Výroba masa v Česku stoupla, situaci komplikovala ptačí chřipka

Výroba masa v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta na 113.329 tun, nejvíce se zvýšila produkce u drůbežího, kde šlo o 4,4 procenta, a u vepřového s nárůstem o 2,3 procenta. Naopak o tři procenta klesla výroba hovězího. Nákup mléka klesl o 4,2 procenta na 754,2 milionu litrů, uvedl dnes Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců klesly u prasat o 30,5 procenta, u kuřat se zvýšily o 1,9 procenta. Výkupní cena mléka meziročně klesla o 1,2 procenta na 8,78 Kč/l.

"Situace v produkci masa byla v 1. čtvrtletí relativně příznivá. Rostla výroba drůbežího a vepřového masa. Hovězího se vyrobilo meziročně méně. Kvůli ptačí chřipce však výrazně poklesly stavy drůbeže, zejména kachen. Dále pokračoval strmý pokles cen jatečných prasat," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

V ohniscích chřipky se letos utratilo zhruba čtvrt milionu kusů drůbeže, z toho kolem 90.000 kachen. Letos tak bylo utraceno více ptáků než při v letech 2007 a 2017, kdy nemoc ČR také výrazně zasáhla. ČSÚ uvedl, že počty kachen meziročně klesly o 23,9 procenta. Celkem byly počty drůbeže ke konci čtvrtletí meziročně nižší o 1,8 procenta, bylo jich tak 23,8 milionu.

Ceny jatečného skotu meziročně klesly o 2,6 procenta, skoro o pět procent se snížily cena jatečných krav a o 4,5 procenta ceny jatečných jalovic. U jatečných býků klesly o 0,4 procenta, chovatelé je tak prodávali v průměru za 45,69 Kč/kg v živém nebo za 83,15 Kč/kg v jatečné hmotnosti.

Propad cen pokračoval u prasat, které se prodávala za 25,3 Kč/kg živé hmotnosti a za 32,89 Kč/kg v mase. "Za prasata prodaná v tomto čtvrtletí dostali zemědělci o 1,88 Kč za kg jatečné hmotnosti méně než ve čtvrtletí předcházejícím," dodal úřad.

Mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha upozornil, že cena jatečných prasat je dlouhodobě pod náklady. Náklady činí zhruba 35 Kč na kilogram živého prasete. "Z dlouhodobého hlediska se v ČR více snižuje výroba masa než nákup mléka. V období mezi lety 1989 až 2020 se produkce hovězího masa propadla na 25 procent původního stavu, produkce vepřového masa na 35 procent stavu z roku 1989. Nákup mléka se proti produkci masa snížil výrazně méně, a to na 58 procent původního stavu z roku 1989," uvedl.

Meziročně se zvýšil vývoz živého skotu o 15,1 procenta na 54.800 kusů, vývoz telat o 8,8 procenta a mladého skotu o 57,9 procenta. Většina vyváženého skotu byla na další chov. Do ČR se dováží skot hlavně ze Slovenska a Maďarska, naopak z republiky míří do Rakouska nebo Turecka, cílovou zemí pro telata bylo hlavně Španělsko.

Dovoz vepřového masa se o 1,4 procenta snížil na 67.266 tun, vývoz se zvýšil o 5,1 procenta na 8561 tun. "Vepřové se dováželo tradičně z Německa a Španělska, ale také z Polska a Belgie; vyváželo se většinou na Slovensko," doplnil ČSÚ.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 2 minutami

před 9 minutami

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Írán zvedá varovný prst: Jaderný program máme k mírovým účelům, může se to ale změnit

Jaderné zbraně nemají žádné místo v nukleární doktríně Íránu, uvedl v pondělí mluvčí tamního ministerstva zahraničních věcí Násir Kanaání. Podle serveru The Times of Israel (TOI) Írán opakovaně prohlašuje, že jeho jaderný program slouží pouze k mírovým účelům, může se to ale změnit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy