Výdaje fondu investic klesnou na 3,44 miliardy korun, víc půjde do fondu dopravy

Výdaje Státního fondu podpory investic (SFPI) příští rok klesnou na 3,44 miliardy korun. Příjmy fondu naopak vzrostou na 2,04 miliardy korun. Návrh jeho rozpočtu dnes schválila Sněmovna. SFPI byl letos přejmenován ze Státního fondu rozvoje bydlení, rozšířil svoji působnost.

Ilustrační foto
doporučujeme

Letos měl mít fond původně výdaje 3,02 miliardy korun. V polovině roku se zvýšily o 1,1 miliardy korun ze zůstatku z loňska.

Největší část z výdajů má jít v příštím roce na úvěry fyzickým a právnickým osobám, celkem 1,61 miliardy korun. Následují dotace obcím s částkou 930 milionů korun. Jde o programy Výstavba pro obce, Regenerace veřejných prostranství a Podpora revitalizace území. Na výplatu úrokových dotací na rekonstrukce a modernizace bytových domů z let 2001 až 2010 bude mít fond 591 milionů korun.

Hlavní část příjmů tvoří dotace ze státního rozpočtu. Spolu s evropskými dotacemi je to 1,25 miliardy korun. Následují splátky z poskytnutých úvěrů, celkem 700 milionů korun.

V roce 2022 mají výdaje fondu klesnout podle střednědobého výhledu na 2,65 miliardy korun a příjmy na 1,25 miliardy korun. V roce 2023 mají zůstat příjmy i výdaje proti předchozímu roku beze změny.

Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) shromažďoval peníze určené na podporu bydlení. Hospodařil s vlastními penězi a rozděloval i příspěvky z příslušných fondů Evropské unie. Jeho cílem bylo podporovat soukromé a obecní investice do výstavby, oprav a modernizace bytů.

Letos se fond se původní fond bydlení přejmenoval na Státní fond podpory investic. Rozšířil svou působnost například o udržitelný rozvoj obcí, měst a regionů a o cestovní ruch. Přejmenování fondu a výdaje s tím spojené vyšly podle ministerstva asi na 880.000 korun. Náklady zahrnovaly například výměnu formulářů, razítek, platebních příkazů nebo úpravu webových stránek.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) bude příští rok hospodařit se 127,5 miliardy korun. Návrh jeho rozpočtu dnes schválila Sněmovna. Letos měl fond v rozpočtu původně 87 miliard korun, po posílení stoupl na 124 miliard. Fond hradí dopravní stavby. Největší část peněz bude směřovat příští rok na dálniční a silniční projekty.

Na běžné výdaje bude mít fond v rozpočtu 44,5 miliardy Kč. Na investice by mělo směřovat 83 miliard korun. Pokud by bylo potřeba více peněz, povedou se jednání o zvýšení rozpočtu SFDI, stojí v předkládací zprávě.

Ředitelství silnic a dálnic by podle návrhu ministerstva dopravy mělo hospodařit s přibližně 61 miliardami korun. Rozpočet Správy železnic by měl činit zhruba 53,1 miliardy korun. Další zdroje jsou určeny například pro vodní cesty, přibližně 1,5 miliardy korun, a další infrastrukturu.

Z národních zdrojů bude mít fond nejvyšší příjem z dotace ze státního rozpočtu 56,7 miliardy korun. Například z mýtného by měl získat 12,5 miliardy, z dálničních známek 5,8 miliardy a ze silniční daně 5,5 miliardy.

SFDI funguje od roku 2001. Loni fond investoval 95,6 miliardy korun, což bylo dosud nejvíce. Ve střednědobém výhledu by měl fond v roce 2022 hospodařit podle vládního materiálu se 144 miliardami korun a o rok později se 116,1 miliardy korun.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Snižte, nebo zrušte DPH na ochranné pomůcky, vyzývají čeští výrobci

25.01.2021 11:23 Výrobci respirátorů v Česku vyzývají vládu, aby snížila, nebo zrušila daň z přidané hodnoty (DPH)…

Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

25.01.2021 10:10 Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se…

Fitch potvrzuje Česku rating AA-. Rizikem je déletrvající nestřídmá…

24.01.2021 05:16 Světově významná ratingová agentura Fitch Ratings včera opět potvrdila hodnocení úvěrové…

Portál pro žádosti podnikatelů o podporu po selhání serveru opět funguje

23.01.2021 15:22 Po opakovaných problémech a výpadku se dnes ráno znovu spustil portál AIS MPO, kde mohou podávat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama