V nošovické automobilce Hyundai jsou tři nakažení, výrobu to neohrožuje

Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku registruje tři zaměstnance nakažené novým koronavirem. Několik jejich kolegů je v karanténě. ČTK to dnes za automobilku řekl Petr Michník, podle kterého to výrobu neohrožuje.

Hyundai, výrobní závod Nošovice.
doporučujeme

Mluvčí Krajské hygienické stanice v Ostravě Aleš Kotrla potvrdil, že hygienici v souvislosti s automobilkou Hyundai neevidují žádné významné ohnisko nákazy.

Michník řekl, že od počátku pandemie se mezi zaměstnanci čas od času někdo nakažený vyskytl a jeho blízcí kolegové šli do karantény, kde byli, dokud se nepotvrdilo, že jsou negativní. Výrobu to nijak neohrozilo.

Jako jedno z opatření bránící šíření nákazy firma od dnešního dne nařídila zaměstnancům, aby v práci povinně nosili roušky. Na Frýdecko-Místecku přitom dosud platila zpřísněná opatření nařízená hygieniky, jejichž platnost skončila v pondělí, a teprve ode dneška tak mohli zaměstnanci roušky odložit.

Michník uvedl, že pozitivně testováni byli zaměstnanci, kteří pracovali na pozicích, kde již roušky povinné nebyly. "S ohledem na zdraví jsme se proto rozhodli nařídit nošení roušek všem našim zaměstnancům s výjimkou těch, kteří pracují ve vzdálenosti větší než dva metry od ostatních," uvedl Michník.

Řadě zaměstnanců i odborům obnovení povinnosti nosit v práci roušky vadí, jde podle nich o omezující opatření, které zhoršuje pracovní podmínky. Předseda základní odborové organizace KOVO Hyundai Czech Patrik Fupšo řekl ČTK, že vzhledem k minimálnímu množství nakažených zaměstnanců jim toto opatření přijde nepřiměřené.

"Trpěli jsme s tím o prázdninách a ode dneška jsme měli být konečně bez. Je to neadekvátní. Ti tři nakažení zaměstnanci jsou z jednoho kolektivu. Stačilo zvýšit opatření v převodovkárně," řekl Fupšo.

Zaměstnavatel podle něj vůbec nevzal v potaz zavedení jiných možných opatření, která by lidé vzali lépe. "Vůbec neřešili například zamezení kontaktu mezi směnami," řekl odborový předák.

Zaměstnavatel podle něj poskytl zaměstnancům málo roušek. "Ministerstvo zdravotnictví říká, že životnost jednorázových roušek bývá okolo dvou hodin. Naši zaměstnanci mají dostat deset kusů na deset směn," řekl Fupšo. Roušku lze podle něj brát jako obtěžující pracovní prostředek, a proto by zaměstnavatel měl zaměstnancům poskytovat bezpečnostní pauzy.

Odborářům vadí také způsob, jakým s nimi zaměstnavatel jedná a jak zavádění opatření oznamuje. "Chystáme se podat stížnost na inspektorát práce," řekl Fupšo.

Michník uvedl, že firma zaměstnancům distribuuje jednorázové roušky v počtu až čtyř kusů na osmihodinovou směnu, což je v souladu se zákoníkem práce i předpisy k ochraně zdraví. Jde podle něj navíc jen o jeden z mnoha způsobů, které brání šíření koronaviru v podniku zaměstnávajícím více než 3000 lidí.

"Od počátku pandemie udržujeme stejný rozsah dezinfekce a hygienických opatření, stále používáme miniboxy oddělující strávníky v kantýnách, omezujeme setkávání zaměstnanců, měříme teplotu návštěvám a vybraným zaměstnancům a podobně," uvedl Michník.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kinaři: Zvažovaná opatření pro nás nemají ekonomický význam

26.01.2021 12:33 Protipandemická opatření, která nabízí ve čtvrtém stupni systém PES, nemají podle provozovatelů kin…

IKEA letos otevře v Praze první projekční studio v ČR

26.01.2021 11:14 Nábytkářský řetězec IKEA letos chce v Praze otevřít své první projekční studio v regionu České…

V roce 2020 zaniklo v Česku 16.111 firem, dosud nejvíce

26.01.2021 10:12 V roce 2020 zaniklo v ČR 16.111 firem, o 353 více než předloni a zároveň dosud nejvíce. Vzniklo 27…

Snižte, nebo zrušte DPH na ochranné pomůcky, vyzývají čeští výrobci

25.01.2021 11:23 Výrobci respirátorů v Česku vyzývají vládu, aby snížila, nebo zrušila daň z přidané hodnoty (DPH)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama