Většina firem testování dvakrát týdně zvládne, testy mají v zásobě

Po většinu firem, které oslovila ČTK, nebude testování zaměstnanců dvakrát týdně znamenat výraznější problém, testy mají většinou v zásobě. Naopak některé kraje si stěžují, že bez nouzového stavu neumí za 14 dnů vybrat v soutěži dodavatele testů.

Ilustrační fotografie.

Vláda dnes schválila, že všichni zaměstnanci se budou od 17. ledna testovat dvakrát týdně antigenními testy. V případě pozitivity půjdou na pět dní do karantény. Tento režim by měl fungovat dva až tři týdny. Firmy se v případě vyššího počtu pozitivních zaměstnanců obávají omezování výroby.

Zajistit testování zaměstnanců ve frekvenci dvakrát týdně nebude obtížné například pro firmu Isolit Bravo z Jablonného nad Orlicí, která vyrábí plastové autodíly i domácí spotřebiče. Testy si podnik zaplatí sám, řekl ČTK majitel firmy Kvido Štěpánek. "Testů je dostatek, z Číny je dováží kde kdo. My jsme vyráběli výtěrové tyčinky, ale ty nikdo nechce. Problém je, že to obnáší nějakou administraci. A problém pak může nastat, když bude významné procento lidí pozitivních, to by znamenalo omezení výroby," řekl Štěpánek. Firma má 350 pracovníků, týdenní platba za testy bude odhadem 42.000 korun, i s administrativou náklady vystoupají možná na 60.000 korun. Štěpánek není zastáncem dotací a kompenzací, o proplacení zdravotními pojišťovnami žádat nebude, dodal.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dnes uvedl, že antigenní samotesty budou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, konkrétně fondu rezerv. "Takto zní dohoda s pojišťovnami," řekl.

Mluvčí Třineckých železáren Petra Macková Jurásková řekla, že na testování zaměstnanců je podnik připravený. Ve firmě je zavedený systém, vytvořila si databázi s přesnou evidencí. "Neměl by být problém začít znovu testovat všechny zaměstnance, jichž máme téměř 7000. Půjde však o logisticky velmi náročný proces, naši lidé pracují ve čtyřsměnném provozu, takže se střídají na denních, odpoledních a nočních směnách, tedy včetně volna v osmidenním cyklu," řekla Macková.

Ani pro společnost Altech, která v Uherském Hradišti vyrábí šikmé a svislé schodišťové plošiny, schodišťové sedačky, rampy nebo bazénové zvedáky pro zdravotně postižené, by podle ředitele Antonína Machaly nemělo testování zaměstnanců znamenat výraznější problém. Testů by podle něj měla mít firma dostatek. "Testování není až taková překážka, dá se to zvládnout," řekl Machala.

Mluvčí strojírensko-metalurgického podniku Unex v Uničově na Olomoucku Boris Keka podotkl, že rozhodnutí o testování padlo již na sklonku minulého roku. "Od té doby se na povinné testování připravujeme a zajišťujeme i dostatek testů. Předpokládáme proto, že by testování mělo proběhnout bez problémů tak, jak je vyžadováno," řekl dnes ČTK.

Dostatek testů má i strojírenská skupina Motor Jikov Group z jižních Čech. "Máme je nakoupené, zásobu asi na měsíc, protože testujeme pořád. Jsme příznivci testování, takže jestli se to bude dělat dvakrát týdně, budeme muset jen vymyslet, které dny, asi úterý a pátek. Nevadí nám to, je s tím jen víc administrativy. Zaměstnanci jsou už na testování zvyklí," řekl dnes ČTK předseda představenstva Miroslav Dvořák.

Společnost Malfini, největší obchodník s reklamním textilem v ČR, začala s testováním dvakrát týdně v logistickém centru v Ostravě už v prosinci. "V Ústí nad Labem s tím počítáme, testů máme dostatek, jsme na to připraveni. Vnímáme to jako pozitivní informaci," řekla ČTK mluvčí firmy Marie Logrová. Zkrácení karantény a izolace vnímá firma jako výhodu.

Vedení jihlavské strojírenské firmy Motorpal upřesní postup pro další testování zaměstnanců na covid-19 na schůzce ve čtvrtek ráno. "Čekali jsme na vyjádření vlády, až padne konečné rozhodnutí," řekla dnes ČTK personální ředitelka Pavla Janoušová. Firma podle ní bude zvažovat, jestli kvůli nově nařízenému testování všech pracovníků dvakrát v týdnu osloví externí firmu nebo jestli zvolí samotestování zaměstnanců. Společnost zaměstnává okolo 1000 lidí, kromě Jihlavy má závody v Jemnici a v Batelově.

Z krajských úřadů, které na dotaz ČTK reagovaly, nemá problém s testováním Jihomoravský, Pardubický a Královéhradecký kraj. Mluvčí krajského úřadu Jihomoravského kraje Alena Knotková uvedla, že všichni zaměstnanci budou v rámci co nejvyšší prevence před nákazou testováni dvakrát týdně již od pondělí 10. ledna. Pardubický krajský úřad má nakoupené testy, které nejsou po expiraci, nadále je může používat. "Ostatně my jsme testování doporučili v oblasti veřejné správy i v době, kdy to nebylo povinné," řekl hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD). Zásobovat antigenními testy organizace zřizovaných krajem hejtmanství nebude. "Nechceme riskovat, aby pak za dva, tři roky kontrolní orgány neřešily, jak jsme kdy měli postupovat. Do žádného rizika nemůžeme jít," řekl hejtman. V Královéhradeckém kraji se zaměstnanci dobrovolně testují už několik měsíců. "Takže to nebude problém," řekl dnes ČTK mluvčí hradeckého krajského úřadu Dan Lechmann.

Naopak komplikace očekává Zlínský kraj. "Byl jsem vždy pro testování a vítám ho, ale příprava na termín 17. ledna není jednoduchá. Kraje ani obce neumí za 14 dnů vysoutěžit dodavatele testů. Je to pro nás velká komplikace, bez nouzového stavu to neumíme," řekl dnes ČTK hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO). Podle něj o tom budou hejtmani jednat ve čtvrtek s ministrem zdravotnictví. Na nedostatek času pro koupi testů už v úterý upozorňoval liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) po dnešním jednání vlády řekl, že Správa státních hmotných rezerv (SSHR) ještě dnes vypíše výběrové řízení na více než dva miliony testovacích sad na koronavirus pro potřeby státních institucí.

Výhrady proti povinnému testování všech zaměstnanců má i hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN). “Podle mého názoru poměr nákladů a přínosu takového opatření není dobrý. A vzhledem k tomu, že má opatření platit od 17. ledna a tou dobou podle odhadů odborníků už budeme mít vysoké přírůstky kvůli variantě omikron, je možné že už bude testování v takovém rozsahu zbytečné," řekl ČTK Kulhánek. Je také podle něj možné, že, pokud budou tou dobou už přírůstky nově nakažených na úrovni 40.000 až 50.000 denně, opatření vůbec nezačne platit.

Témata: firmy | EuroZprávy.cz

Zpěvačka Horká se chtěla nakazit, pak covidu podlehla. Jste odpad, vzkázal…

17.01.2022 13:05 Již dva hudebníci spojení s folkovou skupinou Asonance zemřeli za necelé tři týdny letošního roku.…

Norský soud se dnes začne zabývat žádostí o podmíněné propuštění Breivika

18.01.2022 08:55 Norský soud se dnes dopoledne začne zabývat žádostí o podmíněné propuštění teroristy Anderse…

Omikron zasáhl Česko. V pondělí přibylo 20.270 nakažených

18.01.2022 10:00 Denní počet nových případů koronaviru v pondělí skokově vzrostl, testy odhalily 20.270 nakažených,…

Svaz pacientů ČR dnes jmenoval Ratha ombudsmanem pro střední Čechy a Prahu

17.01.2022 14:06 Svaz pacientů ČR dnes jmenoval bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha pacientským ombudsmanem…

Jedna z největších záhad dosud nerozluštěna. Co se stalo na lodi Mary…

17.01.2022 09:24 Píše se rok 1869 a v newyorském přístavu se připravuje na cestu do italského Janova menší…

Ceny průmyslových výrobců loni meziročně stouply o 7,1 procenta

17.01.2022 09:41 Ceny průmyslových výrobců v loňském roce stouply o 7,1 procenta, což byl nejvyšší meziroční nárůst…

V mladoboleslavské automobilce Škoda Auto pokračuje rušení směn kvůli…

13.01.2022 10:40 V mladoboleslavské automobilce Škoda Auto pokračuje rušení části směn kvůli nedostatku čipů, které…

Banky loni poskytly nové hypotéky v rekordní sumě

13.01.2022 09:37 Banky a stavební spořitelny loni poskytly nové hypoteční úvěry za rekordních 379 miliard korun, což…

ČNB nevylučuje inflaci nad 10 procent

12.01.2022 13:22 Meziroční inflace v lednu stoupne podle pracovního odhadu České národní banky zhruba na devět…

Ceny letí nahoru extrémní rychlostí. Inflace se blíží dvojnásobku loňského…

12.01.2022 10:16 Aktualizováno Inflace v prosinci zrychlila meziroční růst na 6,6 procenta z listopadových šesti procent. Takový…

Analýza: Ekonomika stoupne o 4 procenta a dostane se na úroveň před…

11.01.2022 12:24 Růst české ekonomiky letos zrychlí na čtyři procenta z loňských 2,4 procenta. Na konci roku by se…

Nezaměstnanost v Česku na konci loňského roku stoupla na 3,5 procenta

10.01.2022 13:30 Aktualizováno Nezaměstnanost v Česku na konci loňského roku stoupla na 3,5 procenta, to je o dvě desetiny…

Třetina firem očekává letos lepší tržby, polovina stejné jako loni

10.01.2022 11:23 Firmy a podnikatelé v Česku vyhlížejí nadcházející rok 2022 s mírným optimismem. Více než třetina z…

Míra nezaměstnanosti by podle expertů měla letos dál klesat

10.01.2022 10:53 Míra nezaměstnanosti v prosinci vzrostla vlivem ukončení sezonních prací a smluv na dobu určitou,…

Dnes je poslední den, kdy se mohou podnikatelé přihlásit k placení…

10.01.2022 08:56 Dnes je poslední den, kdy se mohou podnikatelé přihlásit k placení paušální daně. Další možnost…

Související:

Právě se děje

reklama