Vodafone se v Česku rozdělil na dvě firmy, vyčlenil věže a stožáry

Telekomunikační společnost Vodafone se v Česku rozdělila na dvě samostatně fungující firmy. Vedle společnosti, která by měla dále provozovat zejména mobilní služby, nově ze společnosti vyčlenila telekomunikační věže a stožáry. Ty provozuje podnik Vodafone Towers, který by měl v příštím roce vstoupit na burzu.

Vodafone
doporučujeme

Vodafone Towers tak nově provozuje pasivní infrastrukturu základnových mobilních stanic (BTS). Jde především o telekomunikační věže nebo stožáry na budovách, pozemky včetně nájemních smluv či zabezpečovací techniku a napájení. V Česku jde o tisíce lokalit. Pod firmu zároveň přešli i zaměstnanci těchto částí. Pod Vodafone Towers naopak nespadají komunikační zařízení jako GSM antény, kabinety pro BTS a další.

Vodafone Towers by v příštím roce podle serveru měla vstoupit na burzu, přičemž mateřský Vodafone by zůstal pouze minoritním podílníkem. Operátor by prodejem mohl získat tři až čtyři miliardy eur. Chce tím umořit část dluhu skupiny.

Vodafone Towers se z české akciové společnosti vyčlenila jako společnost s ručením omezeným se základním kapitálem dva miliony korun. Sídlo má v pražských Nuslích. Česká Vodafone Towers má dva jednatele. Prvním z nich je Petr Procházka. Ten do Vodafonu přišel v rámci odkupu z UPC a od loňského léta zastával post viceprezidenta operátora pro strategii a integraci. V UPC působil jako finanční ředitel. Druhým jednatelem pak je Jiří Švarc, ředitel rozvoje sítě Vodafonu.

Podle Lupa.cz je rozdělení projektem mateřské skupiny Vodafone Group, která po Evropě vytváří největšího provozovatele mobilních vysílačů. Celkové portfolio čítá asi 61.700 lokalit na deseti trzích, přičemž většinu 76 procent tvoří Německo, Velká Británie, Španělsko a Itálie.

Vodafone ČR je od roku 2005 součástí nadnárodní skupiny Vodafone Group. V Česku provozuje zejména mobilní, internetové a po loňské integraci kabelového operátora UPC také televizní služby.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pokud stát nepomůže hudebním klubům, podle provozovatelů skončí

18.09.2020 12:59 Pokud stát efektivně nepomůže brněnským hudebním klubům, místní scéna nejspíš zanikne. Kluby teď…

ČOI: Předpis porušilo ve 2.čtvrtletí 78 pct kontrolovaných e-shopů

18.09.2020 10:12 Česká obchodní inspekce (ČOI) zjistila ve druhém čtvrtletí, tedy v době platnosti opatření proti…

Firemní pronájmy elektroniky na Alze rostou

17.09.2020 19:21 Firmy stále častěji upřednostňují pronájem elektroniky před jejím zakoupením. Svědčí o tom růst…

Škoda Auto ve výrobě motorů zavádí plazmové nanášení povrchové vrstvy válců

16.09.2020 18:45 Společnost Škoda uvedla do provozu novou linku pro plazmové nanášení povrchové vrstvy válců motoru.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama