Vinaři sklidili v okolí Pálavy hrozny na ledové víno

Vinaři v okolí Pálavy sklidili dnes hrozny na ledové víno. Asi dvacítka lidí posbírala z prostoru dvou hektarů nad obcí Bavory na Břeclavsku zhruba dvě tuny hroznů, řekl ČTK marketingový ředitel vinařství Chateau Valtice David Šťastný. Víno se dává do lahví o objemu 0,2 litru, jedna pak stojí kolem 300 korun.

Ilustrační foto
doporučujeme

Pro výrobu ledového vína nechali vinaři ve vinohradu hrozny odrůdy Ryzlink vlašský. Podmínkou pro sběr ledového vína je teplota minus sedm stupňů Celsia. "Obvykle čekáme do Vánoc, ale letos ten mráz před Vánoci nepřišel. Dnes bylo v podstatě přesně minus sedm stupňů, takže nám to vyšlo," uvedl Šťastný.

Podle něj hrozny putovaly přímo do lisu, kde budou dva dny. "Odhadem by mohlo být kolem 1000 litrů, ale ještě uvidíme," poznamenal Šťastný. Při lisování se neustále měří cukernatost. Když začne klesat, lisování se zastaví. Hlavními podmínkami pro výrobu ledového vína je ruční sklizeň při teplotě minimálně minus sedm stupňů, hrozny nesmějí při lisování rozmrznout a cukernatost moštu nesmí klesnout pod 27 stupňů.

Ledové víno zpracovává jen málo vinařů. Je totiž riskantní nechávat po vinobraní hrozny na keřích a čekat na první velký mráz, protože se může zhoršit kvalita hroznů, ohrožuje je například plíseň. Kvůli malé výlisnosti hroznů pohybující se okolo 20 procent patří ledové víno k těm dražším. Stáčí se jen do malých lahví o objemu 0,2 až 0,3 litru a jedna lahvička obvykle stojí okolo 300 korun. Lidé ho pak mohou koupit ve vinotékách nebo přes internetové obchody větších vinařství.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Škoda Auto nemá díly, ruší některé směny

28.01.2021 09:41 Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto kvůli přetrvávajícímu nedostatku některých dílů zastavila…

Od minulého týdne zdražily v Česku benzin i nafta

28.01.2021 08:25 Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu znovu zdražily. Průměrná cena benzinu vzrostla o 14 haléřů…

Vydavatelství INCORP uspělo u soudu v případě problematického programátora

27.01.2021 21:05 Vedení mediální společnosti zahájilo v roce 2017 spolupráci se žalovanou stranou týkající se…

Kinaři: Zvažovaná opatření pro nás nemají ekonomický význam

26.01.2021 12:33 Protipandemická opatření, která nabízí ve čtvrtém stupni systém PES, nemají podle provozovatelů kin…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama