V nošovické automobilce Hyundai jsou tři nakažení, výrobu to neohrožuje

Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku registruje tři zaměstnance nakažené novým koronavirem. Několik jejich kolegů je v karanténě. ČTK to dnes za automobilku řekl Petr Michník, podle kterého to výrobu neohrožuje.

Hyundai, výrobní závod Nošovice.

Mluvčí Krajské hygienické stanice v Ostravě Aleš Kotrla potvrdil, že hygienici v souvislosti s automobilkou Hyundai neevidují žádné významné ohnisko nákazy.

Michník řekl, že od počátku pandemie se mezi zaměstnanci čas od času někdo nakažený vyskytl a jeho blízcí kolegové šli do karantény, kde byli, dokud se nepotvrdilo, že jsou negativní. Výrobu to nijak neohrozilo.

Jako jedno z opatření bránící šíření nákazy firma od dnešního dne nařídila zaměstnancům, aby v práci povinně nosili roušky. Na Frýdecko-Místecku přitom dosud platila zpřísněná opatření nařízená hygieniky, jejichž platnost skončila v pondělí, a teprve ode dneška tak mohli zaměstnanci roušky odložit.

Michník uvedl, že pozitivně testováni byli zaměstnanci, kteří pracovali na pozicích, kde již roušky povinné nebyly. "S ohledem na zdraví jsme se proto rozhodli nařídit nošení roušek všem našim zaměstnancům s výjimkou těch, kteří pracují ve vzdálenosti větší než dva metry od ostatních," uvedl Michník.

Řadě zaměstnanců i odborům obnovení povinnosti nosit v práci roušky vadí, jde podle nich o omezující opatření, které zhoršuje pracovní podmínky. Předseda základní odborové organizace KOVO Hyundai Czech Patrik Fupšo řekl ČTK, že vzhledem k minimálnímu množství nakažených zaměstnanců jim toto opatření přijde nepřiměřené.

"Trpěli jsme s tím o prázdninách a ode dneška jsme měli být konečně bez. Je to neadekvátní. Ti tři nakažení zaměstnanci jsou z jednoho kolektivu. Stačilo zvýšit opatření v převodovkárně," řekl Fupšo.

Zaměstnavatel podle něj vůbec nevzal v potaz zavedení jiných možných opatření, která by lidé vzali lépe. "Vůbec neřešili například zamezení kontaktu mezi směnami," řekl odborový předák.

Zaměstnavatel podle něj poskytl zaměstnancům málo roušek. "Ministerstvo zdravotnictví říká, že životnost jednorázových roušek bývá okolo dvou hodin. Naši zaměstnanci mají dostat deset kusů na deset směn," řekl Fupšo. Roušku lze podle něj brát jako obtěžující pracovní prostředek, a proto by zaměstnavatel měl zaměstnancům poskytovat bezpečnostní pauzy.

Odborářům vadí také způsob, jakým s nimi zaměstnavatel jedná a jak zavádění opatření oznamuje. "Chystáme se podat stížnost na inspektorát práce," řekl Fupšo.

Michník uvedl, že firma zaměstnancům distribuuje jednorázové roušky v počtu až čtyř kusů na osmihodinovou směnu, což je v souladu se zákoníkem práce i předpisy k ochraně zdraví. Jde podle něj navíc jen o jeden z mnoha způsobů, které brání šíření koronaviru v podniku zaměstnávajícím více než 3000 lidí.

"Od počátku pandemie udržujeme stejný rozsah dezinfekce a hygienických opatření, stále používáme miniboxy oddělující strávníky v kantýnách, omezujeme setkávání zaměstnanců, měříme teplotu návštěvám a vybraným zaměstnancům a podobně," uvedl Michník.

Dopravu v Česku komplikuje sníh. Přehled po krajích

30.11.2021 09:43 Na mokrých silnicích se dnes může místy tvořit náledí, ve výše položených oblastech pak sněhové…

Exploze pumy u nádraží v Mnichově: Čtyři zranění, nejezdily vlaky

01.12.2021 20:35 Exploze na staveništi poblíž vlakového nádraží v Mnichově zranila čtyři lidi, z toho jednoho vážně.…

Příznaky varianty omikron se liší od varianty delta

29.11.2021 14:41 Příznaky lidí infikovaných variantou koronaviru omikron se liší od těch nakažených variantou delta.…

Nový premiér Fiala svolal první neformální jednání své nastupující vlády

30.11.2021 22:00 Nový premiér Petr Fiala (ODS) na dnešek svolal první neformální jednání své nastupující vlády,…

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Za elektřinu si kvůli cenám na burzách příští rok připlatí i firmy

01.12.2021 13:59 Aktualizováno Za elektřinu si příští rok připlatí i firmy, zásadní vliv má růst cen na velkoobchodních burzách.…

OECD pohoršila české ekonomice, letos čeká růst o 2,5 procenta

01.12.2021 13:39 Aktualizováno Hrubý domácí produkt (HDP) České republiky se v letošním roce zvýší o 2,5 procenta, příští rok…

Škoda Auto nyní kvůli pandemii vyrábí v Česku na 75 až 80 procent kapacity

01.12.2021 11:20 Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto nyní kvůli pandemii koronaviru vyrábí v Česku zhruba na 75…

Češi vybrali jako nejabsurdnější bankovní poplatek výběr z bankomatu…

01.12.2021 10:17 Vítězem ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek se stal poplatek za výběr z bankomatu vlastní…

Ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně stoupla o 3,1 procenta

30.11.2021 11:55 Aktualizováno Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně stoupla o 3,1 procenta a proti předchozímu čtvrtletí…

Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují, zmírňují mohutný páteční propad

29.11.2021 19:23 Aktualizováno Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují, a zmírňují tak mohutný páteční propad, za kterým stály obavy z…

Zpřísnění poskytování hypoték není překvapivé, banky to již dodržují,…

25.11.2021 18:11 Aktualizováno Dnešní rozhodnutí ČNB zpřísnit podmínky pro poskytování hypoték není velkým překvapením, jelikož se…

Nálada firem a podnikatelů v ČR se opět zlepšila

24.11.2021 11:35 Nálada firem a podnikatelů v Česku se dále zlepšila a jen mírně zaostává za úrovní naměřenou před…

Důvěra v ekonomiku se v listopadu snížila, klesá už pět měsíců v řadě

24.11.2021 09:49 Důvěra v českou ekonomiku se v listopadu snížila meziměsíčně o 0,1 bodu na hodnotu 95,2. Klesá tak…

Česká ekonomika letos stoupne o 2,6 procenta, příští rok o 3,5 procenta

23.11.2021 12:01 Česká ekonomika letos stoupne o 2,6 procenta a příští rok růst zrychlí na 3,5 procenta. Vyplývá to…

Související:

Právě se děje

reklama