Výběr mýta v listopadu vzrostl o 12 procent, navzdory koronakrizi

Mýtné výběry i přes koronavirovou krizi dál rostou. Dopravci v listopadu na mýtném zaplatili přes 1,07 miliard korun, což je meziročně o 12 procent více. Po rekordním říjnu jde o druhý nejvyšší měsíční výběr od zavedení mýta v roce 2006. ČTK o tom informoval správce mýtného systému, společnost CzechToll. Nové satelitní mýto má za sebou prvních 12 měsíců ostrého fungování, vybralo přes 11,2 miliardy korun.

Ilustrační foto
doporučujeme

Listopad tak těsně skončil za říjnem, kdy se vybralo rekordních 1,11 miliardy korun. Zároveň byl třetím měsícem v řadě, kdy mýtné výběry rostly meziročně dvouciferným tempem. K tomu přispívá zejména lednové rozšíření mýta o 900 kilometrů. Navíc na rozdíl od jara nyní výběry dál rostou i přes druhou vlnu pandemie. Klíčové je totiž zachování provozu automobilek a dalších strategicky důležitých průmyslových podniků.

Nový satelitní systém začal fungovat 1. prosince 2019. Za tu dobu dopravci zaplatili více než 11,2 miliardy korun. Za celý rok 2019, po jehož většinu fungovat ještě starý systém, se vybralo 10,9 miliardy korun. K růstu přispělo především rozšíření mýta, na jaře ovšem zasáhla do výběrů koronavirová krize.

Ke konci listopadu bylo v novém systému registrováno více než 538.000 vozidel, ke kterým si dopravci vyzvedli 464.000 palubních jednotek. Během 12 měsíců zaznamenal systém 950 milionů mýtných transakcí, při kterých vozidla ujela více než 3,2 miliardy kilometrů. CzechToll zároveň během tohoto období odhalil kolem 300.000 mýtných incidentů. "Téměř v polovině případů šlo o chybně nastavený počet náprav na palubní jednotce. Druhým nejčastějším přestupkem je jízda vozidla bez řádné registrace v mýtném systému po zpoplatněné komunikaci," uvedl provozní ředitel CzechTollu Petr Chvátal.

Od ledna letošního roku funguje na 2409 kilometrech silnic a dálnic satelitní mýtný systém. Technologie nahradila předchozí mikrovlnný systém, který provozovala společnost Kapsch.

V příštím roce si dopravci za mýto připlatí, platby za užití dálnic navýší především poplatky za hluk a znečištění. Výběry z mýta by se tím měly ve srovnání s loňskem zvýšit o 1,6 miliardy korun, celkem by příjmy měly činit 12,6 miliardy korun. Dopravci kvůli tomu zřejmě navýší ceny svých služeb.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Asociace: Situace skiareálů je neúnosná, vláda je musí otevřít

22.01.2021 21:59 Vláda podle Asociace horských středisek (AHS) bere skiareály jako rukojmí. Situace se již stává…

Strategie: Česko má být ekonomikou založenou na inovacích

22.01.2021 15:18 Národní výzkumná a inovační strategie pro inteligentní specializaci ČR chce cílit na to, aby Česko…

Česko patří k zemím s nízkým podílem žen ve vedení firem

21.01.2021 14:05 Česko patří v Evropě k zemím s nízkým podílem žen ve vedení velkých firem. Na žebříčku 18 států…

Kvóty na potraviny mám za brutální útok na peněženky. Agrobaroni zcela…

20.01.2021 22:03 Aktualizováno Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza ostře kritizuje, že Poslanecká sněmovna…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama