Většina obchodů dnes zůstane zavřená, lidé nakoupí například v Makru

Větší obchody dnes budou podobně jako při dalších svátcích pro zákazníky zavřené. Zákaz prodeje platí pro maloobchodní prodejny s plochou nad 200 metrů čtverečních. Nově, od konce loňského listopadu, se zákaz nevztahuje na velkoobchodní prodejny, například obchody řetězce Makro.

Přidejte svůj názor

Olympia Olomouc
doporučujeme

Všechny maloobchodní prodejny o ploše větší než 200 metrů čtverečních musí být kromě Nového roku uzavřeny také na Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince. Na Štědrý den pak smějí mít otevřeno, ale jen do 12:00. Zákaz se vztahuje rovněž na bazary, zastavárny a výkupny odpadu.

Ze zákazu jsou vyjmuty lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích, nádražích nebo v nemocnicích a nově i velkoobchody. Předkladatelé novely, která velkoobchody ze zákazu vyňala, argumentovali tím, že uzavření velkoobchodů ohrožuje zásobování obchodů, které mohou mít o svátcích otevřeno. Poukazovali také na stravovací provozy, které denně potřebují z velkoobchodů čerstvé potraviny.

Podnikatelské svazy zákon o prodejní době opakovaně kritizují. Bere podle nich zaměstnancům obchodů šanci vydělat si peníze navíc. Naopak odboráři usilují o rozšíření omezení prodeje na všech 13 svátků. Argumentují mimo jiné tím, že omezení umožnilo zaměstnancům trávit svátky v rodinném kruhu.

O zrušení zákona o prodejní době, a tedy zavírání obchodů o stanovených svátcích, loni usilovali senátoři. Sněmovna to ale odmítla. Zrušení zákona navrhla skupina senátorů i u Ústavního soudu, který ale návrh loni v březnu zamítl. Podle nálezu soudu se zákon neprotiví ústavnímu pořádku a sleduje legitimní cíle. V nálezu ústavní soudci zdůraznili význam tradičních svátků a právo zaměstnanců, připomínat si je v rodinném kruhu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pojišťovny mohly podvody stát miliardu korun

17.01.2020 12:15 Objem odhalených pojistných podvodů v roce 2019 dosáhl zhruba miliardy korun a proti předchozímu…

Kremlík chce jednostupňové stavební řízení, má zrychlit přípravu

16.01.2020 13:51 Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) chce u dopravních staveb zavést jednostupňové stavební…

Česko nebude zálohovat PET lahve. Je to zbytečný risk, míní Brabec

16.01.2020 13:13 Plošný systém zálohování PET lahví Česko podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO)…

Ceny v průmyslu a zemědělství. Co Čechům zase zdražilo?

16.01.2020 12:44 Aktualizováno Ceny průmyslových výrobců v Česku loni v prosinci zrychlily meziroční růst na 2,1 procenta, v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama