Ve čtvrtek mohou otevřít obchody a restaurace, skončí noční zákaz vycházení

Od čtvrtka se v Česku uvolní část opatření proti šíření nemoci covid-19. Po přechodu ze čtvrtého na třetí stupeň pohotovosti protiepidemického systému PES mohou znovu otevřít všechny obchody, provozovny služeb či restaurace. Částečně mohou otevřít i muzea, galerie, knihovny, zoo či kulturní památky a také třeba herny a kasina. Naopak divadla, kina a koncertní sály nadále dovnitř lidi pustit nemohou.

Obchody
doporučujeme

Otevřené budou moci být od čtvrtka už všechny obchody bez výjimky a zároveň se ruší zákaz prodeje v neděli a státní svátky. Ve čtvrtém stupni je oproti třetímu povolen jen prodej základních potřeb. Nadále ale bude i ve třetím stupni po čtvrtku platit omezení počtu lidí v obchodě na jednoho zákazníka na 15 metrů čtverečních plochy a dodržování dvoumetrových rozestupů mezi zákazníky. Povoleny jsou ve všech stupních PES i prodeje kaprů za dodržení pravidel pro venkovní trhy i venkovní prodeje vánočních stromků za dodržení obecných opatření.

Restaurace budou také moci znovu otevřít. Zatím mohly mít otevřené jen výdejní okénko mimo dobu nočního zákazu vycházení. Otevřeno ale budou moci ve třetím stupni pohotovosti mít jen od 06:00 do 22:00, hosté musí sedět, mohou být nejvýše čtyři lidé u stolu a maximálně může být obsazena polovina kapacity zařízení.

Mohou se nově otevřít také všechny provozovny služeb. V případě kadeřnictví, kosmetik nebo pedikúry a manikúry platí stejně jako v obchodech omezení počtu zákazníků na jednoho na 15 metrů čtverečních a povinnost dvoumetrových rozestupů mezi klienty. Zaměstnanci musí mít ochranu nosu a úst a také zákazníci by měli mít roušku, pokud je to možné.

Bez omezení mohou ve čtvrtek otevřít i hotely a další ubytovací zařízení. Pro personál a hosty jsou ale povinné roušky a u vchodu a na recepci musí být k dispozici dezinfekce.

Také již zcela skončí noční zákaz vycházení. Ve čtvrtém stupni ještě platí v době od 23:00 do 05:00, ve třetím se už mohou lidé pohybovat v noci bez omezení. Končí i zákaz pití alkoholu na veřejnosti.

Ve čtvrtek se rovněž z obecného omezení kapacity hromadných akcí na šest lidí zvyšuje limit až na 50 lidí venku a deset uvnitř. Svateb, pohřbů či bohoslužeb se může nově účastnit až 30 lidí, tedy o polovinu více než ve čtvrtém stupni. Sportovní akce se mohou nově konat i amatérské. Dosud byly povoleny jen profesionální soutěže. Nadále ale nemohou přijít na sportovní akce diváci. Otevřou se také vnitřní sportoviště pro individuální sporty, ovšem nejvýše pro deset lidí najednou. Částečně mohou obnovit provoz i bazény či fitness a wellness centra.

Od čtvrtka budou oproti čtvrtému stupni opět umožněny návštěvy ve věznicích. Třeba návštěvy zařízení sociálních služeb ale budou možné až od soboty 5. prosince, a to s negativním testem na covid-19, nebo dokladem o prodělání infekce.

Školy se budou třetím stupněm pohotovosti řídit až od pondělí 7. prosince. Na střídavou výuku přejdou studenti středních a vyšších odborných škol. U vysokých škol pokračuje distanční výuka, pouze první ročníky mohou mít prezenční výuku, a to ve skupinách po nejvýše 20 studentech.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko patří k zemím s nízkým podílem žen ve vedení firem

21.01.2021 14:05 Česko patří v Evropě k zemím s nízkým podílem žen ve vedení velkých firem. Na žebříčku 18 států…

Kvóty na potraviny mám za brutální útok na peněženky. Agrobaroni zcela…

20.01.2021 22:03 Aktualizováno Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza ostře kritizuje, že Poslanecká sněmovna…

České obchody Pietro Filipi chtějí propustit všechny pracovníky

20.01.2021 09:13 Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny pracovníky svých 23 obchodů. Uvedl to dnes…

V OKD skončí na konci února 1770 lidí, už absolvovali pohovory

19.01.2021 15:33 Aktualizováno Zaměstnanci těžební společnosti OKD, kteří ke konci února budou přecházet pod státní podnik Diamo,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama