního kapitálu státní společnosti Prisko, který v červenci projednávala vláda, vyplývá, že těžba na všech dolech černouhelné společnosti OKD by měla být ukončena na konci roku 2021 nebo 2022, po roce 2021 není vyloučeno pokračování těžby na dole ČSM.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Expert: Mnoho českých firem podceňuje přípravy na brexit

26.09.2020 12:45 Obchod s Velkou Británií od ledna zkomplikuje odchod země z Evropské unie, tzv. brexit. Vývozci i…

Neočekávaná událost potkala za pět let většinu Čechů

26.09.2020 11:46 Vedle pandemie covid 19 zasáhla 80 procent Čechů v posledních pěti letech aspoň jedna další…

Odbory kritizují návrh kurzarbeitu, žádají pro lidi vyšší náhradu

25.09.2020 17:18 Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) kritizuje výsledný návrh podoby kurzarbeitu,…

Kurzarbeit? Podnikatelé mají velké výhrady k vládní verzi, požadují změny

25.09.2020 16:03 Zástupci podnikatelů nejsou spokojení s výslednou verzí kurzarbeitu, kterou dnes schválila vláda.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama