Většina obchodů dnes zůstane zavřená, lidé nakoupí například v Makru

Větší obchody dnes budou podobně jako při dalších svátcích pro zákazníky zavřené. Zákaz prodeje platí pro maloobchodní prodejny s plochou nad 200 metrů čtverečních. Nově, od konce loňského listopadu, se zákaz nevztahuje na velkoobchodní prodejny, například obchody řetězce Makro.

Přidejte svůj názor

Olympia Olomouc
doporučujeme

Všechny maloobchodní prodejny o ploše větší než 200 metrů čtverečních musí být kromě Nového roku uzavřeny také na Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince. Na Štědrý den pak smějí mít otevřeno, ale jen do 12:00. Zákaz se vztahuje rovněž na bazary, zastavárny a výkupny odpadu.

Ze zákazu jsou vyjmuty lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích, nádražích nebo v nemocnicích a nově i velkoobchody. Předkladatelé novely, která velkoobchody ze zákazu vyňala, argumentovali tím, že uzavření velkoobchodů ohrožuje zásobování obchodů, které mohou mít o svátcích otevřeno. Poukazovali také na stravovací provozy, které denně potřebují z velkoobchodů čerstvé potraviny.

Podnikatelské svazy zákon o prodejní době opakovaně kritizují. Bere podle nich zaměstnancům obchodů šanci vydělat si peníze navíc. Naopak odboráři usilují o rozšíření omezení prodeje na všech 13 svátků. Argumentují mimo jiné tím, že omezení umožnilo zaměstnancům trávit svátky v rodinném kruhu.

O zrušení zákona o prodejní době, a tedy zavírání obchodů o stanovených svátcích, loni usilovali senátoři. Sněmovna to ale odmítla. Zrušení zákona navrhla skupina senátorů i u Ústavního soudu, který ale návrh loni v březnu zamítl. Podle nálezu soudu se zákon neprotiví ústavnímu pořádku a sleduje legitimní cíle. V nálezu ústavní soudci zdůraznili význam tradičních svátků a právo zaměstnanců, připomínat si je v rodinném kruhu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Restaurace IKEA po obnovení provozu hlásí nárůst prodejů, nejvíce letí…

26.05.2020 17:39 Restaurace v prodejnách nábytku IKEA po pondělním obnovením provozu evidují v meziročním srovnání…

Smartwings budou opět létat do Splitu, spoje z Prahy obnovují i další firmy

26.05.2020 15:16 Letecká společnost Smartwings začne obnovovat provoz, od 10. června plánuje spustit lety do…

Past na OSVČ: Kvůli exekuci nedostanou ošetřovné. Ombudsman se zlobí

26.05.2020 14:48 Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček vyzval ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) k…

Pozor na tyto prodejce potravinových doplňků, používají nepovolená léčebná…

26.05.2020 14:38 Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila dalších devět internetových obchodů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy