Vánoční bonusy vyplatí o třetinu méně firem než loni, ukázal průzkum

Vliv letošní mimořádné situace spojené s pandemií se promítá i do vánočních bonusů. Zatímco v loňském roce je zaměstnancům vyplácela zhruba polovina malých podniků, letos se pro bonusy rozhodla jen třetina z nich.

Ilustrační foto
doporučujeme

Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti Moore CR, podle kterého ale budou vyplácené prémie ve více než polovině případů vyšší než loni. Pětina firem bude o jejich udělování teprve rozhodovat.

Jednoznačnou příčinou jsou úsporná opatření kvůli pandemii. "Druhá vlna pandemie zasadila malým podnikům v mnoha případech ještě horší ránu než první jarní vlna, a potřebují se proto v první řadě stabilizovat. I z toho důvodu se pro vyplácení vánočních bonusů za letošní rok rozhodla jen třetina z nich. Část firem o nich ještě uvažuje. Naopak více než 40 procent jich v průzkumu jasně uvedlo, že prémie letos nebudou," uvedl partner Moore CR Radovan Hauk.

Na 45 procent firem prémie proti loňsku navýší. Stejně vysoké částky jako v loňském roce rozdá 34 procent dotázaných podniků. Snížení je potom v plánu u pětiny firem, které se pro vyplacení bonusů rozhodly.

"Malé podniky jsou kvůli svým tržním pozicím obecně zasaženy více. I proto je v podstatě úspěchem, že prémie vyplatí alespoň třetina z nich. To si samozřejmě uvědomují i zaměstnanci, kteří jsou v této těžké době rádi za jakýkoliv příspěvek navíc, který na své výplatní pásce naleznou. Věřím, že v subjektech, kde je to jen trochu možné, zaměstnavatelé k ocenění přistoupí," upozornil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Zatímco v Čechách se bonusy podle průzkumu sníží u 21 procent firem, na Moravě k tomuto kroku sáhne téměř 28 procent podniků.

Průzkum uskutečnila agentura Ipsos minulý týden mezi 150 malými firmami do 50 zaměstnanců.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Portál pro žádosti podnikatelů o podporu po selhání serveru opět funguje

23.01.2021 15:22 Po opakovaných problémech a výpadku se dnes ráno znovu spustil portál AIS MPO, kde mohou podávat…

Asociace: Situace skiareálů je neúnosná, vláda je musí otevřít

22.01.2021 21:59 Vláda podle Asociace horských středisek (AHS) bere skiareály jako rukojmí. Situace se již stává…

Strategie: Česko má být ekonomikou založenou na inovacích

22.01.2021 15:18 Národní výzkumná a inovační strategie pro inteligentní specializaci ČR chce cílit na to, aby Česko…

Česko patří k zemím s nízkým podílem žen ve vedení firem

21.01.2021 14:05 Česko patří v Evropě k zemím s nízkým podílem žen ve vedení velkých firem. Na žebříčku 18 států…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama