V listopadu začalo v ČR podnikat 4924 lidí, přestalo 2134

V listopadu začalo v ČR podnikat 4924 lidí, o 553 méně než v říjnu. S podnikáním naopak přestalo 2134 lidí, o 405 méně než v říjnu a nejméně od začátku roku 2010. Dalších 7528 podnikatelů svoji činnost přerušilo, což je o 815 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF.

"Počet lidí, kteří s podnikáním zcela končí, se snižuje dlouhodobě, proto se můžeme podobně nízkého počtu ukončených živností dočkat i v některém z měsíců příštího roku. Naopak se však mírně zvyšuje počet podnikatelů s přerušenou živností. Pro řadu lidí je snazší podnikání pouze přerušit s tím, že se si můžou živnost v budoucnu snadno obnovit,“ uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Během prvních jedenácti měsíců tohoto roku začalo v ČR podnikat 60.170 lidí, o 2811 více než ve stejném období loňského roku a nejvíce za posledních pět let. Na konci roku by tak počet nových podnikatelů měl přesahovat 63.000. To znamená, že letos začne podnikat podobně lidí jako v roce 2019. Počet nových podnikatelů tak bude jeden z nejvyšších od roku 2012.

V prvních 11 měsících zároveň 35.553 lidí svoji živnost zrušilo.To je o 1155 méně než před rokem a naopak nejméně za posledních pět let. Svou živnost přerušilo 89.085 podnikatelů, o 6229 více než o rok dříve. Důvodem je hlavně nebývale vysoký počet přerušených živností v lednu letošního roku.

Za prvních 11 měsíců roku začalo nejvíce lidí podnikat v Praze (11.827), ve Středočeském kraji (7882) a v Jihomoravském kraji (7067). Nejvíce podnikatelů ukončilo svoji živnost v Praze (5939), ve Středočeském kraji (4000) a v Jihomoravském kraji (3980). V průměru v Česku letos s podnikáním skončila tři procenta aktivních podnikatelů. Například v Libereckém kraji a na Karlovarsku šlo ale o pět procent tamních podnikatelů, v Plzeňském kraji a Ústeckém kraji o čtyři procenta.

Nejvyšší čistý přírůstek, tedy rozdíl mezi počtem vzniklých a zaniklých živností, za prvních jedenáct měsíců zaznamenala s velkým odstupem Praha, kde přibylo 5888 fyzických osob podnikatelů. Následoval Středočeský kraj, kde přibylo 3882 podnikatelů a Jihomoravský kraj s 3087 podnikateli. Jediným krajem, kde živností ubylo, je kraj Liberecký, ve kterém byl počet podnikatelů o pět nižší.

Rostoucí počet nových podnikatelů a klesající počet těch s ukončenou živností vede také k tomu, že se zvyšuje poměr počtu vzniklých a zaniklých živností. V posledních dvou letech připadalo na deset zaniklých živností 14 nových, letos to je zatím 17. Nejvyšší byl tento poměr v Praze a ve Středočeském kraji, kde šlo o dvacet nových podnikatelů na deset, kteří svoji živnost ukončili. Naopak na Liberecku byl počet nových a ukončených živností vyrovnaný.

Související

Ilustrační foto

V Česku se od revoluce zdvojnásobila životní úroveň, ukazuje analýza

Dvě stě tisíc podnikatelů v roce 1990 a jejich pětinásobek o rok později položily základy prosperity současné České republiky. Díky rozvoji podnikatelské sféry výrazně vzrostla životní úroveň lidí. I přestože od roku 2021 lidé čelí vysokému růstu spotřebitelských cen, výdělky zaměstnanců jsou v současnosti oproti roku 1989 v průměru čtrnáctkrát vyšší, přičemž ceny stouply sedminásobně. Produktivita země přepočtená na obyvatele ale stále zdaleka nedosáhla úrovně Německa, uvádí analýza, kterou vypracovali analytici Hospodářské komory u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii. 
Josef Středula

Dálniční známky výrazně zdraží. Živnostníci se bouří, odbory zvažují stávkovou pohotovost

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) vnímá nutnost a povinnost vlády ČR reagovat na neudržitelný stav veřejných financí, respektive deficit státního rozpočtu. Opatření, která dopadají zejména na malé a střední firmy a živnostníky, ale považuje za neefektivní nebo přímo škodlivé a podvazující ekonomický růst. Naopak v návrzích postrádá prorůstová opatření a skutečné a zásadní zjednodušené celého podnikatelského prostředí. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula řekl, že zváží stávkovou pohotovost.

Více souvisejících

podnikatelé

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Už žádný Xbox a PlayStation. Putin nařídil vládě, aby vymyslela, jak vyrobit vlastní herní konzole

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu nařídil ruské vládě, aby hledala způsoby podpory výroby domácích herních konzolí, informuje ruská státní tisková agentura TASS. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy