Uzavření hranic s Británií komplikuje dopravu zásilek, firmy zastavují či omezují doručování

Evropa se kvůli nové mutaci koronaviru postupně uzavírá před Velkou Británií. Stále více zemí přistupuje k omezování dopravního spojení, což se negativně projeví na doručování listovních a balíkových zásilek mezi Británií a Českou republikou. Vyplývá to z vyjádření provozovatelů poštovních a logistických služeb.

DHL

Počet zemí, které omezují dopravní spojení s Británií kvůli rychle se šířící mutaci koronaviru, stoupá. Některé státy nepustí přes hranice cizince z Británie, další oznámily dočasný zákaz příletů.

Letadla z Británie odmítá například Kanada, Polsko, Dánsko nebo Norsko. O víkendu oznámily obdobná opatření Francie, Německo, Itálie, Nizozemsko, Belgie, Rakousko, Irsko, Bulharsko či Turecko. A od pondělí nesmějí letouny z Británie přistávat ani v Česku.

To se podle provozovatelů logistických a poštovních služeb dotkne i zásilek proudících mezi Českou republikou a Británií. Řada lidí se přitom snaží využít poslední týdny k odeslání či přijetí pošty a balíků dříve, než skončí takzvané přechodné období. 

Od nového roku totiž budou kvůli brexitu zákazníci muset u listovních a balíkových zásilek obsahujících zboží vyplňovat celní data. Ty by měli mít správně vyplněné už v prosinci, neboť hrozí, že pokud dojde k prodlení, budou zásilky doručovány až v lednu příštího roku, kdy už bez cla nemusí přijít.

Jak přitom ukazují události posledních dní, s prodlením při doručování zákazníci vzhledem k omezování přeshraniční dopravy s Británií budou muset počítat. Vyplývá to z vyjádření jednotlivých doručovatelů.

"Co se týká zpoždění zásilek z a do Velké Británie, v současné době k němu docházet muže, a to vzhledem k omezeným přepravním kapacitám," vysvětlil pro EuroZprávy.cz tiskový mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

"Nová opatření se doručování zásilek dotknou výrazně," přiznává také marketingový ředitel PPL Milan Loidl. "Vzhledem k poslednímu vývoji situaci ohledně covid-19 je pozastaveno přebírání zásilek do Velké Británie a Irska. Zásilky, které byly převzaty do přepravy budou vráceny odesílateli," dodal pro EuroZprávy.cz.

Na možná omezení při doručování upozorňuje na svém webu i firma GLS. "Z důvodu tzv. “lockdown” se mohou vyskytovat potíže s doručováním," uvádí s tím, že potíže se očekávají zejména u Eurotunelu. 

Na obdobné problémy upozorňuje i obchodní ředitel DHL Express Jakub Tomšovský. "Kvůli obavám ze šíření nejnovějšího typu koronaviru a pozastavení cestování mezi Spojeným královstvím a některými zeměmi EU, vč. Francie a uzavřením trajektů, dopravy v Eurotunelu, byl s okamžitou platností až do dalšího oznámení, zastaven servis pozemní přepravy zásilek do a z Velké Británie," uvedl pro EuroZprávy.cz.

Dodal, že u mezinárodních zásilek, které jsou přepravovány letecky, probíhá v tuto chvíli standardní doručení jako u ostatních destinací. Pozemní zásilky jsou ale do odvolání zastaveny.

Stát by měl podle minipivovarů kontroly bezinfekčnosti kompenzovat

25.10.2021 12:06 Českomoravský svaz minipivovarů žádá za zásahy do podnikání od vlády finanční kompenzace.…

Důvěra v ekonomiku čtvrtý měsíc po sobě klesla

25.10.2021 10:18 Důvěra v českou ekonomiku v říjnu klesla o 0,9 bodu na 95,3 bodu, snížila se tak čtvrtý měsíc za…

Třetina lidí chce s nákupy vánočních dárků začít dříve než v minulosti

25.10.2021 09:40 S nákupy vánočních dárků chce podle průzkumu společnosti GLS třetina Čechů začít letos dříve než v…

ČNB zadržela výrazně více odhalených padělaných bankovek a mincí

24.10.2021 09:20 Česká národní banka letos ke konci září zadržela 5868 padělaných a pozměněných bankovek a mincí.…

Prostor k šetření vidí Češi hlavně u potravin, alkoholu a cigaret

24.10.2021 08:13 Prostor k šetření vidí Češi hlavně u potravin, alkoholu a cigaret. Naopak u dopravy a účtů za…

Prodejci letos znovu sledují zájem o sortiment na Halloween

23.10.2021 09:52 Prodejci letos znovu sledují zájem o sortiment na Halloween v celé šíři. Loni kvůli pandemii…

Pojišťovny mají po silném větru hlášeny tisíce škod za desítky milionů

22.10.2021 16:18 Silný vítr, který zasáhl Českou republiku ve čtvrtek, způsobil klientům pojišťoven tisíce škod za…

Provozovatelé: Návštěvnost bazénů je skoro poloviční, po zrušení testů…

21.10.2021 17:02 Návštěvnost bazénů není podle jejich asociace valná, pohybuje se kolem 60 procent běžného stavu.…

Restauratéři budou zřejmě bezinfekčnost kontrolovat od 1. listopadu

20.10.2021 14:30 Restauratéři budou muset podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP)…

Hypoteční sazby v září posedmé v řadě stouply

20.10.2021 10:30 Aktualizováno Průměrná úroková sazba hypoték v září stoupla na 2,43 procenta ze srpnových 2,32 procenta. Sazba…

Související:

Právě se děje

reklama