V Temelíně vznikne jihočeský jaderný park, přibyde malý modulární reaktor

V jaderné elektrárně Temelín vznikne jihočeský jaderný park. Bude tam malý modulární reaktor, jde o pilotní projekt v ČR. Premiér Petr Fiala (ODS) dnes řekl, že reaktor by mohl být hotový do roku 2032. Podle premiéra posílí bezpečnost a nezávislost české energetiky, ohroženou válkou na Ukrajině.

Jaderná elektrárna Temelín

Fiala, generální ředitel ČEZ Daniel Beneš a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) dnes podepsali smlouvu o vzniku společnosti South Bohemian Nuclear Park. Dalším z partnerů bude Ústav jaderného výzkumu Řež. Kolik bude stavba reaktoru stát, nikdo neuvedl.

"Jihočeský jaderný park pokládám v kontextu dnešní situace v Evropě za mimořádně důležitý krok. Budeme si letošní rok pamatovat jako přelomový. Válka na Ukrajině otřásla mezinárodním pořádkem a v neposlední řadě nám (rok) ukázal, jak moc nás poškozuje závislost na surovinách z rizikových zemí. Celá Evropa byla donucena radikálně přehodnotit své energetické plány," řekl premiér. Jak doplnil, vláda se snaží posílit českou energetickou bezpečnost a nezávislost, získávat co nejvíc elektřiny z obnovitelných zdrojů a z jádra. Podporujeme také stavbu malých modulárních reaktorů.

Již na jaře vyčlenil ČEZ v Temelíně prostor, kde by mohl vzniknout první malý modulární reaktor v zemi. ČEZ o tom také informoval americké společnosti NuScale, GE Hitachi i Holtec International. S firmami má ČEZ podepsanou smlouvu o spolupráci. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš řekl, že technologie malých modulárních reaktorů se v posledních letech výrazně vyvinuly.

"Ve světě existuje sedm firem, které se zabývají přípravou takových projektů. Se všemi jsme ve velmi čilé komunikaci, máme s nimi podepsaná memoranda o spolupráci. První instalace do provozu by měly uvést před rokem 2030. Máme pocit, že tyto technologie budou přelomové. Hodí se jako doplnění velkých tlakovodních reaktorů, obzvlášť do lokalit, kde byly uhelné elektrárny, které budou končit, (do lokalit), kde jsou plynové elektrárny," řekl Beneš.

Malé modulární reaktory jsou podle něj skoro tak velké jako jaderné bloky v Dukovanech. Staví se ale snáz a rychleji než velké jaderné reaktory. Malý reaktor v Temelíně by podle něj mohl být hotový v letech 2032 až 2035.

"Výhoda je v tom, že česká energetika potřebuje být bezpečná, nezávislá, cenově udržitelná a díky svým přírodním podmínkám má jenom dvě možnosti, aby to naplnila, a to je jaderná energetika a obnovitelné zdroje. Jaderné zdroje nám zajistí nezávislost na ruském plynu a možnost odejít od uhlí, které je z ekologického hlediska dlouhodobě neudržitelné. Potřebujeme významně rozvinout českou jadernou energetiku, a to nejen ve dvou tradičních lokalitách (Temelín, Dukovany), ale například v severních Čechách a tam, kde máme dnes uhelné elektrárny," řekl Beneš.

Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) uvedl, že Temelín je jedinou lokalitou, která je zatím schválená pro stavbu malého modulárního reaktoru. Řekl, že podobné projekty se chystají v Kanadě nebo USA. "V den, kdy prezident Putin vyhlašuje částečnou mobilizaci, je třeba si uvědomit, že zdroje dávají národu svobodu," řekl Kuba. Míní, že v budoucnu by modulární reaktory mohlo mít každé větší město, jež nyní provozuje teplárnu či elektrárnu. Města by mohla stavbu reaktorů také zčásti platit. Hejtman by si přál, aby se na jihu Čech vzdělávali operátoři těchto reaktorů z celé Evropy.

Mezinárodní agentura pro jadernou energii definuje malý modulární reaktor jako jadernou elektrárnu s elektrickým výkonem do 300 megawattů elektrických.

Střelba v Rusku: Po útoku ve škole 15 mrtvých, střílelo se i na komisariátu

26.09.2022 15:59 Při dnešní střelbě ve škole v ruském Iževsku zemřelo 15 lidí, z toho 11 dětí. Dalších 24 lidí -…

Novaja Gazeta: Od vyhlášení mobilizace uprchlo z Ruska přes 260.000 mužů

26.09.2022 03:49 Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260.000 mužů.

Britský občan po propuštění ze zajetí popsal, jak ho ruští vojáci zajali a…

25.09.2022 14:24 Britský občan Aiden Aslin v prvním rozhovoru po propuštění ze zajetí britskému deníku The Sun…

Zastropování energií nebude na celou spotřebu, řekl Síkela. Bude v plné…

25.09.2022 19:48 Do návrhu souboru opatření Evropské komise proti vysokým cenám energií by mohlo ještě přibýt…

Policie vyšetřuje úmrtí čtyř osob v rodinném domě u Prahy

26.09.2022 18:34 Policisté dnes našli v rodinném domě v Měšicích u Prahy čtyři mrtvé - dva dospělé a dvě děti.…

Kabinet schválil mezivládní dohodu o hospodářské spolupráci s Katarem

27.09.2022 03:25 Vláda dnes schválila mezivládní dohodu o spolupráci s Katarem. Ministr průmyslu a obchodu Jozef…

Bankovní rada ČNB zřejmě ve čtvrtek ponechá základní úrokovou sazbu na…

25.09.2022 10:21 Bankovní rada ČNB zřejmě ve čtvrtek ponechá základní úrokovou sazbu na sedmi procentech, tedy na…

Na příští rok má zafixované ceny elektřiny jen asi pětina firem

22.09.2022 15:12 Aktualizováno Na příští rok má zafixované ceny elektřiny asi pětina firem, u plynu má zajištěn kontrakt 22…

Banky nabízí místo daně až 50 miliard Kč na podporu ekonomiky

22.09.2022 12:28 Aktualizováno Česká bankovní asociace (ČBA) nabízí podporu ekonomiky, která by byla alternativou k dani z…

Česko by mohlo do roku 2030 zvýšit díky digitální ekonomice své roční HDP…

21.09.2022 17:14 Aktualizováno Česko by mohlo do roku 2030 zvýšit díky digitální ekonomice své roční HDP o 15 miliard eur, tedy…

Zahraniční dluh Česka ke konci letošního června dosáhl 4,567 bilionu

20.09.2022 10:43 Zahraniční dluh Česka ke konci letošního června dosáhl 4,567 bilionu korun. Ve druhém čtvrtletí…

Bankám a spořitelnám v Česku stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 23,6…

19.09.2022 14:01 Aktualizováno Bankám a spořitelnám v Česku v letošním prvním pololetí stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 23,6…

Výroba aut se do konce srpna vrátila k růstu o 3,4 procenta

19.09.2022 12:27 Výroba osobních aut za letošních osm měsíců meziročně vzrostla o 3,4 procenta na 801.774 vozů.…

Škoda Auto zvýšila odbyt. Navrhovaná opatření s cenami energií nepovažuje…

16.09.2022 12:32 Vládou navrhovaná opatření pro pomoc s cenami energií pro průmysl určitě nejsou ideálním řešením…

Růst cen výrobců, v průmyslu a zemědělství pokračoval i v srpnu

16.09.2022 10:15 Aktualizováno Meziroční růst cen výrobců pokračoval v Česku také v srpnu. V zemědělství a průmyslu ale bylo tempo…

Související:

Právě se děje

reklama